Πρόσωπα και γεγονότα της 7ης αγωνιστικής

Από superleaguegreece.net : Η συνέπεια του Κάρολ Σβιντέρσκι στο γκολ, ο βιαστικότερος ΠΑΟΚ όλων των εποχών, η ανατρεπτική ΑΕΚ και το θετικό πρόσημο του Παναθηναϊκού ξεχωρίζουν από τα στατιστικά γεγονότα της αγωνιστικής.
Πηγή: superleaguegreece.net

Το σερί του Σβιντέρσκι συνεχίζεται!

Ο Κάρολ Σβιντέρσκι πέτυχε ένα ακόμα γκολ για τον ΠΑΟΚ και με έξι προηγείται στον πίνακα των σκόρερ της Super League.

Ωστόσο από τον περασμένο Ιανουάριο που ήλθε στην Ελλάδα, έχει ένα εντυπωσιακό σερί.

Έχει ξεκινήσει βασικός σε πέντε αγώνες μέσα στην Τούμπα και έχει σκοράρει σε όλους!

Πέρσι με Πανιώνιο Κύπελλο και Λεβαδειακό πρωτάθλημα και φέτος με Παναιτωλικό, Πανιώνιο και Λαμία.

Βέβαια ο Πολωνός φορ έχει πετύχει και τρία γκολ σαν αλλαγή, φτάνοντας τα οκτώ γκολ σε 13 συμμετοχές του εντός έδρας.

Επίσης εντυπωσιακό είναι ότι στο φετινό πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει σε τέσσερεις από τους έξι αγώνες που έχει παίξει βασικός και έχει σκοράρει σε όλους!

Επεκτείνοντας πέρσι, έχει σκοράρει και στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει ξεκινήσει!

Η ταχύτερη τριάρα του ΠΑΟΚ...

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τη Λαμία και πέτυχε τρία γκολ μέχρι το 11ο λεπτό, με τους Μίσιτς (2'), Λημνιό (6') και Σβιντέρσκι (11').

Για πρώτη φορά στην ιστορία του κατάφερε να πετύχει τόσο γρήγορα τρία γκολ, καθώς το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν τα 13 λεπτά από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ήταν στις 26 Ιανουαρίου 2014, όταν είχε προηγηθεί 3-0 της Βέροιας μέχρι το 13ο λεπτό, με τους Ολίσε (1'), Μαντούρο (5') και Σαλπιγγίδη (13').