Με όπλο την άμυνα πέρασε από την Ελευσίνα

Για την 21η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό με 58-69...

O ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε και με διαφορά 22 πόντων, αλλά στο τέλος δέχθηκε έντονη πίεση. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 6-0, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα με 10-6, λίγο πριν την συμπλήρωση του 7ου λεπτού του αγώνα. Αλλάζοντας σχήμα (με Odum και Τσόχλα) και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, αλλά και σφιχτή άμυνα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 10-0 ως το τέλος της πρώτης περιόδου, που τον βρήκε να προηγείται με 16-10.

Με καλάθι του Τσόχλα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το σερί του σε 12-0 (18-10) και λίγο αργότερα με «γκολ-φάουλ» από τον Langford προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 (22-12 στο 13ο λεπτό). O Langford ήταν ασταμάτητος και έχοντας φτάσει ήδη στους 10 πόντους πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 26-15 και με συνοπτικές διαδικασίες η διαφορά έφτασε και στους 22 (37-15), για να κλείσει στους 18 (39-21) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ κακή ποιοτικά, όπως αποδεικνύεται και από τους πόντους που σημείωσαν οι δύο ομάδες. Μόλις 10 ο ΠΑΟΚ, στους 13 έφτασε η Ελευσίνα, που κατάφερε να μειώσει το σκορ στους 14 (34-49) στο 30ό λεπτό. Έχοντας βρει καλό ρυθμό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά, αρχικά στον 49-40 και στους 7 (55-48) στα μισά της τέταρτης περιόδου (35ο λεπτό).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, στον αγώνα τους για την επιβίωση και μείωσαν ακόμη περισσότερο (60-54), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις. Ένα τρίποντο του Carter, αλλά πολύ περισσότερο ένα καθοριστικό κλέψιμο του Odum και δύο επιθετικά ριμπάουντ του Langford, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα για να μείνει η νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 21-39, 34-49, 58-69

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Mitrovic , Βασιλόπουλος 2, Looby 11, Αθανασούλας 5 (1), Markovic 12 (2), Δορκοφίκης 2, Ιωάννου 4, Johnson 17, Ofoegbu, Αβραμίδης 2, Simpson 3 (1).

ΠΑΟΚ: Langford 16, Λιάπης, Carter 12 (1), Τσόχλας 12 (2), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 4, Odum 7, Vaughn 3, Sinadinovic 4, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος.

.........................................................

Στα μισά της περιόδου βρισκόμαστε

Και ο Κάρτερ βήματα, στην επόμενη επίθεση λάθος του Οντουμ, ρεσιτάλ λαθών από τους παίκτες του Μαρκόπουλου

10-6 Βασιλόπουλος

Time out o ΠΑΟΚ, 3:17 για το δεκάλεπτο

Αστοχος στο δίποντο ο Μαργαρίτης με τον ΠΑΟΚ να είναι άποντος εδώ και αρκετά λεπτά

2ο δεκάλεπτο

Με Οντουμ, Τσόχλα, Κάρτερ, Χαριτόπουλο και Λάνγκφορντ ξεκινά ο ΠΑΟΚ το δεύτερο δεκάλεπτο

15-26 Λάνγκφορντ

Time out oι γηπεδούχοι... Ο Λάνγκφορντ έχει ήδη 10 πόντους!

15-29 Δέδας!!!

15-31 Χαριτόπουλος καλάθι και φάουλ, έξω η βολή ...

15-33 Δέδας

4:11 για το ημίχρονο

15-35 Χαριτόπουλος καλάθι και φάουλ και πάλι έξω η βολή ...

3ο δεκάλεπτο:

Οντουμ, Κάρτερ, Σαλούστρος, Μαργαρίτης και Βον ξεκινούν και στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ

1:14 για το δεκάλεπτο

Αστοχος ο Οντουμ σε δίποντο, ο ΠΑΟΚ έχει χάσει την επαφή με το καλάθι στα τελευταία λεπτά

34-48 Αβραμίδης

6 ομαδικά και η Ελευσίνα

34-49 με 1/2 βολές του Λάνγκφορντ

Αστοχο το τρίποντο του Λιάπη στα 2"

Τέλος 3ης περιόδου

4ο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και να έχει μια διαφορά ασφαλείας. Πάντως το επί μέρους σκορ της 3ης περιόδου είναι 13-10 για τους γηπεδούχους

Time out οι γηπεδούχοι, 49" για το φινάλε

Αστοχος ο Τζόνσον στο τρίποντο, αμυντικό ριμπάουντ ο ΠΑΟΚ, 4ο φάουλ ο Δορκοφίκης

58-67 με 1/2 βολές του Βον