Χορταστικό 4-4 στην πρεμιέρα της σεζόν 1999-2000

Σαν σήμερα στις 20/9/1999, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 24.000 θεατές (22.226 τα εισιτήρια), αναδείχτηκε ισόπαλος με 4-4 (!), σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που καθήλωσε τον κόσμο που βρέθηκε εκείνη τη μέρα στο γήπεδο!

Η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Νικολαΐδης από τον Μιχόπουλο, το υπέδειξε ο Δούρος και ο Τσίριτς από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο 16ο λεπτό με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Μαραγκού, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Ατματσίδη (αρχική εικόνα).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Νικολαΐδης με κεφαλιά έκανε το 1-2 και στο 24' ο Ντόλμπεργκ με αυτογκόλ, το 1-3, για να πάρει το αίμα του πίσω στο 36', σκοράροντας με κεφαλιά το 2-3!

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Δέλλας ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στα επίπεδα του 2-4 με νέα κεφαλιά και όπως γίνεται αντιληπτό, οι φόβοι για πρεμιέρα με το αριστερό, είχαν αρχίσει να πλανώνται πάνω από την Τούμπα!

Κάπου εκεί πάντως ο ΠΑΟΚ ξύπνησε για τα καλά και αφού αρχικά μείωσε σε 3-4 στο 66ο λεπτό με τον Γιώργο Γεωργιάδη, ήρθε ο Βαλέντσια στο 90' να βάλει φωτιά την Τούμπα, ισοφαρίζοντας στο τελικό 4-4!

Η αθηναϊκή ομάδα αγωνιζόταν από το 52' με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μπιέκοβιτς, μια εξέλιξη που σίγουρα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος!

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Μπάντοβιτς, Ντόλμπεργκ (72' Βρύζας), Κατσαμπής, Βενετίδης, Μαραγκός, Τετράτζε (56' Βαλέντσια), Νάγκμπε, Γεωργιάδης, Σάμπρι (56' Φρατζέσκος), Φρούσος

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Λάκης, Δέλλας, Πέτριτς, Κασάπης (80' Κοπιτσής) Λάκης, Μάρκος (68' Ματιάσεβιτς) Ζήκος, Τσίριτς (74' Καλιτζάκης) Μπιέκοβιτς, Νικολαϊδης

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός! Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...