Ήττα στο Παλατάκι, χωρίς Sofo...

Για την 3η αγωνιστική του Last 32 του Eurocup, o ΠΑΟΚ έχασε από την Oldenburg στο Παλατάκι ε 68-81...

O Δικέφαλος δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα, με βάθος στον πάγκο της και πολύ καλό περιφερειακό σουτ. Βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, η απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη ήταν πολύ καθοριστκός παράγοντας για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, καθώς ο θηριώδης σέντερ δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στο γόνατο και προφυλάχτηκε από τον Μαρκόπουλο, ενόψει της συνέχειας!

Η αδυναμία μέσα στη ρακέτα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Μάρκοβιτς - Μαργαρίτη - Κώττα, αλλά και η αστοχία των περιφερειακών από τα 6:75, ήταν οι κύριοι παράγοντες που έφεραν τελικά την ήττα.

Η Όλντενμπουργκ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και χωρίς να πάρει αξιοσημείωτη διαφορά είχε τα ηνία του αγώνα. Με τον Μαργαρίτη να φτάνει γρήγορα τους 6 πόντους ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (9-8) στο 5'20'' λεπτό, ωστόσο η Όλντενμπουργκ ξέφυγε 10-14 και ήταν μπροστά (15-16) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Σχορτσανίτη στον πάγκο, τον Μαργαρίτη φορτωμένο με φάουλ και αστοχία στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολλά και μεγάλα προβλήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Βρέθηκε στο -9 (19-28), μείωσε την διαφορά στους 4 (26-30) στο 16'30', αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις δύο πόντους, η Όλντενμπουργκ σκόραρε με άνεση και με σερί 2-13 και τρίποντο του Kramer στη λήξη, πήρε διαφορά 15 πόντων (28-43).

Για τον ΠΑΟΚ δεν ήταν καλό ούτε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς βρέθηκε πολύ γρήγορα και στο -22 (33-55). Με σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε 39-55, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μαργαρίτης συμπλήρωσε 4 φάουλ και οι επιλογές του ΠΑΟΚ μειώθηκαν ακόμη περισσότερο. Η διαφορά πήγε ξανά στους 20 (45-65) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

O ΠΑΟΚ προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και μόνο στο τέλος του αγώνα έριξε την διαφορά στους 13 πόντους (68-81), αποτέλεσμα που τον αφήνει πίσω στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81

ΠΑΟΚ; Τέπιτς 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 2, Δέδας 7, Μαργαρίτης 11, Κώττας, Σχορτσανίτης, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς11, Χάτσερ 17

Όλντεμπουργκ: Κ. Κράμερ 12 , Μασάντο 6, Ντ. Κράμερ, Σμόλντερς 9, Πρέπελιτς 6, Λόκχαρτ, Πόλντιγκ 10, Αλεξαντρόφ 9, Σβέθελμ 3, Κβάλε 15, Ντάγκινς 11

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα...

........................................

Θυηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

O ΠΑΟΚ ξεκινάει με Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς

1ο δεκλαλεπτο:

0-3 Πολντινγκ

Αστοχες οι πρώτες επιθέσεις του ΠΑΟΚ (Βασιλειάδης - Τέπιτς)

10-12 με 1/2 του Μάρκοβιτς

Λάθος του Τσόχλα στην επίθεση, χάθηκε η κατοχή...

10-14 Σμόιλντερς

Επιθετικό ο Μάρκοβιτς, ο Κώττας στη θέση του

Τσόχλας, Ντούβνιακ, Βασιλειάδης, Μαργαρίτης, Κώττας στο παρκέ για τον ΠΑΟΚ, 2 λεπτά για το δεκάλεπτο

Πολύ κακός ΠΑΟΚ ως τώρα!!!

Τόσο σε άμυνα όσο φυσικά και σε επίθεση...

28-43 τρίποντο ο Κράμερ στην εκπνοή

Τέλος 2ης περιόδου... Ο ΠΑΟΚ έχει ως τώρα 9/18 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 4/9 βολές, 19 ριμπάουντ (17 οι Γερμανοί), 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 ασίστ. Η Όλντενμπουργκ έχει 13/24 δίποντα, 5/9 τρίποντα! Για τον Δικέφαλο 7 πόντους έχει ο Χάτσερ, 6 ο Μαργαρίτης, 5 ο Βασιλειάδης, 4 ο Μάρκοβιτς και από 2 Κακαρούδης - Ντούβνιακ - Τέπιτς

30-50 time out o ΠAOK ...

Και πάλι άστοχος ο Βασιλειάδης σε τρίποντο...

33-55 Αλεξάντροφ, νέο τρίποντο!

Δεν μετράει καλάθι του Μαργαρίτη στην εκπνοή της επίθεσης, χρειάστηκε το instant replay

35-55 Mάρκοβιτς

37-55 Ντούβνιακ