Ψυχωμένη εμφάνιση και νίκη επί της πρωταθλήτριας Σλοβενίας ACH Volley με 3-2!

Aπό acpaok.gr: Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στο «Memorial Velikana» ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Πρωταθλήτριας Σλοβενίας, ACH Volley, με 3-2 σετ.
Πηγή: acpaok.gr

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ράπτη, Βουλκίδη, Van Den Dries, Jorna, Costa, Walsh και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του, με τους Σλοβένους ωστόσο να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα ενός με δύο πόντων. Με τον Δικέφαλο να έχει χαμηλά ποσοστά όσον αφορά την επίθεση (38%), οι Σλοβένοι με 22-25, κατέκτησαν το πρώτο σετ, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπορεί να υστέρησε στο κομμάτι της υποδοχής, ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά επίθεσης, βάζοντας στο παιχνίδι του και το μπλοκ. Σ' ένα κλειστό σετ, στο οποίο καμία ομάδα δεν πήρε το μεγάλο προβάδισμα, ο Δικέφαλος ήταν πιο ψύχραιμος στην κρίσιμες στιγμές, κατακτώντας το με 25-23, 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην υποδοχή, έχοντας παράλληλα χαμηλά ποσοστά και στην επίθεση. Σε κομβικό σημείο οι Σλοβένοι πήραν σημαντικό προβάδισμα, 17-21, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στα σετ με 18-25, 1-2.

Μετά το χαμένο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν τρομερή αντίδραση, δείχνοντας το μαχητικό πρόσωπο το οποίο «χτίζει» ο Yoshko Milenkoski στην περίοδο της προετοιμασίας. Με το τρομακτικό 92% στην υποδοχή, και το αρκετά υψηλό 72% στην επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώριο στην ACH να διεκδικήσει κάτι. Με το 25-20 ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ από την πολύ εμφάνιση του τέταρτου σετ, και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Με πολύ καλή υποδοχή, η οποία βοήθησε άκρως του Costa και Van Den Dries στην επίθεση, ο Δικέφαλος πήρε νωρίς ένα προβάδισμα, 5-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 12-10. Στους τελευταίους πόντους ανέλαβαν δράση οι Van Den Dries και Ράπτης επιθετικά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 3-2, χάρη στο 15-12 του πέμπτου σετ.