Ο θρίαμβος με 6-1 επί της Ρόδου! (1979)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 13/5/1979, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Τούμπα την Ρόδο, για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1978-1979...
Πηγή: Retro team

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 6-1 στην αναμέτρηση του με την Ρόδο σε ένα ρεσιτάλ πλουραλισμού στην επίθεση που βοήθησε να κλείσει η σεζόν με πέντε ποδοσφαιριστές της ομάδας σε διψήφιο αριθμό γκολ...

Ο Δικέφαλος με τον Έγκον Πίχατσεκ στον πάγκο του, μπροστά σε 12.000 θεατές (10.708 τα εισιτήρια), ενθουσίασε με την απόδοσή του, έχοντας σε εξαιρετική μέρα όλους τους παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής στην αναμέτρηση!

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά ο Γιώργος Κωστίκος μετά από σέντρα του Γούναρη, δεν φανέρωνε τις διαστάσεις που θα πάρει το σκορ, αν και η εικόνα και των δύο ομάδων έδινε ποιότητα και φάσεις στο παιχνίδι. Η Ρόδος πάντως έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 34', όταν ο Δράκος από πολύ κοντά σούταρε πάνω στον Φίλη!

Το εκπληκτικό ξέσπασμα του Δικεφάλου εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ σε λιγότερο από 20 λεπτά στο β' ημίχρονο στο 5-0.

Στο 47′ ο Κούδας εκτέλεσε κόρνερ και ο Θ. Αποστολίδης με κεφαλιά σημείωσε το 3-0, στο 51' ο Ορφανός με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έγραψε το 3-0.

Στο 56′ Σαράφης με κεφαλιά πέτυχε το 4-0 και στο 62′ ο Ορφανός με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ιωσηφίδη ανάγκασε τον Δοξάκη να μαζέψει την μπάλα για 5η φορά από τα δίχτυα του!

Ο Γεωργαλής με ατομική προσπάθεια μείωσε για τους νησιώτες σε 5-1 στο 83', ενώ το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Κερμανίδης στο 86′, μετά από συνδυασμό Κούδα - Ορφανού

Γούναρης, Αναστασιάδης, Ορφανός οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από τη Ρόδο διασώθηκαν οι Δράκος, Κώττης, Βούλγαρης

ΠΑΟΚ: Φίλης, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Θ. Αποστολίδης, Αναστασιάδης, Δαμανάκης, Κερμανίδης, Σαράφης (68′ Σίγγας), Κωστίκος, Κούδας, Γκουερίνο (46′ Ορφανός).

Ρόδος: Δοξάκης, Βούλγαρης, Διακονικολάου, Χάσταλης, Σκαρτάδος, Καμπούρογλου (63' Καραντάνης), Κώττης, Πιας, Παπαοικονόμου, Δράκος, Εγγλέζος (46' Γεωργαλής)

Να σημειωθεί ότι η πεντάδα των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ που τελείωσαν το πρωτάθλημα της περιόδου 1978-79 με διψήφιο αριθμό γκολ ήταν οι  Γκουερίνο (15), Ορφανός (15), Σαράφης (11), Κωστίκος (11) και Κερμανίδης (10).

* Τη σεζόν 1978-1979, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση έχοντας σε 34 ματς, 18 νίκες - 9 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τον Πολωνό Έγκον Πίχατσεκ στον πάγκο του.

* Η ομάδα μάζεψε 45 βαθμούς με τέρματα 73-23, ο Πίχατσεκ έμεινε στον πάγκο μας και την επόμενη σεζόν για 31 ματς, μέχρι που αντικαταστάθηκε στα τελευταία 3 από τον Γκιούλα Λόραντ!