Έχει γυρίσει δύο φορές από την κόλαση ο ΠΑΟΚ

Από thessports.gr: Η διεξαγωγή διπλών αγώνων στους ημιτελικούς έχει καθιερωθεί από τη σεζόν 1978-79 και αυτή ήταν η 7η φορά που κάποια ομάδα πήρε το προβάδισμα με 2-0 σε έναν αγώνα.
Πηγή: thessports.gr

Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει επιστρέψει δύο φορές από σε βάρος του 2-0 και μάλιστα την μία φορά με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό το μακρινό 1985.

Το «τριφύλλι» είχε κερδίσει στο πρώτο ματς με 2-0 με τέρματα του Κώστα Αντωνίου και του Χουάν Ραμόν Ρότσα, αλλά στον επαναληπτικό με Σίγγα, Κωστίκο, Αλεξανδρίδη και Άρη Καρασαββίδη γύρισε το ματς. Η δεύτερη φορά που το πέτυχε ήταν την περίοδο 1991-92 κόντρα στην μετέπειτα εκείνη τη σεζόν πρωταθλήτρια ΑΕΚ, που στο πρώτο ματς επικράτησε 2-0 με τον Αλέκο Αλεξανδρή και τον Στέλιο Μανωλά, αλλά ο ΠΑΟΚ με γκολ του Τζούρτζεβιτς και του Αλεξίου οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Αλεξίου σημείωσε ακόμα ένα και ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε μετά από 120'. Ο ΠΑΟΚ έχει χάσει ακόμα μία φορά από τον Παναθηναϊκό με 2-0 στο πρώτο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς, αφού επικράτησε στον επαναληπτικό 1-0 με γκολ του Σκαρτάδου το 1991.

Ο ΠΑΟΚ ψάχνει λοιπόν ανατροπή για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια και τουλάχιστον έχει την προϊστορία σύμμαχο του, μιας και τα έχει καταφέρει δύο στις τρεις φορές. Τα δεδομένα πάντως είναι εξαιρετικά δύσκολα.

Οι ημιτελικοί που είχαν 2-0 στο πρώτο ματς από το 1978-79:

ΠΑΟΚ –Ρόδος 2-0 (1982-83)
Ρόδος – ΠΑΟΚ 0-1

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (1984-85)
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-0

ΠΑΟ – Εθνικός 2-0 (1988-89)
Εθνικός – ΠΑΟ 0-2

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (90-91)