Ήττα στο ΟΑΚΑ στις καθυστερήσεις (2005)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 4/12/2005, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2005-2006...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος του Βορρά, με τον Γιώργο Κωστίκο στον πάγκο του, μπροστά σε 26.000 θεατές (24.677 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 2-1, δεχόμενος το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 91ο λεπτό από τον Σοάρες!

Το σκορ άνοιξε στο 20ό λεπτό ο Μάρτιν Μίετσελ με βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή της αθηναϊκής ομάδας, ένα σουτ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Σορεντίνο, καθώς η μπάλα πήγε εκεί που πλέκουν τον ιστό τους οι αράχνες!

Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 26ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα δεξιά, η άμυνά μας δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Τσιρίλο με αριστερό σουτ -και με δόση τύχης- πέτυχε το 1-1.

Στο 53ο λεπτό, όλη η Ελλάδα γέλασε με την απόφαση του Μπριάκου να μη στείλει τον Τσιρίλο στα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα για δολοφονικό (με κυριολεκτική σημασία η λέξη!) μαρκάρισμα στον Μίετσελ! Ένας ακόμη τραγικός ρέφερι στον δρόμο μας!

Ο εριστικός Ιταλός συνέχισε να διαμαρτύρεται και να λογοφέρνει με παίκτες μας, πουλώντας φτηνό νταηλίκι! Κι όμως αυτός ο παίκτης στα χρόνια που ακολούθησαν, ήρθε στον ΠΑΟΚ και αγωνίστηκε στην ομάδα μας το διάστημα 2009-2012.

Το τελικό 2-1 σημειώθηκε στο 91ο λεπτό, όταν και πάλι μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα δεξιά, ο Κατσουράνης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σοάρες στη συνέχεια με νέα κεφαλιά νίκησε τον Φερνάντες, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Δείτε φάσεις από το παιχνίδι στο video που ακολουθεί ...

ΑΕΚ (Σάντος): Σορεντίνο, Αλεξόπουλος, Τσιρίλο, Κόντης, Μάλμπασα, Τσάνκο (86' Κρασσάς), Κατσουράνης, Λάκης (69' Σέζαρ), Σαπάνης (46΄Ίβιτς), Λυμπερόπουλος, Σοάρες

ΠΑΟΚ (Κωστίκος): Φερνάντες, Χασιώτης, Χαραλάμπους, Καρυπίδης, Ουντέζε, Μπαλάφας, Ηλιάδης, Βαγγελής (86' Μέγκαχεντ), Σικαμπάλα (79' Κωνσταντινίδης), Χριστοδουλόπουλος (76' Σαλπιγγίδης), Μίετσελ

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2005-2006, τερμάτισε στην 6η θέση με 46 βαθμούς, έχοντας σε 30 ματς, 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες, με τέρματα 44-31

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρέθηκε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος ο Νίκος Καραγεωργίου (2 παιχνίδια), ακολούθησε ο Γιώργος Κωστίκος (18 ματς) και η χρονιά ολοκληρώθηκε με τον Ίλιε Ντουμιτρέσκου (10 παιχνίδια)