Τρίποντο.. με καλή απόδοση στο 2ο ημίχρονο!

Για την 8η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ επικράτησε  στην Τούμπα του Απόλλωνα Σμύρνης  με 4-1...

Με την ενέργεια από τη Θύρα 4 που άνοιξε ξανά μετά από δύο χρόνια κι έχοντας στο μυαλό πως η εβδομάδα έχει δύο ακόμα δύσκολα παιχνίδια κόντρα σε Κοπεγχάγη και Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ θέλησε να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη κόντρα στην Ελαφρά Ταξιαρχία.Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε μία 11άδα με επιθετικό προσανατολισμό και πολύ ποιότητα προκειμένου να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων κι όλα έδειχναν να πηγαίνουν σύμφωνα με το σχέδιο και μάλιστα από πολύ νωρίς.

Μόλις στο 4′ ο Σβαμπ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, μετά από ανατροπή του Τέιλορ εντός περιοχής κι έβαλε τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού.Ο Δικέφαλος όμως δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα. Ο Απόλλων Σμύρνης βρήκε απάντηση στο 14′ με κεφαλιά του Παμλίδη και σκόραρε στην μοναδική, αξιόλογη επιθετική του ενέργεια στο παιχνίδι.Ο ΠΑΟΚ πίεσε μέχρι την ανάπαυλα για να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Κότσαρη να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε φάουλ του Μπίσεσβαρ και σουτ του Ντόουγκλας , ενώ οι Σφιντέρσκι και Βιεϊρίνια ήταν άστοχοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος. Έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους κι άρχισε να σφυροκοπά. Στο 48′ ο Ιωαννίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Σφιντέρσκι , στο 57′ ο Ελ Καντουρί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από το VAR και το γκολ του ακυρώθηκε, με τη λύση να έρχεται τελικά στο 66′.Μετά από ασίστ του Ελ Καντουρί ο Σφιντέρσκι νίκησε με ένα εξαιρετικό σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι έκανε το 2-1.

Έξι λεπτά μετά ο Γιάννης Μιχαηλίδης κλείδωσε το τρίποντο με εξαιρετική κεφαλιά μετά από φάουλ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς , για να έρθει ο Ντόουγκλας Αουγκούστο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα και να μετατρέψει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Άκπομ , διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.Ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες και πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στην επικείμενη μάχη στην Τούμπα με την Κοπεγχάγη για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Europa Conference League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης , Τέιλορ , Βαρέλα , Μιχαηλίδης , Βιεϊρίνια (73' Ροντρίγκο ), Σβαμπ (74' Κούρτιτς ), Ελ Καντουρί (77' Μουργκ ), Αουγκούστο , Α.Ζίβκοβιτς , Μπίσεσβαρ (84' Κωνσταντέλιας ), Σφιντέρσκι (77' Άκπομ ).

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας (62' Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Μαρτίνες (62' Ματέι), Τσιλούλης (85' Σαχλί), Παμλίδης (77' Φαν Λα Πάρα) , Ιωαννίδης (85' Ντάουντα).

83o λεπτό: Αξιόλογο σουτ του Μουργκ, άουτ

77ο λεπτό: Ο Άκπομ στη θέση του Σφιντέρσκι, και ο  Μουργκ στη θέση του Ελ Καντουρί

74ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Ο Κούρτιτς στη θέση του Σβαμπ και Ο Ροντρίγκο στη θέση του Βιεϊρίνια

72ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Α.Ζίβκοβιτς συστημένη στο κεφάλι του Μιχαηλίδη και 3-1

70ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπαξεβανίδη για μαρκάρισμα στον Βιερίνια

66o λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ, Ωραίο πλασέ του Σφιντέρσκι στην κλειστή γωνία του Κότσαρη και 2-1

63o λεπτό: O Ματέι μπαίνει στη θέση του Μαρτίνες.

62ο λεπτό: Στη θέση του Λισγάρα ο Ντεντάκης

61ο λεπτό: Ξανά ο Λισγάρας μένει στο έδαφος, διακοπή στο ματς

Δεν μετράει το γκολ

54ο λεπτό: Σέντρα του Σβαμπ,  ο Σφιντέρσκι βρίσκει τον Ελ Καντουρί που σκοράρει από κοντά, εξετάζεται στο var η φάση

49ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία, από κόρνερ του Αουγκούστο, βόλλευ στην περιοχή του Απόλλωνα με τον Σφιντέρσκι τελικό αποδέκτη, διώχνει πριν τη γραμμή ο Φατιόν.

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιλούλη

25ο λεπτό: Ο Κότσαρης σταμάτησε τον Ντόουγκλας, σε μια φάση που χάθηκε η μπάλα!

17ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση. Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, απέκρουσε ο Κότσαρης

15ο λεπτό: 1-1 Ο Παμλίδης προλαβε με κεφαλιά τον Πασχαλάκη και σκοραρε

3ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Τέιλορ. To εκτέλεσε δύο λεπτά αργότερα ο Σβαμπ και 1-0

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Καντουρί, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο, Εσίτι, Κούρτιτς, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Άκπομ.

Απόλλων: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κάστρο, Παμλίδης, Μαρτίνες, Τσιλούλης, Ιωαννίδης. Αναπλωρωματικοί: Βέρχουλστ, Βιτλής, Ντεντάκης, Ματέι, Κραγιόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντάουντα, Σαχλί, Λα Πάρα

.............................

18:20 Έχουν φτάσει στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Ανοικτή μετά από πολύ καιρό η θύρα 4!

H σύνθεση του ΠΑΟΚ

18:42 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες των φιλοξενούμενων, ακολούθησαν τρία λεπτά αργότερα οι Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς

18:56 Και οι υπόλοιποι παίκτες των δύο ομάδων πάτησαν το χορτάρι της Τούμπας ξεκινώντας προθέρμανση