Ο Λυκογιάννης πανηγύρισε την 100ή νίκη του στη Stoiximan Basket League

Από esake.gr: Στο γήπεδο και απέναντι στον αντίπαλο με τον οποίο άρχισε τη διαδρομή του στον ΠΑΟΚ Mateco, ο Άρης Λυκογιάννης έφτασε σε ένα ξεχωριστό επίτευγμα. Ο προπονητής του Δικεφάλου πανηγύρισε την 100ή νίκη του στους πάγκους της κατηγορίας και μπήκε σε μία ξεχωριστή λίστα αφού μόνο 28 τεχνικοί το κατάφεραν αυτό από καταβολής Α' Εθνικής (από το 1963-64).
Πηγή: esake.gr

Αυτές οι 100 νίκες κατανέμονται ως εξής...

*15 με τον Ίκαρο Καλλιθέας.

*56 με τον Κολοσσό H Hotels.

*13 με τον Χολαργό.

*16 με τον ΠΑΟΚ Mateco.

Παράλληλα ο Λυκογιάννης κοουτσάρισε για 236η φορά στη «μεγάλη» κατηγορία και έφτασε στην 20ή θέση της λίστας τον Κώστα Φλεβαράκη.

Κατά τα άλλα για τον ΠΑΟΚ Mateco...

*Με τους 12 πόντους που σημείωσε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Ζερμέιν Λοβ έφτασε τους 800 στην 64η εμφάνιση του στη Stoiximan Basket League.

*Ο Μάρβιν Τζόουνς ξεπέρασε τα 100 επιθετικά ριμπάουντ στο ελληνικό Πρωτάθλημα μέσα από την 56η εμφάνιση του σε αυτό.

Σε ομαδικό επίπεδο...

*Ο ΠΑΟΚ Mateco επικράτησε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ως γηπεδούχος του Άρη ενώ παράλληλα ισοφάρισε τη δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά αυτών των ντέρμπι από καταβολής Α' Εθνικής (από το 1963-64). Ήταν μόλις η πέμπτη φορά που ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο «αιώνιων» αντιπάλων της Θεσσαλονίκης, κρίθηκε με διαφορά 30+ πόντων. Το ρεκόρ κρατάει ο Δικέφαλος που επικράτησε στο ματς της σεζόν 2009-10 με 35 πόντους.

Αναλυτικά τα ματς ΠΑΟΚ-Άρης που κρίθηκαν με διαφορές 30+ πόντων...

ΠΑΟΚ MATECO
2009-10: ΠΑΟΚ-Άρης 83-48 (+35, Μονρό 18, Καυκής 13 – Μπετς 15, Ρίτσαρντσον 12)
1995-96 - Προημιτελικά: Άρης-ΠΑΟΚ 70-102 (+32, Στόουκς 18, Έλις 16 – Πρέλεβιτς 29, Στογιάκοβιτς 27)
2021-22: ΠΑΟΚ-Άρης 96-64 (+32, ΝτιΛέο 16, Γιάνκοβιτς 14 - Καουάν 17, Κέλι 13)
1993-94: ΠΑΟΚ-Άρης 86-56 (+30, Μπέρι 21, Πρέλεβιτς 18 – Πετσάρσκι 21, Λυπηρίδης 10)

ΑΡΗΣ
1992-93: ΠΑΟΚ-Άρης 56-88 (+32, Λέβινγκστον 16, Πρέλεβιτς 9 – Τάρπλεϊ 21, Άντερσον 18)

Ακόμη...

*Ο ΠΑΟΚ Mateco εκτέλεσε με υπερδιπλάσιο ποσοστό ευστοχίας από τον Άρη στα τρίποντα. Είχε 57,89% (11/19) που είναι η κορυφαία επίδοση της φετινής Stoiximan Basket League αφού με αυτήν ξεπέρασε το 56% που είχε ο Ολυμπιακός στο ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Προμηθέα (14/25).

*Ο Δικέφαλος σημείωσε νέο ρεκόρ για τη φετινή Stoiximan Basket League και με τους πόντους ανά κατοχή. Έφτασε στους 96 με 74 κατοχές που τον οδήγησαν σε μέσο όρο 1,297 έναντι του 1,259 που είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής απέναντι στον Προμηθέα με 102 πόντους σε 81 κατοχές.

*Παράλληλα οι «ασπρόμαυροι» επέδειξαν επιθετική πολυφωνία έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ της φετινής σεζόν αφού από μία φορά το έκαναν αυτό ο Προμηθέας (7η αγωνιστική), ο Ολυμπιακός (7η αγωνιστική) και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (9η αγωνιστική).

Ο Άρης ισοφάρισε αρνητικό ρεκόρ 96 αγώνων Πρωταθλήματος

Η πρώτη περίοδος του ντέρμπι αποδείχτηκε καταδικαστική για τον Άρη που βρέθηκε πίσω με 23 πόντους αφού σημείωσε μόνο έξι. Πρόκειται για επίδοση που συνιστά αρνητικό ρεκόρ περιόδου για τους «κίτρινους» που πριν από αυτό το ματς, είχαν εννιά στη δεύτερη περίοδο του αγώνα της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Όχι μόνο αυτό όμως. Οι έξι πόντοι αποτελούν ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ των τελευταίων 96 αγώνων του Άρη στη Stoiximan Basket League. Στην περίοδο 2018-19 είχε από έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο του εκτός έδρας αγώνα με τον Προμηθέα και στο τέταρτο δεκάλεπτο του εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Για να βρούμε μικρότερη επιθετική επίδοση ενός δεκαλέπτου από τον Άρη στο Πρωτάθλημα θα πρέπει να γυρίσουμε στην 7η αγωνιστική της σεζόν 2017-18. Τότε είχε ηττηθεί στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 70-40, μένοντας στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ακόμη...

Μία από τις κατηγορίες στις οποίες υστέρησε σημαντικά χθες ο Άρης, ήταν τα ριμπάουντ. Περιορίστηκε στα 21 και ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της φετινής Stoiximan Basket League αφού τόσα είχε και ο Προμηθέας στο ματς του ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό. Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν το χθεσινό παιχνίδι, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν πέσει κάτω από τα 31 ριμπάουντ (εντός με το Περιστέρι Vitabiotics).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έμεινε για δεύτερη φορά φέτος σε μονοψήφιο αριθμό ασίστ έχοντας επτά, μία παραπάνω από το εντός έδρας παιχνίδι με τον Κολοσσό H Hotels.

Είναι προφανές ότι ο Άρης έκανε το χειρότερο παιχνίδι του στη σεζόν κάτι που αποτυπώνεται στο 48 που είχε ως ομαδικό ranking και ενώ το προηγούμενο χαμηλότερο του ήταν εκείνο των 62 βαθμών που είχε στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ.

*Σε ατομικό επίπεδο, ο Στέλιος Πουλιανίτης με την 58η εμφάνιση του με τη φανέλα του Άρη στη Stoiximan Basket League, έφτασε στην 40ή θέση της λίστας τον Νίκο Χατζηβρέττα. Παράλληλα κλέβοντας μία φορά την μπάλα, έφτασε τα 50 κλεψίματα καριέρας σε 142 αγώνες στην κατηγορία.