Ισοπαλία στο Σίτυ πριν την Μπάγερν!

Λίγες μέρες πριν το πρώτο παιχνίδι της σειράς των αγώνων με τη Μπάγερν Μονάχου, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σαν σήμερα (16/10/1983) στο Σίτυ το Αιγάλεω, σε παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της περιόδου 1983-1984...

Όπως ήταν "λογικό", για τα ελληνικά πάντα δεδομένα, το μυαλό όλων γύρω από την ομάδα ήταν στραμμένο στο ματς με τη γερμανική ομάδα, η προπώληση των εισιτηρίων είχε φτάσει στις 28.000, όμως ο ΠΑΟΚ είχε μπροστά του παιχνίδι με το Αιγάλεω και σε αυτό ... προβλημάτισε με την απόδοσή του, αφήνοντας στην Αθήνα έναν βαθμό!

Πολύς κόσμος στο σχετικά μικρό γήπεδο της αθηναϊκής ομάδας (9.301 τα εισιτήρια), ανάμεσά τους και αρκετοί οπαδοί του ΠΑΟΚ, που οργάνωσαν δυναμική κερκίδα, προσπαθώντας με τον γνώριμο τρόπο να δώσουν φτερά στα πόδια των παικτών του Τσερνάι.

Παίζοντας από το 1ο λεπτό επιφυλακτικά, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 31ο λεπτό, όταν ο Μπεκιάρης με πλασέ, μετά από σέντρα του Αθανασιάδη νίκησε τον Μπλάντεν, για να έρθει στο 51' ο Δημόπουλος να διαμορφώσει το τελικό 1-1 με άπιαστη φωτοβολίδα (αρχική εικόνα), μετά από μπαλιά του Κούδα ο οποίος δευτερόλεπτα νωρίτερα έκλεψε την μπάλα από τον Βάγγη.

Η ομάδα μας είχε άλλες δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι (και οι δύο στην επανάληψη), μία με τον Αλεξανδρίδη στο 46' και μία με τον Δημόπουλο μετά το 1-1, στο 73ο λεπτό. Κάποιες καλές στιγμές είχαν και οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, όμως καμία δεν μεταφράστηκε σε κάποιο γκολ εκατέρωθεν και έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Γεωργιάδη βρήκε τις ομάδες ισόπαλες.

Δημόπουλος, Κωστίκος, Ψαρράς, Γεωργόπουλος οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ, ενώ κατά διαστήματα άρεσε και ο Κούδας.

Αιγάλεω: Βαλλιάνος, Δαμιανίδης, Ούτσικας, Παντελής, Παπαθεοδώρου, Μαύρος, Βάγγης (69' Πιστόλης), Κουρόπουλος, Μπεκιάρης (77' Βαλαχάς), Πηγαδίτης, Αθανασιάδης

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Δαμανάκης, Αλαβάντας, Ψαρράς, Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Αλεξανδρίδης (77' Βασιλάκος), Γεωργόπουλος, Δημόπουλος, Κούδας (77' Γκουερίνο), Κωστίκος

* Τη σεζόν 1983-1984, ο ΠΑΟΚ με τεχνικό τον Παλ Τσερνάι, τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 11 νίκες, 13 ισοπαλίες, 6 ήττες, συγκέντρωσε 35 βαθμούς, με τέρματα 33-29...