Το μεγάλο τους όνειρο μια ζωή ήταν να μην παίρνει ο ΠΑΟΚ τίτλους και αυτοί ας βολοδέρνουν στα αζήτητα!

Να κόβουν βαθμούς από τη μεγαλύτερη ομάδα της Μακεδονίας, τη μοναδική της Θεσσαλονίκης που αγωνίζεται και φέτος (2017) στη Super League και αυτοί ας είναι είδος υπό εξαφάνιση! Μόνο αυτό του ένοιαζε, τους νοιάζει και θα τους νοιάζει! Είναι πανθομολογούμενο, κατά καιρούς μάλιστα το έχουν πει και δημόσια προς τα έξω και άνθρωποι της ομάδας της συνοικίας...

Η σημερινή ασπρόμαυρη ιστορία μάς γυρνάει στις 19/10/1975, όταν ο ΠΑΟΚ είχε πάρει μπρος για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του και εκείνη τη μέρα για την 2η αγωνιστική βρέθηκε στη συνοικία της πόλης για να αντιμετωπίσει τον παπαναστασιακό!

Λίγους μήνες νωρίτερα, την ίδια ημερολογιακή χρονιά, στις 16/2/1975, ο παπαναστασιακός είχε φύγει από την Τούμπα με πέντε μπαλάκια στις αποσκευές του και αυτός ήταν ο λόγος που εκείνη τη μέρα εμφανίστηκε με τόσο ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς!

Ο Δικέφαλος δύο εβδομάδες νωρίτερα σε μια κατάμεστη Τούμπα έκανε πλάκα τον βάζελο (3-1 και λίγα ήταν) και με τον αέρα της πάρα πολύ καλής ομάδας αντιμετώπισε στο Χαριλάου τον συμπολίτη.  Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 23.000 θεατές (21.069 τα εισιτήρια) και φυσικά ήταν οπαδοί και των δύο ομάδων, χωρίς διαχωριστικά και νεκρές ζώνες ανάμεσά τους!

Ο ΠΑΟΚ όπως παρατάχτηκε εκείνη τη μέρα στο Χαριλάου. Όρθιοι από αριστερά: Σαράφης, Γκουερίνο, Γούναρης, Φούρτουλα, Πέλλιος, Ιωσηφίδης. Καθιστοί: Κερμανίδης, Τερζανίδης, Κούδας, Αποστολίδης, Ασλανίδης

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο την ώρα που ο Φοιρός και η παρέα του έπαιζαν φουλ άμυνα, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να σταματήσουν εκείνη την ομαδάρα που λίγους μήνες αργότερα χάρισε στην Βόρεια Ελλάδα το πρώτο Πρωτάθλημα από συστάσεως της Εθνικής Κατηγορίας, και όχι κάποιον τίτλο που ήρθε μέσα από ... τουρνουά και μίνι διοργανώσεις!

Ο Δικέφαλος με τον Λες Σάνον, παρά το λεωφορείο που κατέβασαν από τη μεσαία γραμμή και προς την περιοχή τους οι γηπεδούχοι, είχε ευκαιρίες για να βρεί τα δίχτυα του Παπαφλωράτου με καλύτερη το πέναλτι που έδωσε στο 34' ο Παπάζογλου, αλλά το εκτέλεσε ο Σαράφης άουτ (αρχική εικόνα)!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Πέλλιο, Τερζανίδης, Κερμανίδης (78' Αναστασιάδης), Σαράφης, Γκουερίνο, Κούδας, Ασλανίδης

* Οι παίκτες του Γκιούλα Λόραντ πέτυχαν σε σύνολο 30 αγώνων: 21 νίκες, 7 ισοπαλίες, ενώ ηττήθηκαν μόλις δύο φορές, από Γιάννινα εκτός και Ατρόμητο εντός, με την τελευταία ήττα να έρχεται την προτελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο στην Τούμπα σε αδιάφορο παιχνίδι, καθώς το πρωτάθλημα ήταν ήδη εξασφαλισμένο.

* Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τη χρονιά έχοντας πετύχει 60 τέρματα (καλύτερη επίθεση!), ενώ δέχτηκε 17 (καλύτερη άμυνα!). Είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Αναλυτικά το ρόστερ του ΠΑΟΚ την σεζόν 1975-1976:

Γιάννης Γούναρης: Γεννήθηκε στις 15-3-1952 στη Θεσσαλονίκη. Αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ από την περίοδο 1970-71. Συμμετοχές '75-'76: 29

Κώστας Ιωσηφίδης: Γεννήθηκε στις 19-1-1952 στη Βυρώνεια Σερρών. Ντεμπούτο την περίοδο 1971-72 με ΑΕΚ. Συμμετοχές '75-'76: 29

Αρίστος Φουντουκίδης: Γεννήθηκε στις 13-2-1942 στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Η πρώτη του συμμετοχή ήταν την περίοδο 1966-67. Συμμετοχές '75-'76: 25

Μπλάντεν Φούρτουλα: Γεννήθηκε στις 18-12-1950 στη Γιουγκοσλαβία. Η πρώτη του με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική της περιόδου 1975-76 στην ΤΟΥΜΠΑ (με ΠΑΟ 3-1). Συμμετοχές '75-'76:30

Φιλώτας Πέλλιος: Γεννήθηκε στις 17-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1972-73 (19η με Τρίκαλα 4-0). Συμμετοχές '75-'76: 30

Χρήστος Τερζανίδης: Γεννήθηκε στις 19-2-1945 στο Μελισσοκομείο Καβάλας. Αγωνιζόταν από την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 6 και γκολ: 2

Παναγιώτης Κερμανίδης: Γεννήθηκε στις 14-7-1950. Αποκτήθηκε από την Μ.Τ.Κ. Βουδαπέστης. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28 γκολ: 5

Σταύρος Σαράφης: Γεννήθηκε στις 18-1-1950 στην Επανομή. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1967-68. Συμμετοχές '75-'76: 24, γκολ : 11

Κούλης Αποστολίδης: Γεννήθηκε στις 3-3-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 29, γκολ: 5

Γιώργος Κούδας: Γεννήθηκε στις 23-11-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 26, γκολ: 14

Νέτο Γκουερίνο: Γεννήθηκε στις 24-3-1950 στη Βραζιλία. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1974-75. Συμμετοχές '75-'76: 30, γκολ: 11

Άγγελος Αναστασιάδης: Γεννήθηκε στις 8-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28, γκολ: 9

Αχιλλέας Ασλανίδης: Γεννήθηκε στις 6-1-1950 στην Καλαμάρια. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 12

Ακολουθεί αναλυτικός πίνακας με συμμετοχές και τέρματα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας αναδείχτηκε ο Γιώργος Κούδας με 14 γκολ.