Αγχώθηκε αλλά πήρε το τρίποντο!

Για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΛ με 1-2 ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη - Ίνγκασον - Βαρέλα - Μάτος, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο - Ντόουγκλας, μπροστά τους τους Λάμπρου - Πέλκα - Λημνιό και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.

Ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε την κατοχή της μπάλας και στο 11ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Ο Λημνιός μπήκε από τα αριστερά, αλλά ο Πέλκας από απίστευτη θέση δεν κατάφερε να σκοράρει!

Στο 14ο λεπτό όμως, το σκορ άνοιξε ο Λημνιός με εξαιρετικό πλασέ! Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΛ πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησε να πιέσει χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρεθεί με αξιώσεις μπροστά από τον Ζϊβκοβιτς!

Οι παίκτες των γηπεδούχων παίζοντας σε πολλές περιπτώσεις υπέρμετρα σκληρά, με τα παερισσότερα από τα μαρκαρίσματα τα μένουν ατιμώρητα από τον μετριότατο Σέρβο διαιτητή, ζήτησαν σε 2 περιπτώσεις πέναλτι χωρίς φυσικά να υπάρχει η παραμικρή παράβαση!

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόουγκλας με σουτ φωτοβολίδα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί "Γ" της εστίας του Κρίστινσον και με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 0-2 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την αν'απαυλα του ημιχρόνου.

Στο  67ο λεπτό μείωσε η ΑΕΛ. Παιδικό γκολ δέχτηκε ο ΠΑΟΚ από τον Ηλιάδη, μετά από αδυναμία της άμυνάς μας να καθαρίσει μια εύκολη φάση! Στα λεπτά που ακολούθησαν οι παίκτες μας διαχειρίστηκαν με σχετική ευκολία το σκορ και το τελευταίο σφύριγμα του του Σέρβου ρέφερι βρήκε τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο τρίποντο!

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Μάζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σετσέροβιτς, Ασούμπρε, Μοχάμεντ (45' Ηλιάδης), Παπάζογλου, Βινίσιους (77' Πινακάς).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου (85' Ροντρίγκο), Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Ακπόμ (76' Σφιντέρσκι).

76ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ

67ο λεπτό: 1-2 μειώνει η ΑΕΛ. Παιδικό γκολ δέχεται ο ΠΑΟΚ από τον Ηλιάδη, μετά από αδυναμία της άμυνάς μας να καθαρίσει μια εύκολη φάση!

64ο λεπτό: Κεφαλιά του Παπάζογλου άουτ

61ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Πέλκα

56ο λεπτό: Σέντρα ο Γιαννούλης, κεφαλιά ο Πέλκας στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάρκοβιτς για μαρκάρισμα στον Ακπόμ

Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο. Ο Αουγκούστο ως τη στιγμή που πέτυχε τη γκολάρα με αυτήν τη φωτοβολίδα. ήταν ίσως ο χειρότερος παίκτης μας! Εξιλεώθηκε!

45'+2' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ντόουγκλας με ασύλληπτο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

3 λεπτά οι καθυστερήσειθς

45'+1': Ηλιάδης στη θέση του Αλί Γκαζάλ

Διαμαρτυρίες των τυριών για πέναλτι σε χέρι του Ντόουγκλας, δεν υπήρχε τίποτε και δε δόθηκε τίποτε!

34ο λεπτό: Κίτρινη στον Παπάζογλου για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη

30ό λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Αλί Γκαζάν

23ο λεπτό: Ο Βαρέλα κόντραρε την τελευταία στιγμή τον Βινίσιους, έχει ανέβει η ΑΕΛ τα τελευταία λεπτά

20ό λεπτό: Ο Γιαννούλης την τελευταία στιγμή κόντραρε το σουτ του Βινίσιους

17ο λεπτό: Κεφαλιά του Βινίσιους μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς

14ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός με εξαιρετικό πλασέ

11ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός μπήκε από τα αριστερά, αλλά ο Πέλκας από απίστευτη θέση δεν κατάφερε να σκοράρει!

5ο λεπτό: Έχει την κατοχή της μπάλας ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα ...

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε,  Μάζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σετσέροβιτς, Ασούμπρε, Μοχάμεντ (45' Ηλιάδης), Παπάζογλου, Βινίσιους (77' Πινακάς). Αναπληρωματικοί: Νάγκι, Γκόλιας, Ηλιάδης, Λουφάκης, Πινακάς

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου (85' Ροντρίγκο), Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Ακπόμ (76' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Εσίτι, Καντουρί, Στοχ,  Σφιντέρσκι

....................................

Το pregame της αναμέτρησης

15:55 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

16:26 Ξεκίνησαν ζέσταμα Ζίβκοβιτς και Πασχαλάκης, όπως και οι τερματοφύλακες της ΑΕΛ

16:38 Στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ, μέσα σε χλιαρές αποδοκιμασίες

Δε δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος!