Προαναγγελία αγώνα: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Από slgr.gr: Η ισοπαλία του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ απομάκρυνε τον Παναθηναϊκό από τις πρώτες θέσεις και πλέον το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ είναι κομβικής σημασία για τη συνέχεια.
Πηγή: slgr.gr

Αλλά και για τον ΠΑΟΚ η έκβαση του αγώνα είναι σημαντική, καθώς θέλει να μείνει κοντά στις δύο πρώτες θέσεις και να εκμεταλλευθεί βαθμολογικά τη σύγκρουση ΑΕΚ και Ολυμπιακού στην επόμενη αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ προέρχεται και από την ήττα από την Κοπεγχάγη την Πέμπτη, που ήταν ένα κοπιαστικό παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός
Ο ΟΦΗ σταμάτησε το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του απώλεια με αυτό το 0-0. Είχαν προηγηθεί οι τρεις νίκες με τα 13 γκολ. Τώρα ο Παναθηναϊκός παίζει και πάλι στην έδρα του, το δυσκολότερο θεωρητικά ματς ως τώρα, καθώς υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» έχουν δημιουργήσει ένα εντυπωσιακό σερί. Στις 2 Φεβρουαρίου 2020, είχαν νικήσει τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο. Από τότε δεν έχουν κερδίσει άλλο, εφόσον δεν προηγήθηκαν στο ημίχρονο. Σε 17 αγώνες προηγήθηκαν στο ημίχρονο και 16 φορές νίκησαν μια έχασαν. Σε 9 αγώνες, που ήταν ισόπαλοι στο ημίχρονο, επτά φορές ήλθαν ισόπαλοι και δύο έχασαν. Και σε τέσσερις αγώνες που ήταν πίσω στο σκορ, τρεις φορές έχασαν και μια έφεραν ισοπαλία. Στους 13 τελευταίους αγώνες στο «Απόστολος Νικολαϊδης» δηλαδή που δεν προηγήθηκε στο ημίχρονο, δεν νίκησε!

Οι τελευταίοι αγώνες
11.09.2021: Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 4-0 (Μαουρίτσιο, Καρλίτος 2, Αλεξανδρόπουλος)
18.09.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0
22.09.2021: Άρης – Παναθηναϊκός 1-0
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1 (Καρλίτος 2, Ιωαννίδης, Χατζηγιοβάνης, Ματέους Βιτάλ)
03.10.2021: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0
16.10.2021: Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1 (Καρλίτος 3, Παλάσιος)
23.10.2021: Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1 (Καρλίτος)
27.10.2021: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός (Κύπελλο) 0-1 (Καρλίτος)
31.10.2021: Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 0-0
Το πρόγραμμα
07.11.2021: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ
22.11.2021: Λαμία - Παναθηναϊκός
28.11.2021: Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός

Ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ παρουσιάζεται δυνατός ως τώρα κυρίως εκτός έδρας. Έχασε την Πέμπτη στην έδρα του από την Κοπεγχάγη, ομάδα που την είχε κερδίσει μέσα στη Δανία πριν από λίγες μέρες.
Σε όλες τις διοργανώσεις ο ΠΑΟΚ έχει τρεις νίκες εντός και έξι εκτός. Έχει χάσει δύο παιχνίδια εκτός και δύο εντός.
Έχει σκοράρει και στα επτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μαζί με τα ευρωπαϊκά γίνονται 11.

Πρώτοι σε αγώνες: Σφιντέρσκι και Μπίσεσβαρ από 16.
Πρώτοι σε γκολ: Ζίβκοβιτς 4, Άκπομ 3.

03.08.2021: Μποέμιανς – ΠΑΟΚ 2-1 (Νέλσον Ολιβέιρα)
12.08.2021: ΠΑΟΚ – Μπέμιανς 2-0 (Σβαμπ, Μπίσεσβαρ)
19.08.2021: ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1 (αυτογκόλ)
26.08.2021: Ριέκα – ΠΑΟΚ 0-2 (Ελ Καντουρί, Μουργκ)
12.09.2021: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1
16.09.2021: Λίνκολν Ρεντ Ιμπς – ΠΑΟΚ 0-2 (Άκπομ, Μίτριτσα)
19.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-1 (Βιεϊρίνια)
22.09.2021: Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2 (Μιτρίτσα, Σίντκλεϊ)
26.09.2021: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0 (Μπίσεσβαρ, Κούρτιτς)
30.09.2021: ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβα 1-1 (Άκπομ)
03.10.2021: ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-3 (Σφιντέρσκι, Κούρτιτς, Αουγκούστο)
17.10.2021: ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4 (αυτογκόλ, Άκμπομ, Ζίβκοβιτς 2)
21.10.2021: Κοπεγχάγη – ΠΑΟΚ 1-2 (Σίντκλεϊ, Ζίβκοβιτς)
24.10.2021: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (Μουργκ)
30.10.2021: ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 4-1 (Σβαμπ, Σφιντέρσκι, Μιχαηλίδης, Αουγκούστο)
04.11.2021: ΠΑΟΚ – Κοπεγχάγη (Conference) 1-2 (Ζίβκοβιτς, κόκκινη Μιχαηλίδης)
07.11.2021: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
21.11.2021: Ατρόμητος – ΠΑΟΚ
25.11.2021: Σλόβαν Μπρατισλάβας - ΠΑΟΚ

Μεταξύ τους
Οκτώ αγώνες έχουν παίξει τις δύο προηγούμενες σεζόν για το πρωτάθλημα, χωρίς να έχει καταφέρει νίκη φιλοξενούμενος. Τέσσερα παιχνίδια κρίθηκαν υπέρ του γηπεδούχου και τέσσερα ήταν ισόπαλα. Μάλιστα τα τρία από τα τέσσερα τα κέρδισε ο Παναθηναϊκός. Ο ΠΑΟΚ έχει δηλαδή μια νίκη στα οκτώ τελευταία πρωταθλήματος, ενώ βέβαια είχε κερδίσει δύο φορές στα προημιτελικά του Κυπέλλου το Φεβρουάριο του 2020.

Γηπεδούχος ο Παναθηναϊκός έχει τρεις νίκες και μια ισοπαλία, μετά την ήττα του στις 3 Μαρτίου 2019, με 2-0 στο «Σπύρος Λούης», τη σεζόν που πήρε ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έχει νικήσει οκτώ φορές τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, ποτέ όμως φθινοπωρινό μήνα. Μάλιστα αν εξαιρέσουμε τη νίκη τον Δεκέμβριο του 2001, όλες οι άλλες είναι μετά την αλλαγή του χρόνου.