Ελένη Μάρκου, η 3η με πενταρέ

Από acpaok.gr: Η τρίτη παίκτρια που σημειώνει 5 γκολ σ' ένα ματς, στην πλούσια ιστορία του τμήματος Ποδοσφαίρου Γυναικών ΠΑΟΚ MORRIS, έγινε την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018 η Ελένη Μάρκου.
Πηγή: acpaok.gr

Η Καστοριανή επιθετικός του Δικεφάλου βρήκε δίχτυα 5 φορές απέναντι στα Τρίκαλα στο γήπεδο της Τριανδρίας και πρόσθεσε το όνομά της σ' ένα κλειστό κλαμπ, όπου προϋπήρχαν τα δυο «ιερά τέρατα» της «ασπρόμαυρης» ομάδας, η Δήμητρα Παντελιάδου και η Ανθούλα Αρβανιτάκη.

Η πρώτη τα κατάφερε στις 14 Απριλίου 2002, στην Τούμπα, όταν είχε πετύχει 5 τέρματα στο 7-2 επί της Καλλιθέας. Η δεύτερη στις 18 Ιανουαρίου 2015, στην Τριανδρία, στο 13-0 επί του Ίκαρου Πετρωτού. Το πενταρέ της Παντελιάδου ήταν το πιο γρήγορο χρονικά, μιας και πραγματοποιήθηκε μέσα σε λιγότερο από ένα ημίχρονο σε λεπτά, από το 29ο μέχρι το 70ο. Δηλαδή μέσα σε 41 λεπτά! Της Αρβανιτάκη ξεκίνησε στο 5ο λεπτό και ολοκληρώθηκε στο 90ο, ενώ της Μάρκου άρχισε επίσης στο 5ο και τελείωσε στο 89ο. Μόλις ένα λεπτό διαφορά!