Χωρίς Κομίνη δε φτουράτε ...

Για την 18η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την ΑΕΚ με 1-0...

Μπροστά σε 26.000 θεατές, ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα, τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλη, στα χαφ τους Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιό, μπροστά τους τον Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Ο κόσμος που βρέθηκε στην Τούμπα είδε ένα κακό από πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο, που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς έλειψαν οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους τερματοφύλακες να πιέζονται ελάχιστα.

Η αθηναϊκή ομάδα πίεσε στα πρώτα 15 λεπτά, όμως στη συνέχεια έδωσε γήπεδο στον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να απειλεί μόνο σε μια περίπτωση, με τον Σφιντέρσκι στο 16', το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας.

Από εκεί και πέρα η ομάδα μας ήταν αυτή που έβγαινε στην επίθεση, όμως οι τελικές πάσες και τα σουτ που βγήκαν, δεν ήταν αυτά που έπρεπε και μοιραία το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου!

Το σκορ άνοιξε στο 55ο λεπτό, όταν ο Λημνιός μπήκε από τα δεξιά, ο Σφιντέρσκι νικήθηκε από τον Μπάρκας και στη συνέχεια ανατράπηκε ο Βιεϊρίνια από τον Σιμόες. Ο αρχηγός ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που σωστά έδωσε ο Ισραηλινός ρέφερι και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0

Ο ΠΑΟΚ απειλησε στο 68' με τον Μπίσεσβαρ να μην εκμεταλλεύεται την μπαλιά πάρε βάλε του Βιεϊρίνια και στο 71' ο Μάνταλος από κοντά με προβολή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μας!

Η αεκ πίεσε στο τελευταίο 20 λεπτό για την ισοφάριση χωρίς να έχει τη μεγάλη φάση ενώ ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα και στο 88' ο Λημνιός σε τετ α τετ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μπάρκα!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η αθηναϊκή ομάδα αγωνίστηκε με 9 παίκτες, καθώς οι Χουλτ (απευθείας κόκκινη) στο 92' και Λιβάγια (2η κίτρινη) στο 94', πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια...

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιός, Βιεϊρίνια (79' Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87' Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (73' Άκπομ).

ΑΕΚ: Mπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (64' Ολιβέιρα), Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (83' Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος.

............................

94ο λεπτό: 2η κίτρινη στον Λιβάγια

93ο λεπτό: Κίτρινη στον Μίσιτς

92ο λεπτό: Κόκκινη στον Χουλτ και φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το εκτέλεσε ο Πέλκας στο τείχος

71ο λεπτό: Δοκάρι ο Μάνταλος

69ο λεπτό: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία ο Μπίσεσβαρ, μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Βιεϊρίνια

65ο λεπτό: Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς και φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια, άουτ

64ο λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση του Σαμπανάζοβιτς

57ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια από τα 11 μέτρα

55ο λεπτό: Ο Λημνιός μπήκε από τα δεξιά, ο Σφιντερσκι νικήθηκε από τον Μπάρκας και στη συνέχεια ανατράπηκε ο Βιεϊρίνια από τον Σιμόες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την αεκ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (73' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Αουγκούστο, Πέλκας, Μαουρίσιο, Ακπόμ.

ΑΕΚ: Mπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (64' Ολιβέιρα), Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (83' Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος. Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Λόπες, Οικονόμου, Παουλίνιο, Μπότος, Γιακουμάκης, Ολιβέιρα

....................................

Το pregame της αναμέτρησης...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

18:35 Βγήκαν για προθέρμανση οι τερματοφύλακές μας

Εκτός αποστολής τελικά, ο συνήθης ύποπτος, Λάζαρος Λάμπρου

18:42 Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακες της χάρτινης με την ιαχή ΚΛΕΦΤΕΣ να ακούγεται στην Τούμπα

18:52 Πάλι ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ για την υπόλοιπη ενδεκάδα της χάρτινης που εμφανίστηκε στην Τούμπα

18:55 Χειροκροτήματα και συνθήματα για τον ΠΑΟΚ που βγήκε για ζέσταμα