Μέτριος ΠΑΟΚ, σημαντική πρόκριση!

Εδώ ξανά μάζι για να σχολιάσουμε τον ΠΑΟΚ μας μέσα από τη ματιά του προπονητή της κερκίδας. Για τα πλευ οφ του Europa league ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε στη Τιφλίδα, κόντα στη γεννέτηρα του μεγαλομετόχου, τη Σάντα.
Προπονητής της Κερκίδας

Ο Ιβιτς παρέταξε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα του ματς με τον Αγιαξ, περιμένοντας απο την τριάδα των χαφ να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και κατ' επέκταση να δημιουργήσει προυποθέσεις για επιθετικό πλουραλισμό και ευκαιρίες. Τα πράγματα δεν πήγαν όπως είχε σκεφτεί ο προπονητής της ομάδας μας και οι Γεωργιανοί φαινόντουσαν να πατάνε αρκετά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 15-20 λεπτά, δημιουργώντας ρήγματα κύριως από το χώρο του κέντρου. Οι Χαρίσης-Τσίμιροτ-Σακχοφ έδειχναν ανήμποροι να κόψουν το ρυθμό των αντίπαλων χαφ, οι οποίοι όμως προέβαιναν σε κακές τελικές προσπάθειες που δεν ανησύχησαν τον Γλύκο.

Και ενώ τα πράγματα δεν έδειχναν ιδιαίτερα καλά, ήρθε το γκολ από στημένη φάση δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Γεωργιανοί προσπάθησαν να πιέσουν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι αξιόλογο. Αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι το γεγονός ότι οι αντίπαλοι βρήκαν πάλι διαδρόμους από το χώρο του κέντρου. Αντίστοιχα και ο ΠΑΟΚ δημιούργησε καλύτερες προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς ωστόσο να το πετύχει.

Ο Ιβιτς βλέποντας την προβληματική λειτουργία του κέντρου του, θέλησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα, ρίχνοντας στη μάχη τον Κάνιας στη θέση του Χαρίση. Η αλλαγή ήταν καίρια και ο ΠΑΟΚ βρήκε καλύτερα πατήματα, κράτησε μπάλα, δημιούργησε φάσεις και κατάφερε να γίνει πιο λειτουργικός. Ο Τσίμιροτ απαλλαγμένος από τα ανασταλτικά καθήκοντα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και συνεργάστηκε πολύ καλύτερα με τον Κάνιας και τους μεσοπιθετικούς βγάζοντας σε ορισμένες περιπτώσεις εξαιρετικές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερο passing game και στη φάση του 53ου λεπτού δημιούργησε μια εξαιρετική προσπάθεια, βγαλμένη από ονειρικές ομάδες με τον Ροντρίγκεζ όμως να την σπαταλάει.

Βλέποντας καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βλάνταν αποφασίζει να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση και ρίχνει στο μάτς τον Μπίσεσβαρ στη θέση του Σακχόφ, μετακινώντας τον Τσίμιροτ πιο πίσω και δίνοντας χώρο στον Ολλανδό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του πάλι από στημένη φάση, γεγονός το οποίο καταδεικνύει ότι γίνεται δουλειά στο συγκεκριμένο κομμάτι. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον συνδυασμό των Μπίσεσβαρ-Περέιρα οι οποίοι έδειξαν την ποιότητά τους σε ένα γκολ ποίημα. Αν μπορούμε να βρούμε κάτι αρνητικό στο δεύτερο ημίχρομο είναι η χαλαρότητα της ομάδας μετά το δεύτερο γκολ, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο για ελεύθερα σουτ.

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα.

Γλύκος: Είχε 2-3 καλές αποκρούσεις ο Παναγιώτης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποφύγει τα μικρολάθη και μια άστοχη έξοδο. Φαίνεται βελτιωμένος και νομίζω θα συνθέσουν ένα καλό δίδυμο με τον γίγαντα Μπρικτς. Βαθμός: 6/10

Τζαβέλλας: Σε πιο ρηχά νερά ο Τζαβέλλας στο πρώτο ημίχρονο, με κάποιες δυσκολίες στη συνεργασία με τον Κρέσπο. Ανέβηκε στο δεύτερο, προσφέροντας και στον επιθετικό τομέα βγάζοντας την ασίστ στο δεύτερο γκολ. Βαθμός: 7/10

Κρέσπο: Το ισπανικό "παλτό" των ειδημόνων της πόλης συνεχίζει να αποδεικνύει τους λόγους για τους οποίους αποκτήθηκε, προσφέροντας καλά τρεξίματα σε κρίσιμες φάσεις, κερδίζοντας μονομαχίες και βάζοντας και το δεύτερο γκολ. Ικανοποιεί ιδιαίτερα με τις εμφανίσεις του. Βαθμός: 8/10

Λέοβατς: Συνέχεια των καλών εμφανίσεων για τον Κροάτη μπακ ο οποίος αν και αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο στην πλευρά του, στο δεύτερο ανέβηκε, συνδυάστηκε με τον Ροντρίγκεζ και βοήθησε στον μεσοεπιθετικό τομέα. Βαθμός: 6/10

Μάτος: Το βραζιλιάνικο άλογο έκανε τα πάντα χθες στο γήπεδο. Σκόραρε, έκοψε και δημιούργησε για την ομάδα μας δείχνομτας την κλάση του. Πέραν του γκολ, αξιοσημείωτο είναι το κόψιμο που κάνει στον αντίπαλο επιθετικό, σβήνοντάς τον καθώς και η κούρσα που κάνει πριν τη φάση που χάθηκε η μπάλα. Τέτοιο δεξί μπακ είχαμε χρόνια να δούμε. Βαθμός: 9/10

Τσίμιροτ: Στο πρώτο ημίχρονο είχε πολλά προβλήματα ο νεαρός Βόσνιος στον αμυντικό τομέα, ενώ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά τον ρόλο του οργανωτή. Στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε μέτρα στο γήπεδο παίζοντας πολύ καλά στο transition, δημιουργώντας φρενήρη ρυθμό ανά διαστήματα. Βαθμός: 6/10

Χαρίσης: Σε πολύ κακή μέρα ο νεαρός. Με πολλά προβλήματα στον αμυντικό τομέα, δεν μπόρεσε να μπει στο ματς καθόλου. Βαθμός: 3/10

Σακχόφ: Μία από τα ίδια για τον τρίτο του κέντρου, ο οποίος βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας και ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο για να δούμε πιο σωστά τον παίκτη. Βαθμός: 5/10

Ροντρίγκεζ: Σε ρηχά νερά ο ακραίος από το Πράσινο Ακρωτήρι, ο οποίος έτρεξε, βοήθησε σε άμυνα και επίθεση κλωτσώντας όμως μία κλασική ευκαιρία. Αρκετά τσαπατσούλης χθες και σίγουρα δεν τον βοήθησε ο κακός αγωνιστικός χώρος. Στα θετικά οι εκτελέσεις των κόρνερ που έφεραν τα δύο πρώτα γκολ. Βαθμός: 6/10

Κάμπος: Ο έταιρος ακραίος δε βρέθηκε σε καλή μέρα, ενώ δεν πήρε και πολλές προσπάθειες. Από τις μέτριές του εμφανίσεις. Μια φάση στο πρώτο ημίχρονο θα έχουμε να θυμόμαστε και ενά πολύ καλό σουτ στο δεύτερο. Με την είσοδο του Μπίσεσβαρ, φάνηκε λίγο παραπάνω. Βαθμός: 5/10

Αθανασιάδης: Πολλοί ψάχνουν να βρουν την ευκαιρία για να τον στήσουν στη γωνία. Δεν είδαμε αυτό χθες. Ο Κλάους βοήθησε παρά πολύ στον επιθετικό τομέα, άνοιξε το παιχνίδι και έβγαλε 1-2 πάσες έτοιμα γκολ, άσχετα αν δεν αξιοποιήθηκαν. Ηταν μέσα στις φάσεις και σίγουρα το γκολ θα έρθει. Ισως ο πάγκος τον ξεμπλοκάρει. Βαθμός: 6/10

Κάνιας: Πρώτο επίσημο ντεμπούτο για τον Ισπανό στα ασπρομαυρα, δίνοντας σιγουριά, ηρεμία, εύκολες μεταβιβάσεις και αυτοπεποίθηση στους υπολοίπους του κέντρου. Τον είδαμε σαν οργανωτή μπροστά από τα σέντερ μπακ, με μεγάλη ευχέρια στο passing game και στη διαχείριση του ρυθμού. Αλλαξε τη ροή του αγώνα. Σίγουρα θέλουμε και άλλα ματς για να τον κρίνουμε, αλλα το πρώτο δείγμα μας άρεσε πολυ. Βαθμός: 8/10

Μπίσεσβαρ: Ο έταιρος αποδέκτης πρώιμων αρνητικών σχολίων, φρόντισε με το που μπήκε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Το κεφάλι ψηλά, η μπάλα κάθετα και γρήγορα και η επίθεση κατά μέτωπο. Η κίνησή του στο τρίτο γκολ είναι δείγμα του τι θα δούμε στη συνέχεια. Σίγουρα βοήθησε το ανοιχτό γήπεδο, σίγουρα δεν αμφισβητείται η αξία του. Δεν είναι έτοιμος για ολόκληρο ματς και θέλει λίγο ακόμα χρόνο για να έρθει σε πλήρη ρυθμό. Βαθμός: 8/10

Περέιρα: Ο Φανούρης είναι εδώ. Ο Αργεντίνος αλητάκος είναι ότι πρέπει για τα 25-30 λεπτά του αγώνα. Ετσι όπως παίζει ο Ιβιτς δύσκολα μπορεί να θεωρηθεί βασικός, αλλά για αλλαγή πάντα θα έχει ένα παστέλι στην τσέπη. Τρομερή κεφαλιά ψαράκι μετά απο καλό συνδυασμό και μια ακόμη ευκαιρία μέσα σε 5-10 λεπτα. Ο Ιβιτς μάλλον έχει έναν Μπακαγιόκο στον πάγκο. Με άλλον επιθετικό ίσως μπορέσει να συνυπάρξει ο Φακούντο. Βαθμός: 8/10

Ιβιτς: Ο προπονητής έχει δημιουργήσει μια ομάδα που ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο. Αφύπνισε γρήγορα τους παιχτες του στο ημίχρονο και έκανε πολύ έγκαιρα και σωστά τις αλλαγές του. Χαρακτηριστικό του πόσο τον έκαιγε το ματς ήταν οι συνεχείς παρατηρήσεις του, ακόμα και όταν προηγηθήκαμε με 2 γκολ διαφορα. Πολύ σοβαρος από τη συνέντευξη τύπου μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μετράνε πάρα πολύ αυτά. Το ζήτημά του θα είναι να βρεί λύση για τα κενά στο μεσοαμυντικό τομέα και στη διαχείριση του υλικού του. Βαθμός: 8/10

Ο ΠΑΟΚ είναι χαλαρά στους ομίλους. Ραντεβού στην Τούμπα την άλλη Πέμπτη.