Λουτσέσκου ο «εφιάλτης» του Παναθηναϊκού! (vids)

Από paok24.com: Το αυριανό ντέρμπι στη Λεωφόρο, θα είναι αισίως το 21ο του Ραζβάν Λουτσέσκου απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Στα προηγούμενα 20, είτε ως προπονητής της Ραπίντ Βουκουρεστίου και της Ξάνθης είτε του ΠΑΟΚ, ο Ρουμάνος προπονητής "μετράει" 13 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες, ενώ ο εκτός έδρας απολογισμός του απέναντι στους "πράσινους" , συμπεριλαμβανομένου και του τελικού του περασμένου Μαϊου από τη στιγμή που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ, είναι 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες!

Για πρώτη φορά, ο Λουτσέσκου και η Ραπίντ Βουκουρεστίου αντιμετώπισαν τον Παναθηναϊκό στις 30 Νοεμβρίου 2006, αποσπώντας 0-0 στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Εννέα χρόνια αργότερα και πιο συγκεκριμένα στις 29 Ιανουαρίου 2015, ο νυν προπονητής του Δικεφάλου πανηγύρισε το "διπλό" στη Λεωφόρο με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Βασιλακάκη στο 88ο λεπτό, στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας την πρόκριση για τους "8" από τη στιγμή που το πρώτο παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1.

25 Απριλίου 2005. Η Ξάνθη γνωρίζει την ήττα στη Λεωφόρο με 2-0 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής (67΄ Καρέλης, 90΄ πεν. Πράνιτς), ενώ στις 6 Φεβρουαρίου 2016 ο Ραζβάν Λουτέσκου και η Ξάνθη πήραν την... εκδίκησή τους, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, φεύγοντας με το "διπλό" από το "Απόστολος Νικολαϊδης" χάρη σε γκολ του Σολτάνι στο 67ο λεπτό!

Δέκα μήνες αργότερα και δη στις 16 Οκτωβρίου 2016, αυτή τη φορά για την 7η αγωνιστική της σεζόν 2016-17, Ξάνθη και Ραζβάν Λουτσέσκου πανηγύρισαν ένα ακόμα "διπλό" (62΄ Λέτο / 34΄ Ντε Λούκας, 66΄ Βασιλακάκης), στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι με τους "πράσινους" ως προπονητής των "ακριτών".

Το επόμενο "διπλό" στη Λεωφόρο, ήρθε για τον Ραζβάν Λουτσέσκου ως προπονητής του ΠΑΟΚ. Στις 29 Απριλίου 2018, ο Δικέφαλος πέρασε... αέρας από το "Απόστολος Νικολαϊδης" στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με γκολ των Πρίγιοβιτς (27΄, 65΄) και Σάκχοφ (84΄), ενώ στις 3 Μαρτίου 2019, το γήπεδο άλλαξε (Ολυμπιακό Στάδιο) αλλά όχι το... αποτέλεσμα!

Με γκολ των Μαουρίσιο (2΄) και Ζαμπά (47΄), οι "ασπρόμαυροι" πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό "διπλό" στον δρόμο για το αήττητο πρωτάθλημα, ενώ 2,5 χρόνια αργότερα και πιο συγκεκριμένα στις 7 Νοεμβρίου 2021, στη δεύτερη πλέον θητεία του Ραζβάν Λουτσέσκου στον ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-1 (59΄ Μαουρίσιο / 13΄ Άκπομ, 85΄ πεν., 90'+8 Πρίγιοβιτς).

3 Απριλίου 2022. Ο Παναθηναϊκός κερδίζει τον ΠΑΟΚ με 2-1 στη Λεωφόρο για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος (34΄ Αϊτορ, 64΄ Χουάνκαρ / 70΄ Ζίβκοβιτς) σε ένα ματς που έγιναν... όργια εις βάρος των "ασπρόμαυρων". ενώ στον τελικό του περασμένου Μαϊου στο ΟΑΚΑ, έχοντας ως κορυφαίο τον... Λαόθ και τον ίδιο VARίστα του προηγούμενου αγώνα, οι "πράσινοι" έκλεψαν το Κύπελλο από τον Δικέφαλο χάρη στο (ανύπαρκτο) πέναλτι του Αίτόρ στο 34ο λεπτό!