Διπλό στη Σύρο για τον ΠΑΟΚ!

Για την 5η αγωνιστική των play offs της Volley League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό "Δ. Βικέλας" της Σύρου, με 1-3 τον Φοίνικα ...

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκινήσε με τους: Τερζή, Εβάντρο, Σωτηρίου, Άγκανιτς, Κανέλλο, Ντεν Ντρις και λίμπερο Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, πήρε ένα προβάδισμα από το ξεκίνημα (1-3), το οποίο κατάφερε να διατηρήσει και στη συνέχεια (5-8). Οι "ασπρόμαυροι", με το πόδι στο "γκάζι", άνοιξαν τη διαφορά στο +6 (7-13), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 11-17, οπότε και άνοιξαν τη διαφορά στο +8 (12-20) για να κατακτήσουν τελικά το πρώτο σετ με 17-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, αν και πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 7-7, έδωσε το δικαίωμα στον γηπεδούχο Φοίνικα να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-7. Ωστόσο, οι "ασπρόμαυροι", με ένα σερί 3-0, ισοφάρισαν και πάλι σε 10-10, περνώντας μπροστά στο σκορ με 10-11. Η ισοπαλία, όμως, διατηρήθηκε μέχρι το 14-14, οπότε και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ (17-14). Αν και προσπάθησε να φέρει και πάλι το σκορ στα "ίσια", δεν τα κατάφερε, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-20 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχτισαν από νωρίς μία διαφορά (3-5), την οποία έπειτα την άνοιξαν στο +5 (5-10) και στο +6 (6-12). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την αντίδρασή τους μειώνοντας σε 13-14. Ο Δικέφαλος, όμως, μην αφήνοντας, περιθώρια για περαιτέρω αντίδραση, άνοιξε και πάλι τη διαφορά (15-19) και έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ με 18-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν "χέρι-χέρι" μέχρι το 5-5, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον έλεγχο και να ανοίγει τη διαφορά στο +7 (6-13). Το μεγάλο προβάδισμα δεν το έχασε στιγμή ο Δικέφαλος (9-17), φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 15-25 σκορ και της νίκης με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πολεμήσει την κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, καθώς και του μεγάλου ταξιδιού μέχρι τη Σύρο και να πάρει τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι. Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της Τετάρτης, όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας, στο "Μελίνα Μερκούρη" τον Ολυμπιακό.

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-20, 18-25, 15-25) σε 107'

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μαρούλης 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Φέι 6 (6/26 επ., 84% υπ. - 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Λινάρδος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 17 (15/39 επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράντκε 1 (1 άσσος), Κωστόπουλος 2 (2/9 επ., 57% υπ. - 57% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 2 (2/2 επ.), Άγκανιτς 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 25% άριστες), Κανέλλος 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 14 (14/34 επ., 32% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 12 (9/22 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 58% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 4 (4/10 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Τακουρίδης 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπούτος 4 (4/7 επ.).