Καλό αποτέλεσμα με δύσκολο αντίπαλο!

Ευρωπαϊκό βράδυ στην Τούμπα, η πόλη στα γιορτινά και ο ΠΑΟΚ έδειξε τι εστί ομάδα για ένα ακόμα παιχνίδι.
Προπονητής της Κερκίδας

Ο προπονητής της κερκίδας παρακολούθησε με υπομονή όλο αγώνα για να προσφέρει την ανάλυσή του σε σας. Τα πράγματα φαίνονται από την αρχή της χρονιάς και τα μηνύματα συνεχίζουν να είναι ενθαρρυντικά και μετά από αυτό το ματς.

Ο Ίβιτς έχει δημιουργήσει ένα σύνολο που ξέρει κάθε στιγμή τι να κάνει μέσα στο γήπεδο, ανεξαρτήτως δυναμικότητας αντιπάλου. Ο ΠΑΟΚ προχθές αντιμετώπισε μια εξαιρετική ομάδα, με πολύ ποιοτικούς παίκτες, με εξαιρετικά τρεξίματα και ιδιαίτερη δύναμη, προσπαθώντας να κάνει το παιχνίδι του κοιτώντας τον αντίπαλο στα μάτια. Είχαμε πολύ καιρό να δούμε τόσο aggressive παιχνίδι με πολλά πάνω κάτω σε ιδιαίτερα ψηλό ρυθμό. Προσωπικά δε θυμάμαι ο ΠΑΟΚ να έχει βγάλει τόσα τρεξίματα σε παιχνίδι Ευρώπης.

Θα ξεκινήσουμε την ανάλυσή μας με το διάβασμα του αντιπάλου από τον Ίβιτς, το οποίο φάνηκε ιδιαίτερα προσεγμένο αφήνοντας έκπληκτους πολλούς, με την αρχική ενδεκάδα. Ο κόουτς έδωσε την αμυντική γραμμή του κέντρου στους Τσίμιροτ-Κάνιας και τοποθέτησε λίγο πιο μπροστά τον Πέλκα σαν επιτελικό, ζητώντας από τον τελευταίο να μαρκάρει πιο ψηλά και να δίνει βοήθειες στο δίδυμο της γραμμής του. Η αμυντική γραμμή δυνάμωσε πολύ με την είσοδο του Βαρέλα και εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη σε όλη την ομάδα, εν αντιθέσει με την επιθετική γραμμή που έδειξε κάποια προβλήματα δημιουργίας, τα οποία βέβαια οφείλονται και στην πολύ καλή παρουσία του αντιπάλου.

Στην αρχή του παιχνιδιού η ομάδα φάνηκε επηρεασμένη από το δυναμικό μπάσιμο του αντιπάλου, δίνοντας εύκολα την μπάλα στους Βιόλα, οι οποίοι δεν κατάφεραν κάτι το ιδιαίτερο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, ο Κάνιας ηρέμησε την ομάδα και ο Δικέφαλος πήρε μέτρα, παίζοντας το ποδόσφαιρο που γνωρίζει. Οι συνεργασίες των Ροντρίγκεζ-Λέοβατς βγήκαν, η ομάδα δημιούργησε προϋποθέσεις για ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να κάνει καλή τελική επιλογή. Μπορούμε να θυμηθούμε 2-3 γυρίσματα του Λέοβατς στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία όμως δε βρήκαν αποδέκτη. Η δεξιά πλευρά δε λειτούργησε τόσο καλά με τον Μάτος να προσπαθεί πιο πολύ ατομικά, να δημιουργήσει ρήγματα.

Γενικά το πρέσινγκ του αντιπάλου δεν έδωσε πολύ χώρο για να αναπτυχθεί ο ΠΑΟΚ και δε θέλησε η ίδια η ομάδα να πιέσει πολύ παραπάνω, έχοντας ως στόχο να διαφυλάξει το μηδέν στην άμυνα. Είδαμε τους Βιόλα να παίζουν πολύ καλά στο transition και τα μικρά λάθη στο χώρο του κέντρου να κοστίζουν πολύ, κυρίως σε τρεξίματα στους Τσίμιροτ- Κάνιας. Το ημίχρονο τέλειωσε με πολύ δυνατό ρυθμό με τις δυο ομάδες να έχουν από μια φάση, της Φιορεντίνα ήταν κλασική.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί θέλησαν να τελειώσουν το ματς και μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας ρήγματα κυρίως από το χώρο του κέντρου, το οποίο για ένα δεκάλεπτο υπέφερε από ασυνεννοησίες και πολλά λάθη. Απέναντί τους βρήκαν οι Ιταλοί έναν πολύ σταθερό Γλύκο και μια πονηρή αλεπού, με το όνομα Ίβιτς. Ο κόουτς είδε το πρόβλημα πολύ γρήγορα και προέβη σε διπλή αλλαγή παικτών και ταυτόχρονη αλλαγή συστήματος με τους Σακχόφ-Κάνιας-Τσίμιροτ να αναλαμβάνουν το κέντρο, τους Λέοβατς-Μάτος να πιάνουν τα άκρα, η τριάδα στην άμυνα είχε πλέον και τον Κρέσπο και ο Κλάους με τον Ροντρίγκεζ έμειναν στην επίθεση.

Αν και η αλλαγή συστήματος επηρέασε λίγο την ομάδα, ο Ίβιτς πρόσθεσε ένα πολύ δυνατό χαφ στο κέντρο, το οποίο κέρδισε αρκετές μάχες, έδωσε τρεξίματα και πρόσθεσε ύψος όπως και ο Κρέσπο λειτούργησε κατευναστικά στο χώρο της άμυνας. Για λίγα λεπτά χάσαμε τα πατήματά μας αλλά κλειδώσαμε το ματς στο μηδέν. Τέλος, η είσοδος του Τιάμ έδωσε πολύ γκάζι στον ΠΑΟΚ ο οποίος βγήκε στην επίθεση δυο φορές στην επίθεση με τον Γκάρυ, οποίος θα μπορούσε να δώσει τη νίκη με ένα εξαιρετικό γκολ ή μετά από ένα πέναλτυ που κακώς δε δόθηκε από τον Κόρακα.

Σε ατομικό επίπεδο:

Γλύκος: Πολύ καλός ο Παναγιώτης με 2-3 εξαιρετικές αποκρούσεις, ιδιαίτερα στη φάση του δευτέρου ημιχρόνου είναι καταπληκτικός. Μας άρεσαν πολύ και οι έξοδοι του Γλύκου. Σε γενικές γραμμές αλάνθαστος. Βαθμός: 9/10

Βαρέλα: Ο Μπεκάλι μπορεί ακόμα να μας τυραννούσε. Καλά θα μας έκανε. Πολύ δυνατός παίκτης, με πολλά προσόντα, δεν έχασε φάση κάνοντας πολύ έγκαιρες παρεμβάσεις σε όλο το ματς. Δεν έχουμε δει να προωθεί το παιχνίδι, αλλά δεν προσφερόταν και το ματς. Θα συνθέσει ένα εξαιρετικό δίδυμο είτε με τον Τζαβέλα είτε με τον Κρέσπο. Βαθμός: 8/10

Τζαβέλας: Μπήκε λίγο νευρικά ο Έλληνας αμυντικός, κάνοντας 1-2 εύκολα λάθη. Μετά το 15λεπτο ισορρόπησε και συνέχισε σε καλά πλαίσια. Είχε δύσκολο έργο απέναντι στον Μπαμπακάρ αλλά με την αλλαγή συστήματος εξομαλύνθηκε η κατάσταση. Βαθμός: 6/10

Κρέσπο: Ο Ίβιτς μπορεί να σε βάλει και επιθετικό χαφ σε κανένα ματς. Και εκεί θα αποδώσεις. Σε πολυεργαλείο έχει μετατραπεί ο Ισπανός, ο οποίος όπου του ζητηθεί παίζει και μάλιστα αποδίδει αρκετά καλά. Έχει μια ηρεμία και μια σιγουριά στο παιχνίδι του. Γενικά μαζί με τον Κάνιας πρέπει μετά την προπόνηση να πηγαίνουν εκκλησία με τόσο ήσυχο και αθόρυβο παιχνίδι που κάνουν. Βαθμός: 7/10

Μάτος: Για σένα τα λόγια είναι περιττά. Είτε σαν πλάγιο μπακ είτε σαν φουλ μπακ είσαι εξαιρετικός. Η μόνη ένστασή μου είναι στη φάση που μπήκες στην περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο, όπου θα έπρεπε να δεις τον Κλάους που κάνει κίνηση προς τα έξω, ενώ εσύ έχεις μαζέψει όλη την άμυνα πάνω σου. Για ένα ακόμα ματς σε πολύ υψηλό επίπεδο. Βαθμός: 8/10

Λέοβατς: Όχι σε τόσο καλή μέρα, με καλές και κακές στιγμές. Τα γυρίσματά του δεν βρήκαν αποδέκτη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο με την αλλαγή συστήματος χάθηκε για λίγο, ενώ έβγαλε την εξαιρετική μπαλιά για τη μεγάλη φάση του Ροντρίγκεζ. Βαθμός: 5/10

Τσίμιροτ: Αθόρυβο αλλά καλό ματς από το Βόσνιο, ο οποίος έτρεξε πολύ, προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα και είχε να αντιμετωπίσει ένα πολύ δυνατό αντίπαλο κέντρο με τον Κάνιας. Από ένα σημείο και μετά κουράστηκε αρκετά, έχοντας πολλά λαθάκια. Η παρουσία δυο αμυντικών χαφ στο πρώτο ημίχρονο κούρασε αρκετά και αυτόν και τον Κάνιας. Βαθμός: 6/10

Κάνιας: Ο έταιρος Ισπανός της ομάδας άφησε για ένα ακόμα ματς τα διαπιστευτήριά του στο γήπεδο. Έχει έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να ηρεμεί την ομάδα, να την καθοδηγεί και να ανεβοκατεβάζει το ρυθμό κατά το δοκούν. Βρισκόταν παντού μέσα στο γήπεδο, καταπίνοντας πολλά χιλιόμετρα και καλύπτοντας πολλές τρύπες στο μεσοαμυντικό χώρο. Μας άρεσε σε ένα πολύ δύσκολο ματς. Βαθμός: 8/10

Πέλκας: Ο νεαρός μέσος μπήκε σε πολύ ζόρικο ματς, κυρίως για να πιέσει τα αντίπαλα χαφ και να δώσει ότι μπορούσε στο επιθετικό κομμάτι. Είναι σαφώς βελτιωμένος και πιο δυνατός σε σχέση με πέρυσι. Είχε μια πολύ καλή ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έπρεπε να φοβηθεί τόσο το ματς και έπρεπε να είναι λίγο πιο γρήγορος στη σκέψη. Θα δώσει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο είτε ως βασικός σε πολλά ματς. Βαθμός: 6/10

Σακχόφ: Ο ουκρανός μπήκε και έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε. Κέρδισε μονομαχίες, έδωσε σιγουριά στο χώρο του κέντρου, έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Μάτος και με το ύψος του έδωσε μεγαλύτερο όγκο στη γραμμή του. Είναι ιδιαίτερος παίκτης, δήλωσε πως θέλει χρόνο και θα τον έχει. Βαθμός: 7/10

Κάμπος: Τον περίμενα πιο δυνατό σε αυτό το ματς. Δεν έβγαλε συνεργασίες με τον Μάτος, δεν πήρε πολλές προσπάθειες και γενικά κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ελπίζουμε να βγει από το ντεφορμάρισμα και να επανέλθει. Βαθμός: 5/10

Ροντρίγκεζ: Σε πολύ καλά επίπεδα ο Γκάρυ για ένα ακόμα ματς, έβγαλε συνεργασίες με τον Λέοβατς, πήρε προσωπικές ενέργειες και θα μπορούσε να σκοράρει στη φάση του 83ου λεπτού, όπου χόρεψε τον αντίπαλο αλλά το σουτ βρήκε τον Ταταρουσάνου. Δεν του δόθηκε καθαρό πέναλτυ στην τελευταία φάση του αγώνα. Την φοβήθηκε να την κάνει μόνος του και προτίμησε να γυρίσει στον Τιάμ. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του αντιπάλου αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα. Βαθμός: 7/10

Κλάους: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα στο ματς μιας και τα γυρίσματα δεν ήταν καλά και το παιχνίδι δεν παίχτηκε στην περιοχή του αντιπάλου. Προσπάθησε να γυρίσει να βοηθήσει, έτρεξε, πίεσε αλλά όχι πολλά πράγματα. Βαθμός: 5/10

Τιάμ: Αν και μπήκε για ένα δεκάλεπτο πρόλαβε να φανεί γιατί είναι πιο περιφερειακός επιθετικός, βγαίνει πιο έξω να υποδεχτεί την μπάλα και βοηθάει στο να ανέβει πιο εύκολα. Έχει καλό διασκελισμό και θεωρώ πως μόλις βρει ρυθμό θα βοηθήσει πολύ την ομάδα. Αναμένουμε συνέχεια αλλά πρώτο δείγμα ιδιαίτερα ενθαρρυντικό. Βαθμός: 6/10

Ίβιτς: Ο κόουτς της ομάδας πάει πολύ καλά, δημιουργώντας προσδοκίες για το μέλλον, το οποίο πρέπει να διαχειριστεί κατάλληλα. Η αλλαγή συστήματος δείχνει ευφυΐα και αντίληψη των αδυναμιών της ομάδας του στο συγκεκριμένο ματς. Είχε να αντιμετωπίσει έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και το κατάφερε, παίζοντας ποδόσφαιρο και όχι κλεφτοπόλεμο. Εμπνέει τους παίκτες του με ηρεμία, ξέρει να τους ενθαρρύνει και ξέρει να τους «φτιάχνει». Δεν πρέπει να υποκύψει σε διάφορες κατινιές που ακούγονται περί της Τούμπας από βαλτούς, κρατώντας την ομάδα στα πλαίσια που θέλει. Συνεχίζω να λέω ότι μ' αρέσει ο Ίβιτς από την ώρα που φτάνει η αποστολή στο γήπεδο μέχρι την τελευταία κουβέντα στην συνέντευξη τύπου. Σοβαρός, μετρημένος, ξέροντας που βρίσκεται. Συνέχισε όμοια.