Women's Football League: «Σίφουνας» ΠΑΟΚ!

Το SDNA παρουσιάζει όλη την δράση του Σαββατοκύριακου στην Women's Football League, στον απόηχο της 8ης αγωνιστικής που επιφύλασσε αρκετά γκολ και πλούσιο θέαμα.
Πηγή: sdna.gr

Επιθετικό κρεσέντο του ασταμάτητου Δικεφάλου

Το παιχνίδι που ξεχώρισε ήταν φυσικά εκείνο του ΠΑΟΚ στην Λάρισα, όπου ο Δικέφαλος μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο και διέλυσε την θεσσαλική ομάδα με 9-0, σε μία από τις πιο ευρείες επικρατήσεις στην ιστορία του γυναικείου ποδοσφαίρου!

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εμφανές πως οι «ασπρόμαυρες» έκαναν ότι ήθελαν στο χορτάρι, με αποτέλεσμα να σκοράρουν κατά ριπάς και να φτάσουν στην εξωπραγματική «εννιάρα». Το γεγονός, πάντως, που θα χαροποίησε ιδιαίτερα τον Θαλή Θεοδωρίδη ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του, καθώς ο ΠΑΟΚ μέτρησε επτά διαφορετικές σκόρερ!

Μάλιστα, οι παίκτριες του Δικεφάλου αφιέρωσαν την νίκη στην άτυχη Δοϊρανλή, η οποία πέρασε την πόρτα του χειρουργείου μετά τον σοβαρό τραυματισμό στην ποδοκνημική.

«Πράσινη» κυριαρχία

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ήρθε και η νίκη του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι κόντρα στις Νέες Ατρομήτου με 4-0. Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν σοβαρές και αφού κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των γηπεδούχων στο 35' με την Νταρζάνου, τότε τα υπόλοιπα έμοιαζαν... παιχνιδάκι.

Στην επανάληψη, αρκούσε ένα καταιγιστικό πεντάλεπτο ώστε το «τριφύλλι» με τα γκολ των Χάρις και Ντομόντ στο 56' και στο 61' αντίστοιχα να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων και να μετατρέψει το υπόλοιπο του ματς σε τυπική διαδικασία, με το τελικό 4-0 να διαμορφώνεται στο 88' από την Χαμαλίδου.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις κερκίδες του γηπέδου παρατηρήθηκε έντονα το... πράσινο στοιχείο καθώς οι Αλεξανδρή, Παυλοπούλου και Τσβίτκοβιτς από το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού όπως και ο προπονητής της ανδρικής ομάδας βόλεϊ, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, παρευρέθηκαν στον αγώνα και στήριξαν από κοντά την προσπάθεια του «τριφυλλιού».

To πήρε πάνω της η σούπερ Μπριάνα

Στον Υμηττό, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση της Μπριάνα η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 0-2 κόντρα στην τοπική Ολυμπιάδα. Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με την 18χρονη μεσοεπιθετικό, διεθνή με την Εθνική Ελπίδων, η οποία άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό της συνάντησης.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ίδια πέτυχε και δεύτερο γκολ, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στις «κιτρινόμαυρες». Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Νίκου Γκαλίτσιου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και πήρε την νίκη, δείχνοντας πως άφησε πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

ΡΕΑ – ΟΦΗ 1-3 (12′ Κελαϊδή – 45′ αυτ. Σολίς, 62, 68′ Ριμπάνσκα)

Καστοριά – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (30 Ρήγα – 87′ Γεωργαντζή)

Νέες Ατρομήτου – Παναθηναϊκός 0-4 (35′ Νταρζάνου, 56′ Χάρις, 61′ Ντομόντ, 88′ Χαμαλίδου)

Ολυμπιάδα Υμηττού – ΑΕΚ 0-2 (29′, 43′ Μπριάνα)

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 0-9 (1′ Χαλατσογιάννη, 8′ Μήτκου, 18′ Καλέση, 26′ Χέλμβαλ, 72′, 85′ Καλιεντζίδου, 74′ Κοσκερίδου, 80′, 88′ Κατσάνου)

Βόλος 2004 – Ελπίδες Καρδίτσας 6-0 (3′ Τσούκα, 8′, 25′, 65′ Μπάμπιτς, 72′ Κέκου, 80'Παπαδοπούλου)