Διπλό στην Μπρατισλάβα για τη Κοπεγχάγη! (vids)

Από sdna.gr: Η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα πέρασε... αέρας από την Μπρατισλάβα, κέρδισε με 1-3 τη Σλόβαν και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Πηγή: sdna.gr

Πρεμιέρα με το... δεξί έκανε η Κοπεγχάγη που έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την Μπρατισλάβα και μοιράζεται την κορυφή του έκτου ομίλου μαζί με τον ΠΑΟΚ (κέρδισε τη Λίνκολν).

Οι Δανοί όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα προηγήθηκαν στο 17' με κεφαλιά του Γουίντ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «πλήγωσαν» με τον ίδιο τρόπο την ομάδα του Κάρλος Ζέκα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με γκολ του Έντι.

Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης η ομάδα Γες Θόρουπ, ήταν καλύτερη, έφτιαχνε φάσεις και πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στο 1-2 με το γκολ Στέιτζ.

Το τελικό 1-3 πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γουίντ στο 68' πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, δίνοντας επί της ουσίας την χαριστική βολή στους Σλοβάκους.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Τσόβαν, Πάουτσεκ, Κάσια, Μποζίκοφ, Ζμραλ, Τσάβριτς, Άγκμπο, Κανκάβα, Γκριν, Μραζ, Eντι.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκράμπαρα, Ντικς, Τσοκολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Στάγκε, Ζέκα, Λεράγκερ, Μπιέλ, Βιντ, Μπόβινγκ.