Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Για την 19η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας στο Κλειστό Γήπεδο της Νεάπολης, γνωρίζοντας την ήττα με 25-27.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος που άνοιξε το σκορ στον αγώνα με γκολ του Τσαναξίδη, 1-0. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στα μέσα του πρώτου μέρους, 4-6. Στο τελευταίο τέταρτο ημιχρόνου, ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε πρώτη φάση με γκολ του Μαστορογιάννη σε 7-7, ενώ πέρασε και μπροστά με γκολ του Τσαναξίδη, 8-7. Μετά από κείνο το σημείο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με τρία γκολ χάρη σε γκολ από 9μετρη ρίψη του Παλάσκα σε νεκρό χρόνο, 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε στο προβάδισμα των τριών τερμάτων που είχε «χτίσει» από το πρώτο ημίχρονο, μέχρι και το πρώτο δεκάλεπτο, 18-15. Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα, βρήκε τις δύο ομάδες κοντά σκορ, με τον Δικέφαλο να έχει προβάδισμα ενός τέρματος, 19-18.

Στο 16:41' το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά, λόγω σύγχυσης που προκλήθηκε από την γραμματεία, τους διαιτητές και τον παρατηρητή, της αναμέτρησης, σχετικά με την συμμετοχή έξι παικτών της Πυλαίας στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στην γραμματεία υπήρχαν δύο δίλεπτες αποβολές.

Στα τελευταία οκτώ λεπτά της αναμέτρησης, ο Χρύσανθος Τσαναξίδης αποβλήθηκε με τρίτη δίλεπτη, φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του πάγκου του ΠΑΟΚ, αφού θεωρήθηκε ότι η τρίτη δίλεπτη ήταν αδικαιολόγητη, ενώ το σκορ ήταν 22-20.

Η αρχή του τελευταίου πενταλέπτου της αναμέτρησης, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 24-24. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Κυριακίδη, 25-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι... απάντησαν γρήγορα, 25-25. Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό πριν την λήξη πέρασαν μπροστά, 25-26, ενώ πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα, 25-27, με αυτό να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του ΠΑΟΚ την Κυριακή 8 Μαρτίου και ώρα 13:00, στην Έδεσσα απέναντι στον τοπικό Αερωπό.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-6, 8-7, 10-10, 14-11 (ημχ), 15-12, 18-15, 19-18, 22-20, 24-24, 25-27

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Κριούτσκοφ, Γιαννακίδης, Κωστακίδης Θ., Κωστακίδης Π 1., Αποστόλου, Ελευθεριάδης 2, Τσέγιοβιτς 2, Λοΐζος, Κυπραίος 2, Μαστορογιάννης 2, Τσαναξίδης 4, Κοκώνης, Μπαλτατζής 1, Κυριακίδης 1, Παλάσκας 9, Παπαβασίλης.