Διπρόσωπος έσπασε την παράδοση!

Τρίτο ματς μέσα στη βδομάδα και ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που έπρεπε μέσα στην Τρίπολη.
Προπονητής της Κερκίδας

Ο προπονητής της κερκίδας σημείωσε στο μπλοκάκι του τα θετικά και τα αρνητικά της βραδιάς και είναι έτοιμος να σας τα παραθέσει. Η πρώτη δύσκολη βδομάδα του ΠΑΟΚ πέρασε με δυο νίκες και μια ισοπαλία απέναντι στη Φιορεντίνα (η οποία κέρδισε τη Ρόμα την Κυριακή το βράδυ), δείχνοντας ότι τα πράγματα βαίνουν σε καλό δρόμο.

Στο χθεσινό παιχνίδι ο Ίβιτς παρέταξε την ομάδα με ιδιαίτερη σύνθεση, ξεκινώντας τον Κουλούρη στην κορυφή της επίθεσης, τους Σακχόφ-Κάνιας ως ανασταλτικούς μέσους και τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον Ευθύμη. Οι υπόλοιπες θέσεις φαίνονταν καπαρωμένες, λόγω της τιμωρίας του Λέοβατς. Ο ΠΑΟΚ σε ένα γήπεδο που δεν έχει καθόλου καλές αναμνήσεις μπήκε πολύ ζεστός και φορτσάτος παίζοντας παιχνίδι κατοχής, δημιουργώντας ρήγματα και από τις δύο πλευρές αλλά και από το χώρο του κέντρου.

Ο αντίπαλος φαινόταν ανίκανος να ακολουθήσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ και το μόνο που κατάφερνε ήταν να τον διακόπτει με συνεχόμενα φάουλ, πολλές φορές και εκτός των πλαισίων του παιχνιδιού. Το δίδυμο των κεντρώων δούλεψε αρκετά καλά με τον Κάνιας στο γνώριμό του παιχνίδι και τον Σακχόφ να προσπαθεί να ανοίξει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Ο Μπίσεσβαρ ήταν αρκετά κινητικός προσπαθώντας για την ουσία και οι Ροντρίγκεζ-Κάμπος όπως έπρεπε.

Ο ΠΑΟΚ είχε κάνει κατάληψη στα καρέ της Τρίπολης και το γκολ ήταν θέμα χρόνου, με τον Κουλούρη να σκοράρει εύκολα το πρώτο γκολ και ιδιαίτερα εντυπωσιακά το δεύτερο. Ο συνδυασμός Κρέσπο-Σακχόφ-Ροντρίγκεζ-Κουλούρη στο δεύτερο γκολ είναι εξαιρετικός δείχνοντας τη δουλειά που γίνεται σε όλους τους τομείς και το πόσο γρήγορα μπορεί η ομάδα να αναπτυχθεί στο transition game. Εξίσου καλές συνεργασίες βγήκαν και από τη δεξιά πλευρά με τον Κάμπος να είναι ιδιαίτερα θετικός και να συνεργάζεται άψογα με τον Μάτος, ο οποίος με τις προωθήσεις του αναστάτωνε συνεχώς την αμυντική γραμμή του αντιπάλου, με αποτέλεσμα το πρώτο γκολ της ομάδας.

Δε θέλω να σταθώ πολύ στα χθεσινά θετικά του παιχνιδιού αλλά στην κακή αντίδραση μετά το 2-0 που έδειξε η ομάδα μας, χωρίς να βγαίνει από την εξίσωση ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο οποίος εφεύρισκε παραβάσεις και κίτρινες κάρτες. Η χαλαρότητα που εμφανίσαμε μετά το δεύτερο γκολ, με τα χαφ μας να γυρίζουν την μπάλα στη μεσοαμυντική γραμμή, ήταν ένα από τα στοιχεία που δε μας άρεσε. Ο αντίπαλος κέρδισε μπαλιές, κυρίως από γλιστρήματα ή στραβοπατήματα ενώ μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε πατήσει την περιοχή μας. Δώσαμε το δικαίωμα σε έναν αντίπαλο «πεθαμένο» ψυχολογικά να πιέσει, έστω και σε ένα ελάχιστο βαθμό.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την ομάδα να διαχειρίζεται πιο πολύ το σκορ παρά να προσπαθεί να σκοράρει. Βέβαια μεγάλο ρόλο έπαιξε και η στάση του αντιπάλου, ο οποίος είχε 9 παίκτες πίσω από το κέντρο, προσπαθώντας να κρατήσει μακριά τον ΠΑΟΚ από την περιοχή του. Ο μόνος τρόπος να πιέσει ο αντίπαλος ήταν τα στημένα, όπου σε ένα από αυτά, ο κύριος που θεωρητικά φόραγε ρούχα ρέφερι ανακάλυψε πέναλτι. Το σκορ δεν άλλαξε κάτι στις ισορροπίες του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί για το τρίτο γκολ με τους Ροντρίγκεζ-Μυστακιδη να μην τα καταφέρνουν.

Αυτό σημειώσαμε ως αρνητικό της χθεσινής αναμέτρησης, πράγμα το οποίο επισήμανε και ο προπονητής της ομάδας, ο οποίος θα μπορούσε να την τονώσει με λίγο πιο γρήγορες αλλαγές. Παρόλα αυτά, το πρόσημο είναι θετικό, η ομάδα κερδίζει χρόνο για βελτίωση, χρόνο για συνοχή μεταξύ των παικτών και κυρίως τονώνεται η ψυχολογία παικτών και προπονητικού τιμ, το οποίο διαχειρίζεται εξαιρετικά το έμψυχο δυναμικό.

Σε ατομικό επίπεδο.

Γλύκος: Για ακόμα ένα ματς πολύ καλός ο Παναγιώτης, έχει βρει ρυθμό, συνοχή με την αμυντική γραμμή και δείχνει πολύ βελτιωμένος στις εξόδους του. Δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο βράδυ και όπου χρειάστηκε ήταν παρών. Βαθμός:7/10

Βαρέλα: Σε πολύ καλά επίπεδα κινήθηκε ο δεξιός στόπερ της ομάδας μας, ο οποίος έκανε πέναλτι χωρίς να το ξέρει στη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, δείχνοντας ανήμπορος να καταλάβει πως παίζεται το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Φρόντισε ο Αρετόπουλος να του μάθει. Κατά τ' άλλα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ούτε στα χαμηλά ούτε στα ψηλά. Βαθμός:7/10

Τζαβέλλας: Προσπάθησαν να τον τσαντίσουν από τις πρώτες φάσεις του αγώνα και τον προκαλούσαν συνεχώς. Και μόνο που διαχειρίστηκε τις φτωχομπινεδοκουτοπονηριές των Καλτσομπερτογιαννουληδων φτάνει. Θα έπρεπε στο σημείο του αγώνα που πίεσε ο αντίπαλος στο πρώτο ημίχρονο να αφυπνίσει λίγο την ομάδα, ως γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας-διαιτησίας. Βαθμός:7/10

Μάτος: Για σένα μάλλον το copy-paste θα ήταν πιο βολικό. Συνεργάστηκε πολύ καλά αυτήν τη φορά με τον Κάμπος, γύρισε αρκετές σέντρες και έτρεξε όσο έπρεπε. Έχει στόφα μεγάλου παίκτη και αυτοπεποίθηση, πράγμα το οποίο διαπιστώσαμε και από τις δηλώσεις που έκανε περί europa league. Ίσως είναι ευκαιρία με Ξάνθη να πάρει καμιά ανάσα. Βαθμός:8/10

Κρέσπο: Αγωνίστηκε ως αριστερός μπακ και τα πήγε πολύ καλά δικαιώνοντας τον τίτλο «πολυεργαλείο», που του απένειμαν οι δημοσιογράφοι με το που ανακοινώθηκε η μεταγραφή του. Ο Ισπανός συνεργάστηκε αρκετά καλά, για το ένα ημίχρονο που έπαιξε, με τον Ροντρίγκεζ, γυρνώντας κιόλας μια πολύ γλυκιά σέντρα σε μια προώθησή του. Δέχθηκε πολύ άσχημο χτύπημα από τον αντίπαλό του και σωστά αντικαταστάθηκε. Βαθμός:7/10

Κάνιας: Το σγουρομάλλικο χαφ μας ήταν στα γνώριμά του στάνταρ, παίρνοντας την μπάλα από τα σέντερ μπακ και απλώνοντας το παιχνίδι. Είχε μια δυο άτυχες φάσεις όπου γλίστρησε και έδωσε την μπάλα εύκολα στον αντίπαλο, αλλά γρήγορα γύρισε να καλύψει. Λόγω της ευστροφίας του, περίμενα να μην παίρνει αυτό το ρίσκο του συνεχόμενου passing game κοντά στην περιοχή μας. Είχε σχετικά καλή συνεργασία με τον Σακχόφ αλλά όχι τόση άνεση όπως έδειξε με τον Τσίμιροτ. Μας άρεσε ιδιαίτερα στη φάση που έβγαλε μόνο του τον Γκάρυ με μια πανέξυπνη πάσα, άσχετα αν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Βαθμός: 8/10

Σακχόφ: Ο Ουκρανός έτρεξε αρκετά μέσα στο γήπεδο, είχε αρκετές καλές στιγμές και κάποιες κακές. Είναι παίκτης που παίζει με τη μια και δεν παιδεύει την μπάλα. Έσωσε από σίγουρο γκολ στο πρώτο ημίχρονο την ομάδα και θα μπορούσε να χριστεί και σκόρερ, αν ήταν λίγο πιο προσεχτικός. Πρέπει να σκοράρει και να βοηθάει στο γκολ μιας και βρίσκεται πολλές φορές κοντά στην εστία του αντιπάλου. Θεωρούμε πως θα ανέβει κι άλλο ο Ουκρανός. Βαθμός:7/10

Κάμπος: Πολύ καλό ματς από τον Τζάλμα, ο οποίος δέχθηκε πολύ βρώμικο παιχνίδι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, βγάζοντας παράλληλα εξαιρετικές υποδοχές της μπάλας, σπασίματα στον Μάτος με αριστοτεχνικό τρόπο και γενικώς έδειξε έναν πολύτιμο παίκτη χωρίς να εκβιάζει καταστάσεις. Τον θέλουμε λίγο πιο ατομιστή σε κάποιες ενέργειές του και να παίρνει αυτός τη φάση πάνω του μιας και το χει. Βαθμός:8/10

Ροντρίγκεζ: Ο γνωστός Γκάρυ έκανε την εμφάνισή του αισθητή με ατομικές και όχι ενέργειες, βγάζοντας ωραία σέντρα για το δεύτερο γκολ του Κουλούρη. Το δοκάρι δεν τον άφησε να πανηγυρίσει το τρίτο γκολ της ομάδας μας, μετά από τη γνωστή του ενέργεια και το σουτ τούβλο που επιχείρησε. Βαθμός:8/10

Μπίσεσβαρ: Όχι στα στάνταρ του προηγούμενού του ματς, αλλά σε καλό επίπεδο προσπαθώντας για την έξυπνη πάσα-τρύπα. Άνοιξε χώρους, προσπάθησε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε κάτι το ιδιαίτερο. Βαθμός:6/10

Κουλούρης: Όταν στο πρώτο σου ματς που μπαίνεις ως βασικό φορ κάνεις δυο γκολ, δεν μπορούμε παρά να είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Του ταίριαξε το ματς, οι φάσεις και ίσως μπορούσε και ένα ακόμα γκολ. Είναι μια καλή αρχή για τον Έλληνα φορ αυτό το ματς και θα πρέπει να χτίσει πάνω σε αυτό, μιας και θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Ας μην μπουκώσουμε εμείς οι ίδιοι τον παίκτη με ευθύνες που δεν του αναλογούν. Βαθμός:9/10

Κίτσιου: Μπήκε σαν αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και παρότι τοποθετήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας, τα πήγε αρκετά καλά. Κράτησε τη θέση του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και δήλωσε παρών. Θα δώσει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο και σίγουρα ο Ίβιτς υπολογίζει στην εμπειρία του και στις παραστάσεις που έχει. Βαθμός:7/10

Μυστακίδης: Έκανε την είσοδό του σχετικά αργά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας ωστόσο να κάνει ένα καλό σουτ και να δημιουργήσει μια ευκαιρία. Θα μπορούσε να σπάσει την μπάλα σε επερχόμενο παίκτη, και να σκοράρει η ομάδα, παρά να δοκιμάσει ένα σουτ από τόσο πλάγια. Βαθμός:7/10

Περέιρα: Μπήκε πολύ αργά στο ματς και δεν μπορεί να κριθεί.

Ίβιτς: Ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα για την ομάδα του, παίζοντας πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Βλέποντας τη χαλαρότητα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έπρεπε να αφυπνίσει την ομάδα του στο ημίχρονο. Επιπλέον, θα μπορούσε να κάνει πιο γρήγορα τις δυο τελευταίες αλλαγές βοηθώντας την ομάδα του να είναι πιο ορμητική, όπως ο ίδιος νομίζω ότι θέλει. Διαβάζει καλά τον αντίπαλο και διαχειρίζεται πολύ καλά τους διαθέσιμούς του παίκτες, κάνοντας rotation ενόψει συνέχειας.