Προαναγγελία αγώνα: ΠΑΟΚ-Βόλος

Από slgr.gr: Να λοιπόν που το ντέρμπι κορυφής σε αυτή την καμπή του πρωταθλήματος είναι το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και το Βόλο! Ισόβαθμες στην πρώτη θέση, οι δύο ομάδες θέλουν να συνεχίσουν η κάθε μια το δικό της ταξίδι.
Πηγή: slgr.gr

Ο ΠΑΟΚ αυτό που στοχεύει τα τελευταία χρόνια, την κορυφή.

Και ο Βόλος να παραμείνει όσο ψηλότερα μπορεί ως η μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ

Με τη νίκη του στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ έκανε το τέσσερα στα τέσσερα μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον ΠΑΣ Γιάννινα και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με το Βόλο. Στοχεύει την πέμπτη νίκη στη σειρά, κάτι που έχει να κάνει από τις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη, και που θα τον φέρει μόνο πρώτο.

Ο ΠΑΟΚ έχει προηγηθεί με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο και στα τέσσερα παιχνίδια που κέρδισε, ενώ στην ήττα από τον ΠΑΣ το ημίχρονο ήταν 0-0. Και τα τρία γκολ που έχει δεχτεί στο πρωτάθλημα είναι στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτοι σε αγώνες: Κούρτιτς, Σφιντέρσκι και Μπίσεσβαρ από 11.
Πρώτοι σε γκολ: Μιτρίτσα, Άκπομ, Κούρτιτς και Μπίσεσβαρ από 2.

Οι τελευταίοι αγώνες
03.08.2021: Μποέμιανς – ΠΑΟΚ 2-1 (Νέλσον Ολιβέιρα)
12.08.2021: ΠΑΟΚ – Μπέμιανς 2-0 (Σβαμπ, Μπίσεσβαρ)
19.08.2021: ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1 (αυτογκόλ)
26.08.2021: Ριέκα – ΠΑΟΚ 0-2 (Ελ Καντουρί, Μουργκ)
12.09.2021: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1
16.09.2021: Λίνκολν Ρεντ Ιμπς – ΠΑΟΚ 0-2 (Άκπομ, Μίτριτσα)
19.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-1 (Βιεϊρίνια)
22.09.2021: Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2 (Μιτρίτσα, Σίντκλεϊ)
26.09.2021: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0 (Μπίσεσβαρ, Κούρτιτς)
30.09.2021: ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβα 1-1 (Άκπομ)
03.10.2021: ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-3 (Σφιντέρσκι, Κούρτιτς, Αουγκούστο)

Το πρόγραμμα
17.10.2021: ΠΑΟΚ – Βόλος
21.10.2021: Κοπεγχάγη - ΠΑΟΚ
24.10.2021: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

Ο Βόλος

Μπορεί να είναι η μοναδική ομάδα, που έχει δεχτεί πέντε γκολ σε ένα παιχνίδι, αυτό με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι βαθμοί μετρούν.

Και ο Βόλος με τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ!

Μάλιστα η ομάδα του Βόλου έχει την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 11 γκολ, ένα περισσότερο από την ΑΕΚ. Και βέβαια ο Βόλος είναι η μοναδική ομάδα, που έχει σκοράρει και στα πέντε πρώτα ματς.

12.09.2021: Βόλος – Λαμία 2-1 (Μπαρτόλο, Φαν Βερτ)
19.09.2021: Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3 (Φερνάντες, Φαν Βερτ, Μπαρτόλο)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0 (Ροσέρο, Φαν Βερτ, Τερεζίου)
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1 (Γκιουλέν)
02.10.2021: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Φαν Βερτ, Φεράρι)

24.10.2021: Βόλος - ΑΕΚ
01.11.2021: Ιωνικός - Βόλος

Μεταξύ τους
Ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει και τα δύο παιχνίδια στην έδρα του με αντίπαλο το Βόλο, και τα δύο μήνα Ιανουάριο, και τα δύο στον δεύτερο γύρο. Πρώτη φορά παίζουν στην Τούμπα πρώτο γύρο.
Ο Βόλος μόνο σε ένα παιχνίδι απέφυγε την ήττα, το περσινό 0-0 στην έδρα του. Δεν είχε σκοράρει στα τρία πρώτα, μέχρι να ανοίξει το σκορ ο Κιάκος στην Τούμπα τον περασμένο Ιανουάριο.