Ξεκίνημα με το δεξί!

Για την 1η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα του Παναιτωλικού με 1-0 ...

Στο ποδόσφαιρο το καλύτερο φάρμακο μετά από μία αποτυχία είναι οι αγώνες και οι νίκες. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο γήπεδο θέλοντας να αφήσει πίσω του το παρελθόν και να κάνει ένα νέο ξεκίνημα.Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έριξε στη μάχη τους Κουλιεράκη και Τσαούση , όπως και τον Μπράντον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης κι ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση και όρεξη στο παιχνίδι, πήρε τη μπάλα, έκλεισε τον Παναιτωλικό στα καρέ του κι ξεκίνησε να φτιάχνει φάσεις.Στην πρώτη του αξιόλογη ευτύχησε να προηγηθεί. Ντάντας , Λύρατζης και Νάρεϊ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο τελευταίος έκανε γύρισμα στη μικρή περιοχή κι ο Τόμας με σεντερφορίσιο τελείωμα έγραψε το 1-0.O Δικέφαλος είχε τον πλήρη έλεγχο και ποσοστό κατοχής 80%, ενώ είχε μεγάλες ευκαιρίες με τον Τόμας , τον Ίνγκασον , τον Κούρτιτς και τον Κουλιεράκη για περισσότερα γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον Γιάννη Ανέστη που έκανε σπουδαία εμφάνιση.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο ΠΑΟΚ είχε μία καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό, ο Παναιτωλικός έχασε την μοναδική του ευκαιρία στο 57′ με τον Κοτάρσκι να αντιδρά σωστά, ενώ η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 70′ με τον Ντόουγκλας να πλασάρει από δύσκολη γωνία, χωρίς να βρει στόχο.Ο Λύρατζης στο 74′ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά βρήκε τον Ανέστη σε ετοιμότητα, στο 88′ ο Ντόουγκλας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κλειδώσει το τρίποντο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός πήγε να εκμεταλλευτεί μία ολιγωρία στην ασπρόμαυρη άμυνα, αλλά ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Σενγκέλια.To σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριμα του Ευαγγέλου κι ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του στη φετινή Super League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Ραζβάν Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Λύρατζης (80' Σάστρε ), Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Τσαούσης , Αουγκούστο , Κούρτιτς , Νάρεϊ (81' Κωνσταντέλιας ), Ντάντας (71' Σοάρες ), Μπίσεσβαρ (65' Ελ Καντουρί ), Τόμας (71' Ολιβέιρα ).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμης, Μλάντεν (81' Βαρόνε), Φλόρες, Ντουάρτε (81' Ξενιτίδης), Ντίας (71' Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (57' Ντάγκο), Καρέλης (81' Ζοάο Πέδρο).

....................

Τέλος αγώνα νίκη για τον ΠΑΟΚ

3 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος

88ο λεπτό: Ο Αουγκούστο αστοχεί από πολύ κοντά μετά από εξαιρετική σέντρα του Σοάρες.

81o λεπτό: Σάστρε και Κωνσταντέλιας αντί των Λύρατζη και Νάρει

75o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ελ Καντουρί.

74ο λεπτό: Καλό σουτ του Λύρατζη, σε κόρνερ ο Ανέστης.

71ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Τόμας και Ντάντας εκτός Φιλίπε Σοάρες και Νέλσον Ολιβέιρα εντός

70ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κούρτιτς να τροφοδοτεί τον Αουγκούστο που αστοχεί.

65ο λεπτό: O Eλ Καντουρί στη θέση του Μπίσεσβαρ

63ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε για μαρκάρισμα στον Κούρτιτς

58ο λεπτό: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, μέσα ο Νταγκό, εκτός ο Χατζηθεοδωρίδης.

56o λεπτό: Σουτ του Ντουάρτε αποκρούει ο Κοτάρσκι

50ο λεπτό: Σουτ του Λύρατζη, η μπάλα άουτ.

46o λεπτό: Γύρισμα του Μπίσεσβαρ περνά ανεκμετάλλευτο.

Ξεκίνησε το 2ο μέρος

Τέλος ημίχρονου

45ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Κούρτιτς, σε κόρνερ ο Ανέστης.

1 λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος

43ο λεπτό: Ωραία εκτέλεση του Τσαούση, κεφαλιά του Ίνγκασον μπλοκάρει εύκολα ο Ανέστης

36ο λεπτό: Σουτ του Τόμας, μπλοκάρει ο Ανέστης

30o λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, εξαιρετική σέντρα του Μπίσεσβαρ κεφαλιά του Τόμας και ο Ανέστης με δυσκολία  διώχνει σε κόρνερ

19ο λεπτό: ωραίο σουτ του Κουλιεράκη διώχνει σε κόρνερ ο Ανέστης

11ο λεπτό: Γκολ για τον ΠΑΟΚ, ακυρώνεται καθώς ο Αουγκούστο έκανε επιθετικό φάουλ.

7ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ασίστ Νάρει και γκολ από τον Μπράντον Τόμας

21:45: Ξεκίνησε το ματς με τον ΠAOK  στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Ντάντας, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Μπράντον Τόμας, Μπίσεσβαρ

Αναπληρωματικοί: Z.Ζίβκοβιτς, Κάργας, Σάστρε, Σβαμπ, Φιλίπε Σοάρες, Καντουρί, Κουαλιάτα, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Λάρσον, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Φλόρες, Ντίαζ, Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδης, Καρέλης.

Αναπληρωματικοί: Κοντογιάννης, Βαρόνε, Πέδρο, Νταγκό, Ξενιτίδης, Μόρσεϊ, Σενγκέλια, Άγγελος Τσιγγάρας, Λιάβας.