Η προϊστορία με τον ΠΑΣ Γιάννινα (εκτός)

Σχετική ισορροπία υπάρχει στις αναμετρήσεις του ΠΑΟΚ με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, με τους γηπεδούχους να μετράνε 9 νίκες, 7 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα και σε 12 έφυγε νικητής από την πρωτεύουσα της Ηπείρου ο Δικέφαλος.

Να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι της σεζόν 1986-1987 δε διεξήχθη λόγω της απεργίας των ΠΑΕ...

Τα περισσότερα γκολ για λογαριασμό του Δικεφάλου στα Γιάννινα τα έχει πετύχει ο Νέτο Γκουερίνο (3), με τους Τζώνυ Αναστασιάδη, Κωστίκο, Αθανασιάδη, Σαλπιγγίδη, Δαμανάκη, Πέλκας και Πρίγιοβιτς, Κούρτιτς, Άκπομ να ακολουθούν με 2. Ένα γκολ σημείωσαν οι Σαράφης, Κούδας, Κερμανίδης, Γεωργιάδης, Οκκάς, Τετράτζε, Φωτάκης, Θεοδωρίδης, Αμπονσά, Λάζαρ, Κατσουράνης, Σίλντεφελντ, Λούκας, Λάζαρ, Βίτορ, Λέοβατς, Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Ντόουγκλας. Οι πιο πάνω ποδοσφαιριστές, πέτυχαν τα 40 συνολικά τέρματα του ΠΑΟΚ, με την ομάδα μας να έχει δεχτεί 33.

Αναλυτικά η προϊστορία:

1974-75, στις 18/5/1975 ο ΠΑΣ επικράτησε με 2-1, Αλβαρέζ (15', 31') ενώ για τον ΠΑΟΚ μείωσε ο Γκουερίνο στο 37'. Διαβάστε λεπτομέρειες για το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Ντεκ, Χατζηαντωνίου, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης, Πέλλιος, Αναστασιάδης (62' Τσιλιγκιρίδης), Κερμανίδης, Σαράφης, Αποστολίδης, Γκουερίνο, Λάζος

1975-76, στις 30/1/1975 οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-0 (Αλβαρέζ 4', Γκλασμάνης 67') με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τον τίτλο εκείνη τη χρονιά. Αυτή ήταν η μία από τις δύο ήττες του Δικεφάλου μέσα στη σεζόν στην οποία ήρθε ο πρώτος τίτλος του πρωταθλητή για τους παίκτες του Γκιούλα Λόραντ. Δείτε στιγμιότυπα από το παιχνίδι και διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα. Γούναρης, Αποστολίδης, Πέλλιος, Ιωσηφίδης, Αναστασιάδης, Τερζανίδης, Κούδας, Κερμανίδης, Γκουερίνο, Ασλανίδης

1976-77, 26/12/1276. Ο ΠΑΟΚ σημειώνει το πρώτο διπλό στα Γιάννινα σε ένα συγκλονιστικό ματς που έμεινε στην ιστορία (4-5)!!! Τα γκολ πέτυχαν οι Εσπινόζα 11', 90', Γκλασμάνης 48', Μπρεντάνος 58' - 10', 27' Γκουερίνο, Κερμανίδης 35', Δαμανάκης 74' και Σαράφης 76'.  Θυμηθείτε τι είχε συμβεί σε εκείνο το ματς, ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Φουντουκίδης, Πέλλιος, Τερζανίδης (74' Ορφανός), Κερμανίδης, Σαράφης, Δαμανάκης, Κούδας (65' Αναστασιάδης), Γκουερίνο

1977-78, 19/2/1978 ισόπαλο (1-1) έληξε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο 33' με τον Γιάννη Δαμανάκη και να δέχεται την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα από τον Λιάκο, ο οποίος στη συνέχεια της καριέρας του έπαιξε και στον ΠΑΟΚ.

1978-79, 25/2/1979 ίδιο σκορ στα Γιάννινα 1-1, (Κωστίκος 5' - Κορομπέλης 33')

1979-80, 8/4/1980 νίκη για τον ΠΑΣ με 3-0 (13' και 70' Σεϊταρίδης και τα δύο με πέναλτι, 82' Θαλης Τσιριμώκος), Διαβάστε περισσότερα για το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Φίλης, Γούναρης, Αποστολίδης Θ., Ιωσηφίδης, Αναστασιάδης, Δαμανάκης (46' Ορφανός), Γκουερίνο, Σαράφης, Κωστίκος, Κούδας, Αλεξανδρίδης (57' Βασιλάκος)

1980-81, 2/11/1980, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 (47' Λιάκος, 69' Παπάζογλου - 22' Κούδας)

1981-82, 6/9/1981 0-0. Διαβάστε λεπτομέρειες του παιχνιδιού, ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Παντέλης, Γούναρης, Θ. Αποστολίδης, Ιωσηφίδης, Σίγγας, Δαμανάκης, Τσουρέλας, Δημόπουλος (67' Τριανταφυλλίδης), Κωστίκος, Κούδας, Αλαβάντας

1982-83, 3/10/1982 0-0

1983-84, 15/4/1984, 1-0

1985-86, 5/1/1986 1-1 με τον Κωστίκο να ισοφαρίζει στο 87', λεπτομέρειες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Τερζής, Γιούρισιτς, Αλαβάντας, Ψαρράς, Σίγγας, Πίττας, Λιάκος (59' Ορφανός), Αλεξανδρίδης (59' Κωστίκος), Σκαρτάδος, Βασιλάκος, Καρασαββίδης

1986-87, 7/6/1987, δεν διεξήχθη λόγω της απεργίας των ΠΑΕ

1990-91, 7/10/1990, 0-2 με γκολ του Τζώνυ Αναστασιάδη (2', 21')

2000-01, 1-3 σε παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με ανατροπή (Αμπονσά 24' , Οκκάς 36' και Τετράτζε 87'). Λεπτομέρειες από το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Βενετίδης, Αμπονσά, Κατσιαμπής, Χασιώτης, Καμπς (69' Γεωργιάδης), Τετράτζε, Ναλιτζής, Οκκάς (65' Καφές), Σπάσιτς (67' Κωνσταντινίδης)

2002-03, 3-2. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ (Γεωργιάδης 16' και Θεοδωρίδης 43'), όμως έφυγε από τους Ζωσιμάδες με ήττα (Ντομορό 87')

2009-10, νίκη για τον "Δικέφαλο", χάρη σε γκολ του Γιώργου Φωτάκη στο 43'. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε από το 63' με 10, λόγω αποβολής του Αραμπατζή.

2011-12, 2-2. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύο φορές τους γηπεδούχους με τέρματα των Αθανασιάδη και Λάζαρ. Κουρασμένος εμφανίστηκε  ο Δικέφαλος και χωρίς καθόλου  πάθος στο παιχνίδι του.

Παρόντες στο γήπεδο και 500 περίπου οπαδοί του "Δικεφάλου" που έδωσαν τη δική τους μάχη σε ένα εχθρικό γήπεδο με τους οπαδούς του ΠΑΣ να στολίζουν με υβριστικά παίκτες μας αλλά και την ομάδα!

2012-13, 1-3. Με γκολ των Σαλπιγγίδη (19', 67') και Αθανασιάδη στο 32' ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο διπλό στους Ζωσιμάδες. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 76΄με τον Ίλιτς.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Αποστολόπουλος, Λίνο, Κουμάλο, Βιβιάν, Κάτσε, Φωτάκης, Λάζαρ (82' Ρομπέρ), Λόρενς (77' Γιάννου), Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης (89' Κίτσιου).

2012-13, play offs, 1-2: Για την 6η (και τελευταία) αγωνιστική των play offs , o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-2 αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70' και πήρε το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Δικέφαλος για μια ακόμη μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι παρά την πολύ μεγάλη σημασία του. Οι παίκτες του στο πρώτο 45λεπτο έδειχναν ανήμποροι να επιβάλλουν ρυθμό και τα λάθη ήταν πολλά. Λάθη όμως δεν έκαναν μόνο οι παίκτες του ΠΑΟΚ αλλά και ο αστείος Μάνταλος που διαμόρφωσε το 1-0 ανακαλύπτοντας πέναλτι σε επαφή του Κωνσταντινίδη στον Ίλιτς. Μια απόφαση αυστηρή που έφερε τον ΠΑΣ μπροστά στο σκορ.

Ο Δικέφαλος είχε σαφώς καλύτερη εικόνα στην επανάληψη, ήταν αυτός που έπαιξε ποδόσφαιρο και ήταν αυτός που αρχικά πέτυχε την ισοφάριση με τον Κατσουράνη στο 70' για να πάρει το προβάδισμα στο 74' με τον Σίλντεφελντ. Και οι δύο φάσεις ήρθαν μετά από εκτελέσεις φάουλ του Λίνο από τα δεξιά.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κουμάλο, Κωνσταντινίδης (46' Κίτσιου), Κάτσε, Κατσουράνης, Ολίσε (92' Κατσικάς), Ρομπέρτ, Καμαρά (46' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.

2013-14, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-2, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Λούκας στο 81' με πέναλτι και Λάζαρ στο 87' με εκπληκτικό σουτ έδωσαν το τρίποντο στον Δικέφαλο

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λαζάρ, Τζιόλης, Νίνης (42' Γεωργιάδης), Λούκας, Στοχ (77' Βούκιτς), Σαλπιγγίδης (57' Νέτσιντ).

2014-15, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 3-0, για την  15η αγωνιστική. Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ με 3-0... Κάκιστη εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ, που έκανε τον ΠΑΣ να μοιάζει με Μπαρτσελόνα.

ΠΑΟΚ: Γλύκος (30' Ιτάνζ), Σπυρόπουλος, Βίτορ, Σκόνδρας, Κίτσιου (67' Παπαδόπουλος), Γκολάσα, Κάστε, Τζανδάρης, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης, Περέιρα (77' Κουλούρης).

2015-16, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 3-1, για την 2η αγωνιστική. Για την ομάδα μας μείωσε ο Vitor στις καθυστερήσεις...

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κόστα, Βίτορ, Τζιόλης, Λέοβατς, Σάμπο (60' Ροντρίγκες), Κάτσε, Κωνσταντινίδης, Ζάιρο, Πέλκας, Μακ (70' Μυστακίδης).

2016-17, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-1, για την 17η αγωνιστική, χάρη σε γκολ του Λέοβατς στο 31'... Δείτε στιγμιότυπα από το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (94' Κάνιας), Κάμπος (89' Κάμπος), Μυστακίδης (70' Χαρίσης), Αθανασιάδης.

2017-18, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 1-3, για την 20ή αγωνιστική, με γκολ που σημείωσαν οι Πέλκας στο 9' και ο Πρίγιοβιτς στο 39' και 45'. Για τον ΠΑΣ μείωσε ο Κόντε στο 71'

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάχοφ,. Μαουρίσιο, Κάμπος (65' Αζεβέδο), Πέλκας (86' Μπίσεσβαρ), Μακ (79' Λημνιός), Πρίγιοβιτς

2018-2019, ΠΑΣ Γιάννινα ΠΑΟΚ 0-2, για την 30ή και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ του Δικεφάλου τα σημείωσαν οι Άκπομ (60') και Σάκχοφ (79'), με την ομάδα μας να ολοκληρώνει το πρωτάθλημα αήττητη την ώρα που οι γηπεδούχοι αποχαιρετούσαν τη μεγάλη κατηγορία!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Ολιβέιρα (79' Σάκχοφ), Κάνιας, Ζαμπά (81' Σβιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (69' Πέντρο Ενρίκε), Πέλκας, Άκπομ.

2020-2021, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-2. Για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε σαν φιλοξενούμενος στο Περιστέρι τον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-2... Στο 21' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Οικονομόπουλου, το εκτέλεσε όμως άουτ ο Βιεϊρίνια.

Στο 56ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια, ενώ πέντε λεπτά αργότερα δόθηκε σωστά δεύτερο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Οικονομόπουλος ανέτρεψε τον Τζόλη, αυτήν τη φορά το εκτέλεσε ψύχραιμα ο Σβαμπ, σημειώνοντας το 0-2.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Ίνγκασον, Κρέσπο (67' Βαρέλα), Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (86' Λάμπρου), Ουάρντα, Τζόλης (82' Καγκάβα), Κρμέντσικ (82' Σφιντέρσκι).

2021-2022, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-4. Για την 14η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο σε έκταση διπλό, επικρατώντας με 0-4. Το σκορ άνοιξε ο Κούρτιτς στο 31', για να σημειώσει το 0-2 στο 63' ο ίδιος με μακρινό σουτ. Ο Ντόουγκλας στο 68' και ο Άκπομ στο 89' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι, Κρέσπο (65' Ίνγκασον), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς (74' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Μουργκ (59' Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

2021-2022, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 1-0 (play offs). Για την 7η αγωνιστική των play offs, o ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στους Ζωσιμάδες με 1-0, με γκολ που σημείωσε στο 77' ο Σνάιντερ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (56' Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (78' Σοάρες), Μουργκ, Μιτρίτσα (64' Άκπομ), Ολιβέιρα (56' Τσόλακ).

2023-2024, ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-0. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, είχε δύο δοκάρα με τους Τζήμα στο 86' και τον Μπίσεσβαρ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ενώ στο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ζητήσαμε πέναλτι για χέρι του Εραμούσπε σε μια φάση που ο διαιτητής Ευαγγέλου είδε ... σπρώξιμο από τον Νάρεϊ.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Φιλίπε Σοάρες (46' Σβαμπ), Νάρεϊ (68' Αν. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον (85' Μπίσεσβαρ), Μπράντον (85' Τζίμας).