Λύτρωσε την PSV ο Μάλεν

Από paok24.com: Τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Σπάρτα Ρότερνταμ, αλλά πήρε τη νίκη.

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της, σε σχέση με την αναμέτρηση της Πέμπτης απέναντι στον ΠΑΟΚ, η PSV με λυτρωτή τον Μάλεν έκαμψε την αντίσταση της Σπάρτα Ρότερνταμ επικρατώντας με 1-0 για την 10η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

H PSV είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο και τελικά ο Μάλεν ήταν αυτός που... ξεκλείδωσε την άμυνα της Σπάρτα Ρότερνταμ με το γκολ του στο 78' να αποδεικνύεται καθοριστικό.

Έτσι, η PSV εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Φέγενορντ και με 23β. την προσπέρασε και σκαρφάλωσε στην 3η θέση.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα, κρατώντας ενός λεπτού σιγή, όπως μπορείτε να δείτε και στη σχετική φωτογραφία του άρθρου.