Δεύτερη ήττα στην Κρήτη ...

Μετά τη χτεσινή ήττα από τον Κολοσσό, σήμερα (25/9), ο ΠΑΟΚ έχασε και από το Ρέθυμνο με 97-91 ...Δεύτερο παιχνίδι και δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά.

Ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε σήμερα με 97-91 από το Ρέθυμνο, σε ένα παιχνίδι που προσπάθησε να το διεκδικήσει στο τέλος, αλλά στη μεγαλύτερη διάρκειά του ακολουθούσε στο σκορ...

Ο Peiners με «γκολ-φάουλ» έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 5-3 κι αυτή ήταν η τελευταία φορά που ο «Δικέφαλος» είχε το προβάδισμα. Ο Miljenovic που επέστρεψε στη δράση μετά το πρόβλημα που είχε στους προσαγωγούς, ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (11-11), αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (13-22), για να μείνει η διαφορά στα ίδια ουσιαστικά επίπεδα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-26).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και πάνω από 10 πόντους (24-35) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει, αλλά η αντίδρασή του δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα και τελικά βρέθηκε στο 14 (34-48) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντική προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε 46-52 στο 24ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο -11 (51-62), για να κλείσει το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 77 (66-59).

Με πρωταγωνιστή τον Taylor, ο ΠΑΟΚ μείωσε άμεσα την διαφορά στους 3 (63-66), ακόμη και στους 2 (67-69 και 69-71 στο 33ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν, ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι (77-79) ως το 37ο λεπτό, αλλά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έδωσε «αέρα» 8 πόντων (77-85) στους γηπεδούχους, που ουσιαστικά εκεί «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91

ΡΕΘΥΜΝΟ: Θεοδωρίδης, Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 10 (2), Arnold 12 (1), Fitzpatrick 13 (2), Talton 17 (2), Καμπερίδης, Zabas 10 (2), Γιαννόπουλος 22 (2), Schaftenaar 6, Edwards 4.

ΠΑΟΚ: Miljenovic 6 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Γλυνιαδάκης 13, Χρυσικόπουλος 13 (1), Καμάρας, Taylor 13 (2), Sibert 8 (2), Bryant 7 (1), Peiners 9, Clanton 11, Μαργαρίτης 5 (1).