"Καθάρισε" ο Τζούρτζεβτις στην πρεμιέρα!

Την Παναχαϊκή υποδέχτηκε στην Τούμπα -σαν σήμερα στις 6/9/1992- ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της περιόδου 1992-1993...
Πηγή: Retro team

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί εκείνη τη χρονιά επικρατώντας με το ευρύ 3-0 των Πατρινών, οι οποίοι από το 18ο λεπτό αγωνισζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μίλαν Μάρισιτς, που πρόλαβε και είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Μπίκα, μέσα σε ένα δίλεπτο.

Το σκορ άνοιξε στο 27' ο Μίλαν Τζούρτζεβιτς με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Τουρσουνίδη, ενώ νωρίτερα στο 4' ο Ηλιάδης είδε τη δική του κεφαλιά να σταματάει στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, η Παναχαϊκή σπάνια περνούσε τη σέντρα, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 62ο λεπτό, όταν και πάλι ο Τζούρτζεβιτς βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ, γράφοντας το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90' με σκόρερ τον κορυφαίο του Δικεφάλου στο ματς, Γιώργο Τουρσουνίδη, που έκλεψε την μπάλα από τον Ζερδεβά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Μασούρα!

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ οι Τουρσουνίδης, Τζούρτζεβιτς, Καπετανόπουλος, Μαγκντί

ΠΑΟΚ: Γκάμπριτς, Χάβος, Καπετανόπουλος, Ηλιάδης, Αλεξίου, Λαγωνίδης, Μπορμπόκης, Τουρσουνίδης, Τζούρτζεβιτς, Μαγκντί (86' Χιονάς), Λεοντιάδης (80' Καλογερόπουλος)

Παναχαϊκή: Μασούρας, Γκένας, Ανδριόπουλος, Αχαγιώτης, Μάρισιτς, Μικές, Κυριακόπουλος, Φέργκος (58' Ζερδεβάς), Γουόρι (86' Ότττζι), Καραπίτσος, Δρακοπουλος

* Τη σεζόν 1992-1993 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 17 νίκες - 6 ισοπαλίες - 11 ήττες. Συγκέντρωσε 57 βαθμούς με τέρματα 52-38

* Ήταν άλλη μια σεζόν στην οποία οι προπονητές άλλαζαν σαν τα πουκάμισα! Ξεκίνησε ο Λιούμπομιρ Πέτροβιτς (19 ματς), ακολούθησε ο Νίκος Ζαλίκας (1 ματς) και τη σκυτάλη πήρε μέχρι το τέλος ο Όλεγκ Μπλαχίν για 14 παιχνίδια...

* Η χρονιά σημαδεύτηκε από τα αλήστου μνήμης επεισόδια με την Παρί Σεν Ζερμέν, που έφεραν πολύ βαριά τιμωρία για τον ΠΑΟΚ, με τον κόσμο να είναι πυρ και μανία με τον συγχωρεμένο τότε πρόεδρο, Θωμά Βουλινό!