Το πάλεψαν Εθνική και Φιλίποφ

Από inpaok.com: Με ήττα (3-0 σετ) από την Βουλγαρία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών.
Πηγή: inpaok.com

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κυνήγησε μέχρι τέλους το πρώτο σετ, το έχασε, ενώ στα άλλα δύο οι Βούλγαροι πήραν σημαντικές διαφορές. Η ήττα αυτή δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το μέλλον της Εθνικής στη διοργάνωση. Άλλωστε όπως δήλωσε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός η Ελλάδα θα παλέψει για την τέταρτη θέση του ομίλου αφού Βουλγαρία, Ιταλία και Γαλλία είναι ένα επίπεδο πάνω.

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων φάνηκε με τον πλέον σκληρό τρόπο στο κλειστό του Μονπελιέ. Οι Βούλγαροι φάνηκαν να είναι μία ταχύτητα πάνω από την Εθνική, ενώ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση. Είναι ενδεικτικό ότι η Βουλγαρία ολοκλήρωσε το ματς με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ενώ οι παίκτες της είχαν και 11 μπλοκ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σοκόλοφ με 17 πόντους έχοντας και τρία μπλοκ. Ακολούθησαν για τη Βουλγαρία ο Γκότσεφ και ο Σκρίμοφ που είχαν από 10. Για την Ελλάδα από οκτώ πόντους είχαν ο Ζουπάνης με τον Πετρέα. Επόμενο ματς για την Ελλάδα κόντρα στην Ιταλία που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Η Εθνική μας ξεκίνησε με Φιλίποφ, Ράπτη, Πρωτοψάλτη, Πετρέα, Πελεκούδα, Ζουπάνη και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Η γαλανόλευκη μπήκε ιδανικά στο ματς και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (3-5) με μπλοκ του Πετρέα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 7-10 με ωραία επίθεση του Ράπτη από το πάι αλλά οι Βούλγαροι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητά τους μείωσαν στον πόντο με τον Ατανάσοφ ενώ ισοφάρισαν σε 11-11 μετά από λάθος επίθεση του Ζουπάνη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Βούλγαροι με Σοκόλοφ και Σκρίμοφ κατάφεραν να χτίσουν σερί και να προηγηθούν με 19-15 στην τελική ευθεία του σετ. Η Εθνική μας προσπάθησε να απαντήσει με τα καλά σερβίς του Βουλκίδη αλλά η ποιότητα των Βούλγαρων μέτρησε στις κρίσιμες φάσεις με τους παίκτες του Σιλβάνο Πράντι να κατακτούν το πρώτο σετ με 25-22.

Οι Βούλγαροι τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ καθάρισαν από την αρχή παίρνοντας σημαντικές διαφορές. Στο 24-16 του τρίτου σετ ο Βουλκίδης με τα καλά του σερβίς βοήθησε την Εθνική να μειώσει σε 24-20 αλλά ο Γκότσεφ έκλεισε το ματς για τους Βούλγαρους.

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-16, 25-20)