Νίκες για Ομόνοια και Αϊντχόφεν – Ισοπαλία για την Γρανάδα

Δύο νίκες και μια ισοπαλία σήμερα για τις αντιπάλους του ΠΑΟΚ στον πέμπτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.
Πηγή: sfina.gr

Ξεκινώντας από την Ολλανδία, η Αϊντχόφεν επικράτησε με 2-0 της Φορτούνα Σιτάρντ. Για την ομάδα του Σμιντ σκόραραν οι Μαλέν και Μαντουέκε στο 5ο και 85ο λεπτό.

Νικηφόρο αποτέλεσμα και για την Ομόνοια στην Κύπρο με 3-0 επί της ΑΕ Λεμεσού. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Ασάντε, αλλά στο 70', η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού είχε δοκάρι με τον Ντανίλο. Στο 89', οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη με τον Παπουλή και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μποτεάκ, έδωσαν και χαρακτήρα... θριάμβου στην επικράτησή τους.

Τέλος, η Γρανάδα έμεινε στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Καντίθ, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της La Liga. Ο Σάντσες στο 27' έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 48' από τον Αλέχιο.