Όταν σοβαρεύτηκε έκανε ... περίπατο!

Για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ διέλυσε εκτός έδρας την τσέχικη Οπάβα με 69-94...

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα και έφτασε σε μια άνετη νίκη δίνοντας χαρά στους περίπου 150 φιλάθλους του που βρέθηκαν στην Τσεχία.

Οι Τσέχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια, καθώς είχαν 8/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που τους βοήθησε να προηγηθούν με 23-8. Αν, μάλιστα, δεν είχαν ξεκινήσει ζεστά το παιχνίδι οι Yanick Moreira και Γιάννης Αθηναίου, οι οποίοι είχαν από 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, τότε το -7, με το οποίο έκλεισε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο (31-24), θα ήταν μεγαλύτερο.

Στην δεύτερη περίοδο, η κατάσταση άρχισε να αλλάζει, καθώς η ευστοχία της Opava σταμάτησε και έτσι ο ΠΑΟΚ αρχικά μείωσε τη διαφορά και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ με 45-47 χάρη σε ένα καλάθι του Αντώνη Κόνιαρη.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, καθώς προηγήθηκε αρχικά με 50-59, χάρη σε ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στον αιφνιδιασμό και με 60-74 στο 30΄μετά από συνεχόμενα τρίποντα των Γιάννη Αθηναίου, Θοδωρή Ζάρα και Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΠΑΟΚ συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά με μπροστάρη στην επίθεση τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος ήταν πολύ καλός τόσο στα οργανωτικά όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα. Τελικά, ο ΠΑΟΚ, επικράτησε με το ευρύ 69-94 και πέτυχε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94

Οpava: Bukovjan, Kouril 2, Kvapil 6, Slavik 2, Svandrik 10 (2), Gniadek 11 (1), Jurecka, Klecka 13 (2), Sirina 14 (4), Zbranek 11 (3)

ΠΑΟΚ: Jones 7 (1), Moreira 15, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 2, Κόνιαρης 5 (1), Αθηναίου 17 (5), Tepic 3 (1), Μαργαρίτης 14 (2), Ζάρας 6 (2), Hatcher, Garrett 3, Goss 18 (4)

67-89 με 2/2 βολές ο Γκος

Μετά το αρχικό κρεσλεντο τριπόντων, οι γηπεδούχοι τα έχουν "σπάσει"

67-87 Τζόουνς

Διαδοχικά άστοχα σουτ εκατέρωθεν

67-84 Ζάρας και time out

67-81 Τζόουνς

67-79 με καλάθι και φάουλ ο Μαργαρίτης και πάλι χαμένη η βολή!

38-36 Γκος

Υπάρχει κόσμος του ΠΑΟΚ στο γήπεδο που ενισχύει την ομάδα!

Άστοχος ο Σίρινα σε τρίποντο

38-33 Γκος

6:36 για το ημίχρονο

38-30 Γκάρετ

Πρώτο χαμένο τρίποντο για την Οπάβα, άστοχος και ο Τζόουνς!

38-28 Μαργαρίτης

38-25 ξεφεύγουν οι Τσέχοι και πάλι!

36-25 με 1/2 βολές του Γκάρετ

Αστοχος ο Χάτσερ και ... 36-24 ο Κλέτσκα! Αυτό που βλέπουμε δεν υπάρχει! 9/9 τρίποντα

33-24 Σβάντρλικ

2ο δεκάλεπτο

Τέλος 1ου δεκαλέπτου

31-24 Αθηναίου

31-21 Κουρίλ

29-21 Αθηναίου

29-19 με νέο τρίποντο, το 8ο (!) στο δεκάλεπτο!

Έναρξη αγώνα

..................................................................

Pregame

Ο ΠΑΟΚ θέλει να πάρει την πρώτη εκτός εδρας νίκη, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση από τους ομίλους του Basketball Champions League. Και οι δυο ομάδες έχουν από μια νίκη και 3 ήττες στον όμιλο.

19:10 Το ζέσταμα των δύο ομάδων έχει ξεκινήσει. Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει σε 20 λεπτά.