Λύγισε στην παράταση η Παλμέιρας του Αμπέλ

Aπό paok24.com: Στον τελικό του Παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων η Παλμέιρας κυνήγησε μέχρι τέλους το όνειρο, αλλά υπέκυψε στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι με 2-1 στο 117′ της παράτασης.
Πηγή: paok24.com

Η Παλμέιρας μετά την πρόκριση επί της Αλ Αχλί, περίμενε την Τσέλσι και το πρώτο ημίχρονο κύλησε με το σκορ στο 0-0. Στο δεύτερο ο Λουκάκου βρήκε το γκολ και έκανε το 1-0, ενώ η Παλμέιρας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Βέιγκα στο 64′.

Στην παράταση όλα έδειχναν ότι θα πάνε στα πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Μπιθ από την Αυστραλία έδειξε το σημείο του πέναλτι στο 116′. Εκεί ο Χάβερτζ πήρε την εκτέλεση, ευστόχησε, έκανε το 2-1 και στο τέλος της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Λουάν.

Έτσι ο Αμπέλ Φερέιρα μετά τις δύο κατακτήσεις του Κόπα Λιμπερταδόρες και το κύπελλο Βραζιλίας, έχει στο παλμαρέ του και τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, παρότι έχασε στην παράταση και δεν κατάφερε να κατακτήσει και αυτό το τρόπαιο.