Άνετο φιλικό «πέρασμα» από την Δράμα

Από acpaok.gr: Το 3Χ3 στις φιλικές αναμετρήσεις της περιόδου προετοιμασίας, έκανε το τμήμα χάντμπολ ανδρών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Δράμας, αυτή τη φορά εκτός έδρας, με 20-31.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρήκε επιθετικές λύσεις κυρίως από την περιφέρεια, με τους Παλάσκα-Σεϊρεκίδη-Στογιάνοβιτς να ηγούνται τόσο στην δημιουργία όσο και στην εκτέλεση. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο να δημιουργεί μία μικρή διαφορά δύο τερμάτων μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, 12-14. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με ένα τέρμα, 13-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Πάνου Γούσιου μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αύξησαν την πίεση τους αμυντικά, αυξάνοντας έτσι τις επιθέσεις αιφνιδιασμού, παίρνοντας εύκολα γκολ. Ο Έλληνας τεχνικός του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά σχήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, εναλλάσσοντας παράλληλα και πρόσωπα. Αφού δόθηκε ο απαραίτητος χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που ταξίδεψαν στην Δράμα, ο Δικέφαλος επικράτησε άνετα με 20-31.

Πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 8-9, 10-10, 12-14, 13-14 (ημχ), 14-17, 15-20, 16-22, 18-25, 19-29, 20-31

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 1, Τζωρτζίνης 5, Μέντουριτς, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Καβουσανάκης 3, Παπαγιώτας, Στογιάνοβιτς 4, Γκιγκόφ, Άρσιτς 1, Παπαβασίλης 3, Παλάσκας 5, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Σεϊρεκίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 1, Βελισσαρίου