Φιλική ισοπαλία με γκολάρα του Ζαμπά!

Ισόπαλος 1-1 αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι με τη βελγική Γάνδη, επί ολλανδικού εδάφους ...

Μία... καλή προπόνηση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζοντας σε φιλική αναμέτρηση την Γάνδη, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, δεχόμενος γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον προπονητή του Δικεφάλου να κάνει πολλές δοκιμές σε πρόσωπα και 11άδες.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά τους Αμρ Ουάρντα και Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς σε αγωνιστική δράση, δίνοντας μάλιστα φανέλα βασικού στον Αιγύπτιο, ενώ παράλληλα ο Ρουμάνος επέλεξε να κάνει μία μίξη των ποδοσφαιριστών του και να δοκιμάσει συνδυασμούς προσώπων. Εκτός αγώνα έμεινε προληπτικά ο Λάζαρος Λάμπρου , όπως και ο τραυματίας Τιμπό Μουλέν , ενώ ο Ομάρ Ελ Καντουρί στο ζέσταμα αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον έξω πλατύ και δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Η κατάσταση του Μαροκινού θα αξιολογηθεί αύριο από το ιατρικό επιτελείο.

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο τέταρτο πήρε τα ηνία του αγώνα και θύμισε το πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο μέρος κόντρα στην Στεάουα Βουκουρεστίου. Έλεγχος του ρυθμού, κατοχή της μπάλας, εξαιρετική κυκλοφορία και παραγωγή φάσεων.

Σε μία από αυτές στο 28′ ο Λέο Ζαμπά , που ήταν ιδιαίτερα κινητικός και ορεξάτος, πέτυχε το πρώτο του, έστω και ανεπίσημο γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ και φρόντισε να είναι και αρκετά εντυπωσιακό. Ο νεαρός Βραζιλιάνος πέρασε τους μισούς παίκτες της Γάνδης και με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το 1-0 που ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πολλές αλλαγές, γεγονός που χάλασε το ρυθμό του και επέτρεψε στους αντιπάλους του να πάρουν αυτοί την κατοχή και να ξεκινήσουν να απειλούν την εστία του Ροντρίγκο Ρέι , ο οποίος σε όλο το δεύτερο μέρος έκανε μερικές σπουδαίες επεμβάσεις.

Ο Δικέφαλος πίεσε ψηλά και έψαξε σε αρκετές περιπτώσεις την κόντρα, έχοντας στην κορυφή τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς , με τις τελικές επιλογές να μην είναι οι καλύτερες δυνατές. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Βέλγοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης...

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ:

Α' ημίχρονο: Γλύκος, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Χατσερίδης, Κίτσιου, Ουάρντα, Σάκχοφ, Κάνιας, Πέλκας, Μυστακίδης, Ζαμπά.

Β' Ημίχρονο: Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίδης (69' Κρέσπο), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ (69' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (57' Λημνιός), Ουάρντα (64' Μυστακίδης ), Πρίγιοβιτς

Γάνδη: Κόοσεμανς, Ντομπέ, Τσακβετάζε, Πλαστούν, Ρόστεντ Ασάρε, Γιάρεμτσουκ, Ντέιβιντ, Φόκετ, Αντριάσεβιτς, Ράσκιν

..........................................

95ο λεπτό: 1-1 ισοφαρίζουν οι Βέλγοι με κοντινή προβολή του Πλάστουμ

94ο λεπτό: Κίτρινη στον Κρέσπο

Ευκαιρία για τους Βέλγους στο 92', στη φάση υπήρχε φάουλ που δε δόθηκε

Συμπληρώθηκαν τα 90' παίζονται καθυστερήσεις

86ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας

83ο λεπτό: Η άμυνα της Γάνδης προλαβαίνει και απομακρύνει την τελευταία στιγμή τη συρτή μπαλιά του Μυστακίδη στον Πρίγιοβιτς

Εξαιρετική η παρουσία του Ρέι στο διάστημα που αγωνίζεται ...

Αλλαγές και στην επανάληψη και για τη Γάνδη

75ο λεπτό: Νέα επέμβαση του Ρέι

71ο λεπτό: Ο Ρέι μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ

69ο λεπτό: Και πάλι διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες. Μαουρίσιο και Κρέσπο στις θέσεις των Σάκχοφ - Χατσερίδη

65ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, αλλά το σουτ του (ψηλοκρεμαστό) το απέκρουσε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ

64ο λεπτό: Μυστακίδης (ξαναμπαίνει) στη θέση του Ουάρντα

58o λεπτό: Σουτ του Ουάρντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

57ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Ζαμπά

51ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Γάνδη, με το σουτ να καταλήγει από εξαιρετική θέση άουτ!

50ό λεπτό: Μεγάλη διπλή επέμβαση του Ρέι σε δύο διαδοχικές προσπάθειες των Βέλγων!!!

Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίδης, Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς η 11άδα για την επανάληψη!

20:10 Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο στην Ολλανδία και αφού παίχτηκαν 2 λεπτά καθυστερήσεις. 1-0 προηγείται ο ΠΑΟΚ της Γάνδης με την γκολάρα του Ζαμπά

45ο λεπτό: Γύρισμα του Πέλκα από τα δεξιά, σύγχυση στην άμυνα της Γάνδης, με την άμυνα να απομακρύνει τελικά

39ο λεπτό: Σωτήρια προβολή του Κίτσιου σε σουτ των Βέλγων από το ύψος της μεγάλης περιοχής μας

34ο λεπτό: Προσπάθεια των Βέλγων να μπουν στην περιοχή μας, τη σταμάτησε έγκαιρα ο Βιεϊρίνια

{dailymotion}x6og3os{/dailymotion}

29ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ με εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Ζαμπά που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του!

Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες

24ο λεπτό: Καλό σουτ του Βιεϊρίνια, πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόοσεμανς

17ο λεπτό: Σε γύρισμα του Κίτσιου, ο Ουάρντα δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

15o λεπτό: Μετά το 10λεπτο, ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει μέτρα στο γήπεδο και πιέζει από τις πτέρυγες

5ο λεπτό: Εππικίνδυνοι οι Βέλγοι στα πρώτα λεπτά, με το Βαρέλα να επεμβαίνει έγκαιρα σε δύο περιπτώσεις

19:08 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βέλγους στη σέντρα

ΠΑΟΚ:

Β' Ημίχρονο: Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίδης (69' Κρέσπο), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ (69' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (57' Λημνιός), Ουάρντα (64' Μυστακίδης ), Πρίγιοβιτς

..............................................

Το pregame της αναμέτρησης...

Είναι το προτελευταίο φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ, πριν τις αναμετρήσεις με τη Βασιλεία, καθώς ακολουθεί το μεσημέρι την Κυριακή (15/7), αυτό με την Αντβέρπ

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

18:35 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των δύο ομάδων

18:55 Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ την τελευταία στιγμή. Ο Ελ Καντουρί αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον έξω πλατύ μυ (βρίσκεται στον τετρακέφαλο) και προφυλάχτηκε. Στη θέση του ο Πέλκας