Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ, νίκη 3-0 επί του Ηλυσσιακού

Από sdna.gr:Για την 6η αγωνιστική της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ηλυσιακό στο κλειστό της Μίκρας του οποίου και επιβλήθηκε με 3-0 σετ.
Πηγή: sdna.gr

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, με δύο συνεχόμενους άσσους της Ράντοβιτς (1-3), αλλά Φιντόν και Καλαντάτζε ήταν εκεί για να ισοφαρίσουν και να δώσουν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα παραπάνω με άσσο της Τσίογκα (19-10), με τον Ηλυσιακό έπειτα να βγάζει αντίδραση, μειώνοντας σε 22-19. Το σετ τελικά όμως κατέληξε στις «ασπρόμαυρες» (25-19).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο, ωστόσο Λέγκρος και Σέφκενεν κρατούσαν διαρκώς τον Ηλυσιακό στο παιχνίδι (17-11, 18-13) και σε συνδυασμό με το μπλοκ των φιλοξενούμενων που δούλευε πολύ καλά, έδειχναν να μπορούν να διεκδικήσουν κάτι.

Η Μερτέκη όμως έβαλε «φρένο» στο μίνι-σερί (20-18), με την Φιντόν έπειτα να αυξάνει την διαφορά και την Κυπαρίσση να «τελειώνει» με άσσο το σετ (25-20).

Από εκεί που... έμειναν συνέχισαν οι «ασπρόμαυρες» με τις τις Κυπαρίσση, Φιντόν να δίνουν ρυθμό επιθετικά ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 14-10 στο τρίτο σετ. Δίχως να συναντήσει αντίσταση, ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά του και τελικά έφτασε στο 25-17 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-20, 25-17