Το πρώτο παιχνίδι (φιλικό) με την ΑΕΚ το 1930!

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 23/4/1930, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο του Άρη, μπροστά σε 3.000 θεατές, την ΑΕΚ...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσαν οι δύο ομάδες στην ιστορία τους (!) και πριν την έναρξή του ο τότε έφορος του ΠΑΟΚ (Στράτος Θεοδωρίδης), έδωσε στον ομόλογό του της αθηναϊκής ομάδας, χρυσοκέντητη σημαία με τα χρώματα του συλλόγου!

Το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο 2-2, ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό με την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετικά στο πρώτο 45λεπτο και να προηγείται με 0-2 όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Λεονταρίδη, που σήμανε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ άνοιξε στο 15' ο Παντερμαλής με δυνατό σουτ, για να σημειώσει το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ στο 27' ο Μούγκρας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νεγρεπόντη.

Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε στην επανάληψη, πήρε τον έλεγχο τη αναμέτρησης και στο 65' μείωσε σε 1-2 με τον Ετιέν μετά από ωραία μπαλιά του Παπαγιαννόπουλου.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 85' με γυριστό σουτ του Σταματάκη παρά την προσπάθεια του Γιάμαλη.

ΠΑΟΚ: Φαρινόλας, Μαλαξόπουλος, Πυλορόφ (Ανδρεάδης), Γρηγοριάδης, Παζάρογλου, Γεωργιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Ηλιάδης, Καμπούρογλου (Σταματάκης), Μπιμπλής (Ετιέν), Καβουρματζής

ΑΕΚ: Γιάμαλης, Κεχαγιάς, Μάλλιος, Αγαθοκλής (Αργυριάδης), Κωνσταντινίδης, Παρασκευάς, Νεγρεπόντης, Παντερμαλής, Μούγκρας (Τσιριγώνης), Ηλιάσκος, Δεληκάρης