Κομπάρσος μέσα στο σπίτι του! (vid)

40.000 φίλαθλοι, είδαν σαν σήμερα στις 6/9/1970 τον ΠΑΟΚ να κάνει πλάκα τον γάβρο μέσα στο Καραϊσκάκη και να επικρατεί με 1-3 σε φιλικό παιχνίδι!

Οι παίκτες του Ιβάν Χόρβατ, πάτησαν τους αντιπάλους τους, αναγκάζοντάς τους σε παθητικό ρόλο, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Κούδα - Μαντζουράκη.

Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Κούδας, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με κοντινέ πλασέ σημείωσε το 0-1. Ο γάβρος στα λεπτά που ακολούθησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου, παίζοντας τελείως προβλέψιμα με σέντρες, είχε μόνο μια καλή στιγμή στο 31', όταν η κεφαλιά του Σιώκου σταμάτησε στο δοκάρι του Χριστοδούλου.

Στο 50' ο Μαντζουράκης έκανε το 0-2, στο 57' ο Παρίδης έχασε εντυπωσιακή ευκαιρία και στο 67' ο Γκαϊτατζής με σέντρα σουτ μείωσε σε 1-2, με ένα πολύ τυχερό γκολ. Το τελικό 1-3 ήρθε στο 73' με τον Δράμαλη. Ουδείς υστέρησε από τον ΠΑΟΚ, στην πρώτη όμως σειρά των διακριθέντων ήταν οι Κούδας, Μαντζουράκης, Χριστοδούλου...

γάβρος: Κουρκουβέλας, Γκαϊτατζής, Αγγελής (58' Τσιγκιτζέλας), Σιώκος, Αγανιάν, Συνετόπουλος, Στολίγκας (46' Μύλλερ), Παππάς, Καπερνέκας, Γιούτσος, Δεληκάρης

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου, Γούναρης, Παπαχριστούδης, Φουντουκίδης, Παπαδόπουλος, Δράμαλης, Τερζανίδης, Ασλανίδης, Κούδας (75' Μπέλλης), Μαντζουράκης, Παρίδης