«Ασπρόμαυρο» πέρασμα από την Έδεσσα!

Από acpaok.gr: Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας στην 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος τον Αερωπό Έδεσσας με 26-29.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μοϊσίλοφ, Δούγια, Ελευθεριάδη, Τσαμουρίδη, Παπάζογλου, Δημήτρη Τριανταφυλλίδη και Τζωρτζίνη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε γρήγορα, με τον Ελευθεριάδη να κάνει το 1-1. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Δικέφαλο και τον Αερωπό να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ καθ΄ όλη την διάρκεια του ημιχρόνου. Ο Δημήτρης Τριανταφυλλίδης έκανε το 6-8 για τους Ασπρόμαυρου, μετέπειτα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11 και ο Λαδάκης βρήκε δίχτυα για το 11-12. Λίγο πριν το τέλος, ο Νικολαΐδης σκόραρε για το 12-14 και μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα οι παίκτες του Αερωπού διαμόρφωσαν το σκορ στο 14-14.

Με το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε ο αγώνας και μετά την επανέναρξη του. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και αμέσως μετά ο Νικολαΐδης έκανε το 15-15. Στο επόμενο γκολ του Αερωπού, οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με δύο συνεχόμενα γκολ του Ελευθεριάδη και ένα του Λαδάκη, τα οποία πήγαν τον δείκτη του σκορ στο 16-18. Μετέπειτα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-19, όμως οι παίκτες του Δικέφαλου δεν έχασαν την ψυχραιμία τους με ένα σερί 3-0 από τους Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη, Λαδάκη και Ελευθεριάδη, έφεραν το σκορ στο 18-22. Με το τέρμα του Τζωρτζίνη και το εύστοχο πέναλτι του Ελευθεριάδη ο ΠΑΟΚ έφτασε να έχει διαφορά πέντε τερμάτων από τους αντιπάλους του, με το σκορ να είναι 24-29. Έως την ολοκλήρωση του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα δύο φορές και η αναμέτρηση τελείωσε με 26-29.

Ο ΠΑΟΚ είχε στο πλευρό του τον κόσμο του, ο οποίος βρίσκεται έμπρακτα δίπλα στα τμήματα χάντμπολ και του έδωσε για άλλη μία φορά σημαντική ώθηση ώστε να έρθει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 26 Νοεμβρίου, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», απέναντι στον Διομήδη Άργους, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 4-7, 10-11, 11-13, 14-14 (ημχ), 16-15, 17-18, 20-23, 23-25, 24-28, 26-29.

Αερωπός (Τούτσης): Κωστακίδης 4, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μήγγας 2, Κράλλης 6, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ 1, Κουκουτσίδης 6, Μποκάρεφ 3, Μυλωνάς, Μυλωνάς, Μπούλκιν 3, Παπαγιάννης, Γεωργαλής, Γιαννούσης, Μπούτκαρης, Τοτίδης.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 10, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 6, Παπάζογλου 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 3, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισαρίου.

Διαιτητές: Μερτινιάν – Τόλιος. Δίλεπτα: 2-5. Κόκκινη: Λαδάκης (58:23 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 1/1 – 3/3