A+ A A-

Με Τότεναμ, Λάτσιο και Μάριμπορ

Όμιλος επιπέδου... Τσάμπιονς Λιγκ θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ο 10ος του Europa League στον οποίο θα συμμετάσχει ο Παναθηναϊκός, με την κληρωτίδα να φέρνει απέναντι στους "πράσινους" την αγγλική Τότεναμ, την ιταλική Λάτσιο και την σλοβένικη Μάριμπορ.

Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η Τότεναμι κοντράρεται με ελληνική ομάδα στο Europa League καθώς πέρυσι είχε βρεθεί στον ίδιο όμιλο με τον ΠΑΟΚ (και τις Ρουμπίν Καζάν και Σάμροκ Ρόβερς), με τις αναμνήσεις να είναι πικρές για τους Λονδρέζους όσον αφορά στα ματς με τον "Δικέφαλο".

Και αυτό γιατί το ματς στην Τούμπα έληξε 0-0 ενώ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 και πήρε ουσιαστικά το εισιτήριο για τους "32" της διοργάνωσης, πετώντας εκτός συνέχειας την Τότεναμ.

Δύσκολο αντίπαλο "ψάρεψε" ο Παναθηναϊκός και από το τρίτο γκρουπ δυναμικότητας, με την Λάτσιο να είναι ανεβασμένη την τελευταία διετία και να έχει υψηλές βλέψεις στο θεσμό.

Η τελευταία ελληνική ομάδα που αντιμετώπισε τους "λατσιάλι" ήταν ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2007-08 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους Πειραιώτες να φέρνουν ισοπαλία 1-1 στο "Καραϊσκάκη" και να επικρατούν με 2-1 στο "Ολίμπικο".

Η ομάδα που συμπληρώνει τον 10ο όμιλο είναι η σλοβενική Μάριμπορ, από την οποία η ομάδα του Ζεζουάλδο Φερέιρα θα προσπαθήσει σίγουρα να πάρει 6 βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια για να έχει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα νοκ-άουτ ματς του Europa League.
Οι όμιλοι του Europa League

Group A

1. Λίβερπουλ (Αγγλία)

2. Ουντινέζε (Ιταλία)

3. Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

4. Ανζί (Ρωσία)

Group B

1. Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)

2. Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

3. Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

4. Ακαντέμικα (Πορτογαλία)

Group C

1. Μαρσέιγ (Γαλλία)

2. Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

3. Γκλάντμπαχ (Γερμανία)

4. ΑΕΛ (Κύπρος)

Group D

1. Μπορντό (Γαλλία)

2. Μπριζ (Βέλγιο)

3. Νιούκαστλ (Αγγλία)

4. Μαρίτιμο (Πορτογαλία)

Group E

1. Στουτγκάρδη (Γερμανία)

2. Κοπεγχάγη (Δανία)

3. Στεάουα (Ρουμανία)

4. Μόλντε (Νορβηγία)

Group F

1. Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

2. Νάπολι (Ιταλία)

3. Ντνίπρο (Ουκρανία)

4. ΑΙΚ (Σουηδία)

Group G

1. Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (Πορτογαλία)

2. Βασιλεία (Ελβετία)

3. Γκενκ (Βέλγιο)

4. Βιντεότον (Ουγγαρία)

Group H

1. Ίντερ (Ιταλία)

2. Ρουμπίν Καζάν (Ρωσία)

3. Παρτίζαν (Σερβία)

4. Ναφτσί (Αζερμπαϊτζάν)

Group I

1. Λιόν (Γαλλία)

2. Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

3. Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

4. Χαποέλ Κιριάτ (Ισραήλ)

Group J

1. Τότεναμ (Αγγλία)

2. Παναθηναϊκός (Ελλάδα)

3. Λάτσιο (Ιταλία)

4. Μάριμπορ (Σλοβενία)

Group K

1. Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία)

2. Μέταλιστ Χάρκιβ (Ουκρανία)

3. Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

4. Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Group L

1. Τβέντε (Ολλανδία)

2. Αννόβερο (Γερμανία)

3. Λεβάντε (Ισπανία)

4. Χέλσινμποργκ (Σουηδία)


Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν δικαίωμα να σχολιάσουν.

Τελευταια posts

Τι γραφουν τα ΜΜΕ

  • Για τον ΠΑΟΚ
  • Για τους αντιπαλους
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
MOD_NEWS_PRO_GK4_NSP_PREV MOD_NEWS_PRO_GK4_NSP_NEXT
Warm up..

Warm up..

28-06-2022 | paokfc.gr

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
MOD_NEWS_PRO_GK4_NSP_PREV MOD_NEWS_PRO_GK4_NSP_NEXT
Paokmania.Gr - To ανεξάρτητο site των οπαδών του ΠΑΟΚ | All rights reserved.