Μεγάλο διπλό στην Αμαλιάδα!!!

Για την 8η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο, με 87-91 στην παράταση ...

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να φτάσει στη νίκη και να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 5-3.

Το παιχνίδι δεν είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-5 στο 5΄, χάρη σε ένα τρίποντο του Owen Klassen. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 7 πόντων (9-16) στο 9΄, για να διαμορφώσει ο Αλέξανδρος Σπυριδονίδης το 11-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση. Με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9 (18-27), αλλά με συνεχόμενους πόντους του Quenton DeCosey, ο Κόροιβος μείωσε στους 3 (28-31), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ στο +5 (28-33), μετά από εύστοχες βολές του Lucky Jones.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Phil Goss στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10 πόντους (28-38), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Shaquille Hines και έριξαν τη διαφορά στους 3 (46-49) στο 26΄. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +9 (49-58) στο 29΄ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε προβάδισμα 6 πόντων (52-58).

Με 2 τρίποντα του Marcus Posley στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 58-58. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-8 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και προηγήθηκε με 58-66. Ο Κόροιβος απάντησε με ένα σερί 7-0, μειώνοντας στον πόντο (65-66), αλλά ένα τρίποντο του Phil Goss και ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 6 πόντων (65-71), 2΄34΄΄ πριν το τέλος. Με ένα δίποντο του Jahii Carson και ένα τρίποντο του Marcus Posley, ο Κόροιβος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (70-71) 47΄΄ πριν το τέλος. O Phil Goss αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε στην επόμενη επίθεση, ο Aaron Rountree έκλεψε την μπάλα από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και ο Jahii Carson έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (72-71). Ο Απόλλων Τσόχλας κέρδισε το φάουλ στην επόμενη επίθεση, αλλά ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση, μετά από άστοχο τρίποντου του Marcus Posley.

Με ένα καλάθι του Απόλλωνα Τσόχλα και ένα τρίποντο του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-77 στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ενώ δύο καλάθια των Λίνου Χρυσικόπουλου και Βαγγέλη Μαργαρίτη τον έφεραν στο +7 (74-81), 1΄34΄΄ πριν το τέλος της παράτασης. Ένα τρίποντο και φάουλ του Marcus Posley, έκανε το 87-89 9΄΄ πριν το τέλος, αλλά ο Phil Goss ευστόχησε στις βολές και έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 87-91.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 25 πόντους, ενώ ο Lucky Jones είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-3, 52-58, 72-72, 87-91 (παράταση)

Κόροιβος: DeCosey 17, Carson 28 (2), Posley 21 (6), Μινεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 2, Hines 10, Rountree 3, Dickerson

ΠΑΟΚ: Klassen 10 (1), Χρυσικόπουλος 17, Krubally 2, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (1), Μαργαρίτης 4, Ζάρας 6, Κατσίβελης 2, Goss 25 (4), Jones 18, Triche

................................................

Τέλος!!!

87-91 με 2/2 βολές ο Goss στα 8"

Το παιχνίδι θα είχε τελειώσει αν δινόταν το φάουλ στον Jones!!!

87-89 μέσα η βολή στα 9" και time out o ΠΑΟΚ

Πριν το καλάθι του Posley ΥΠΑΡΧΕΙ φάουλ στον Jones που δε δόθηκε!!!  Ρεσιτάλ ανικανότητας από τα κοράκια που δεν ναξίζουν να σφυρίζουν ούτε στο τοπικό της Ηλείας!!! Με το έτσι θέλω ξαναβάλανε τον Κόροιβο στο παιχνίδι!!!

86-89 με τρίποντο και φάουλ του Posley!!!

83-89 με 2/2 βολές του Μαργαρίτη

83-87 με 1/2 βολές του Χρυσικόπουλου, στη συνέχεια κερδίζει βολές ο Μαργαρίτης!

76-81 Decosey

74-81 Mαργαρίτης, μεγάλο καλάθι! Time out ο Κόροιβος!

Μεγάλο ριμπάουντ ο Jones! Ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι!!!

Αστοχος ο Posley, πάμε παράταση

O ΠΑΟΚ πάει να χάσει δικό του παιχνίδι, πληρώνοντας κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση!!!

Χάνει την πρώτη, μέσα η δεύτερη, 72-72 και time out

βολές ο Τσόχλας στα 4,4"

72-71 Carson στα 13", time out o ΠΑΟΚ, στην αρχή της προηγούμενης φάσης υπάρχει φάουλ που δε δόθηκε στον Jones

63-66 Carson

Aστοχος ο Ζάρας σε τρίποντο, μπήκε βγήκε!

60-66 Posley

Λάθος ο Κόροιβος, κατοχή ο ΠΑΟΚ, άστοχος ο Κατσίβελης

6:12 για το τέλος

58-66 Ζάρας και time out οι γηπεδούχοι

Αστοχος ο Ζάρας σε τρίποντο, κερδίζει το ριμπάουντ ο Krubally

6:30 ακόμη

58-64 με 2/2 βολές ο Jones που κάνει καταπληκτικό παιχνίδι με 18 πόντους ως τώρα

Βήματα ο Κατσίβελης...

58-62 Ζάρας

Aστοχο τρίποντο ο Κατσίβελης

Επιθετικό στον Krubally!

58-60 Zάρας

58-58 ο ίδιος και με τον ίδιο τρόπο, time out o ΠΑΟΚ που από το +10 βρέθηκε στην ισοπαλία!

55-58 Posley με τρίποντο

Φάουλ στον Κόνιαρη μετά από απίτηση της κερκίδας!

4ο δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου

Αστοχος ο Χρυσικόπουλος

52-58 με 1/2 βολές ο Posley

51-58 Hines

49-58 με 1/2 βολές ο Klassen, την ώρα που ο τεχνικός του Κόροιβου διαμαρτύεραται χωρίς να δεχτεί τεχνική ποινή!

49-57 με 2/2 βολές