Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ (75-84) στο Λαύριο

Από paokbc.gr: Στο δεύτερο συνεχόμενό του φιλικό στην Αθήνα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και την πρώτη του νίκη στα φιλικά της προετοιμασίας, επικρατώντας με 84-75 του Λαυρίου.
Πηγή: paokbc.gr

Παρά την φυσιολογική κούραση και τις απουσίες, αλλά και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ καλύτερο πρόσωπο, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο του αγώνα και πήρε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας καλύτερη παρουσία και προηγήθηκαν 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-13 στο 12΄). Με τρίποντο του Τσαλμπούρη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (30-26), αλλά το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου (47-40).

Παρά το γεγονός ότι το Λαύριο ξέφυγε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (57-44), ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Μείωσε τη διαφορά μέχρι και στον πόντο (62-61, στα 40'' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου) και έδειξε διάθεση να διεκδικήσει τη νίκη ως το τέλος του αγώνα.

Το Λαύριο ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 4-0, η διαφορά πήγε στους 7 (68-61), ο Κώστας Μέξας πήρε time out και ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παρκέ με ένα σερί 0-11 και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι (68-72 στο 34΄), με συνεχόμενα τρίποντα από Παπαντωνίου, Mitrou-Long και βολές του Love. Το Λαύριο μείωσε 71-72, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε στη νίκη με 75-84, έχοντας μάλιστα ένα επί μέρους σερί 7-23, με τους Beech και Griffin να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61,

ΛΑΥΡΙΟ: Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Alston 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Savage 4, Bell 3, Davis 4, Ερμείδης, Carter 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10.

ΠΑΟΚ: Love 12 (2), Μαργαρίτης 9, Turner 7 (1), Griffin 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Beech 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Mitrou-Long 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2.