Διέλυσε Ολυμπιακό και Τσαγκαράκη! (video)

Από paok24.com:26/2/2003. Σαν σήμερα δηλαδή, πριν από 18 χρόνια. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου και κάνει το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνταν για την πρόκριση...

Μπροστά σε περίπου 20 χιλιάδες φίλους του και υπό την καθοδήγηση του Άγγελου Αναστασιάδη, ο Δικέφαλος επικρατεί του Ολυμπιακού με σκορ 3-1, παρά το ότι οι "ερυθρόλευκοι"΄είχαν την αμέριστη συμπαράσταση του διαιτητή Τσαγκαράκη!

Οι "ασπρόμαυροι" άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με γκολ του Γιώργου Γιωργιάδη και στο 31΄ ο Δημήτρης Μάρκος πέτυχε το 2-0, σκορ που μάλλον... υποχρέωσε τον Τσαγκαράκη να αναλάβει δράση. Με το ρολόι να σημαδεύει το 43ο λεπτό, καταλογίζει ανύπαρκτο πέναλτι σε βουτιά του - μετρ του είδους - Νέρι Καστίγιο και οι "ερυθρόλευκοι" πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 2-1.

Ωστόσο, ο Γιάννης Οκκάς διαμόρφωσε στο 86΄ το τελικό 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος προκρίθηκε τελικά στην ημιτελική φάση με δύο νίκες, καθώς κέρδισε τον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη με 2-1, στις 12 Μαρτίου 2003.

Στην ημιτελική φάση, ο ΠΑΟΚ πέρασε και το εμπόδιο της ΑΕΚ με μία νίκη και μία ισοπαλία, ενώ στον τελικό που έλαβε χώρα στην Τούμπα, κέρδισε τον Άρη - που στον δικό του δρόμο σκότωσε τα... θηρία Χανιά, Πατραϊκό, ΠΑΣ Γιάννινα, Εθνικό Αστέρα και Αιγάλεω - με 1-0 χάρη στο γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Καραδήμος (75' Χασιώτης), Αμπονσά, Κουκιέλκα, Εγκωμίτης (67' Φουτσίνι), Καφές, Οκκάς, Μάρκος, Γεωργιάδης, Σπάσιτς (46' Κουτσόπουλος), Γιασεμή

Ολυμπιακός: Κατεργιαννάκης, Πατσατζόγλου, Κωστούλας, Άντζας, Βενετίδης, Κατσίγιο (75' Ζιοβάνι), Ζέτερμπεργκ (75' Νινιάδης), Γιαννακόπουλος, Μαυρογενίδης, Οφορίκουε (90' Αλεξανδρής), Κουλοχέρης