Ανατροπή με Καρέλη και Μπεργκ

Από thessports.gr: Οι συνήθεις ύποπτοι οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αν και οι πράσινοι τα χρειάστηκαν στο Αγρίνιο.
Πηγή: thessports.gr

Ο Παναιτωλικός ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο, του ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ στο 27′ και στο 41′ προηγήθηκε με σουτ του Κάπελ, στην επαναφορά ύστερα από απόκρουση του Στιλ σε πέναλτι του Πάουλο.

Το πέναλτι το χρεώθηκε ο Ταυλαρίδης, ήταν αμφισβητούμενο, και μάλλον γι΄ αυτό δεν του έβγαλε 2η κίτρινη ο Σιδηρόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Στο 47′ ο Μπέργκ δεν βρήκε τη μπάλα σε κενή εστία κι έχασε μια απίστευτη ευκαιρία, στο 51′ ο Καρέλης σκόραρε μέσα από την περιοχή και ισοφάρισε, ύστερα από σέντρα του Μπεργκ, με τον Σουηδό να κάνει το 1-2, και να χαρίζει το τρίποντο στον Παναθηναϊκό στο 84′, όταν εκμεταλεύτηκε ένα λάθος του Κούσα, μπήκε στην περιοχή και "εκτέλεσε" τον Στεφανάκο.

Στο 92′ ο Στιλ κράτησε το 1-2 αποκρούοντας σωτήρια διαγώνιο σουτ του Ρουσκουσέδα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ : Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ουάρντα (86′ Βιγιαφάνες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης, Καρέλης, Μπεργκ.