Εντυπωσίασε στο φιλικό με το Μεξικό το 1999 (vid)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 19/8/1999, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα την Εθνική ομάδα του Μεξικού ...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του και παρά τις ελλείψεις του, πήρε την νίκη με το εντυπωσιακό 5-2, παίζοντας επιθετικά, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και σημείωσε τρία τέρματα.

Το σκορ άνοιξε στο 9' ο Σάμπρι, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ (ανατροπή του Τουρσουνίδη), στέλνοντας την μπάλα λίγο κάτω από το δεξί παραθυράκι της εστίας.

Στο 26ο λεπτό ο Βαλέντσια με ωραίο αριστερό σουτ σημείωσε το 2-0, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Μαχαιρίδης μετά από μπαλιά του Βρύζα βγήκε τετ α τετ και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 35' με τον νεοεισελθόντα Μαρκές, λίγο αργότερα η σέντρα σουτ του Τουρσουνίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και με το σκορ στο 3-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Μπίκα.

Στο 62' το δυνατό σουτ του Φρατζέσκου σε εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στο επόμενο λεπτό ο Κουλακιώτης με προβολή να γράψει το 4-1.

Στο 88' ο Λοζάνο μείωσε για το Μεξικό σε 4-2, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Φρατζέσκος στις καθυστερήσεις με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λουκάς Καραδήμος όταν ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

02/09/1999: ΠΑΟΚ – Γαλατά Σαράι 0-2

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός! Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1999-2000.