Βαριά εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή! (1991)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 13/10/1991, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ηρακλή, σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1991-1992...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος με τον Κροάτη τεχνικό Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε 16.000 θεατές (14.332 τα εισιτήρια), προερχόμενος από μεγάλο διπλό και πρόκριση επί της Μαλίν στο Βέλγιο στις 2/10/1991 (ενδιάμεσα υπήρχε ματς της Εθνικής με τη Φινλανδία για τα προκριματικά του Euro του 1992), γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με 0-3 από τον συμπολίτη, πληρώνοντας ακριβά τα λάθη των παικτών του.

Το 0-1 έγινε στο 23ο λεπτό από τον Θανάση Δημόπουλο με κοντινό πλασέ, με τους φιλοξενούμενους να καθαρίζουν το ματς στην επανάληψη χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Ηλιάδης με κεφαλιά στο 55' μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Γιοβάνοβιτς από τα δεξιά και ο Τουτζιάρης με νέα κεφαλιά στο 61', μετά από γύρισμα του Δανιήλ Παπαδόπουλου από τα αριστερά, σε μια φάση που η άμυνά μας απλά δεν υπήρχε στο γήπεδο.

Ο ΠΑΟΚ είχε την εδαφική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως απείλησε μόνο με μακρινά σουτ τα οποία έλεγξε ο Πλίτσης, επεμβαίνοντας όσες φορές χρειάστηκε.

Η καλύτερη στιγμή μας στο ματς ένα σουτ του Τουρσουνίδη στο δοκάρι του Πλίτση, με το σκορ να είναι ήδη στα επίπεδα του 0-3.

Στις εξέδρες της Τούμπας βρέθηκε και ο Χορστ Χρούμπες, κατάσκοπος της Αυστριακής ομάδας Τιρόλ, με την οποία είχε στο μεταξύ κληρωθεί ο ΠΑΟΚ, για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ εκείνης της σεζόν!

ΠΑΟΚ: Γκάμπριτς, Αλεξίου, Μητσιμπόνας, Μήτογλου (63' Οικονομίδης), Αλεξούλης, Λαγωνίδης, Λεοντιάδης, Σκαρτάδος, Τουρσουνίδης, Αναστασιάδης, Μπορμπόκης

Ηρακλής: Πλίτσης, Δεληγιάννης, Ηλιάδης, Ζήφκας, Μάλλιος (53' Δημητριάδης), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Δαν., Γιοβάνοβιτς, Δημόπουλος, Κωστής (70' Μπονόβας), Τουτζιάρης

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1991-1992, τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας σε 34 ματς, 13 νίκες - 13 ισοπαλίες - 8 ήττες, συγκέντρωσε 39 βαθμούς με τέρματα 44-44!

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς (25 ματς) στον πάγκο μας και ολοκληρώθηκε με τον Γούναρη (9 παιχνίδια)...

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1991-1992, όπως παρατάχτηκε στο ευρωπαϊκό ματς με τη Μαλίν στην Τούμπα. Όρθιοι από αριστερά: Λεοντιάδης, Αλεξίου, Σκαρτάδος, Γκάμπριτς, Μαλιούφας, Μητσιμπόνας. Καθιστοί: Λαγωνίδης, Μπορμπόκης, Τουρσουνίδης, Μαγκντί Τολμπά, Αναστασιάδης