50 ματς αήττητος και ... συνεχίζουμε!

Για την 15η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 0-2...

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλη, στα χαφ τους Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιό, Ελ Καντουρί και πιο μπροστά τους Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Ο Δικέφαλος έδειξε από την αρχή τη διάθεση να μεταφέρει το παιχνίδι προς την περιοχή του Πανιωνίου, ο οποίος στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο αρκέστηκε σε παθητικό παιχνίδι, για να ισορροπήσει προσωρινά στη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, σε μεγάλα ποσοστά, μια κατοχή που όμως δεν μεταφράστηκε σε αξιόλογες τελικές προσπάθειες, παρά μόνο σε κάποια μακρινά σουτ.

Το καλύτερο από αυτά καταγράφηκε στο 44ο λεπτό, όταν το πολύ δυνατό σουτ του Ντόουγκλας, το απέκρουσε δύσκολο ο Μαλέρμπ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (2' είχε δείξει ο Κουμπαράκης!), όταν ο Ζϊβκοβιτς απέκρουσε πολύ δύσκολα το σουτ του Αραμπούλι.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Βιεϊρίνια πέρασε στη θέση του τραυματία Ελ Καντουρί και από δύο εξαιρετικά χτυπήματα κόρνερ του αρχηγού, σημειώθηκαν τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ!

Αρχικά στο 48' ο Ίνγκασον σημείωσε το 0-1, για να έρθει στο 62' ο Άκπομ με κοντινή κεφαλιά να σημειώσει το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ στο ματς! Η ομάδα στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της και πήρα μια ακόμη δίκαιη νίκη, απέναντι σε έναν μαχητικό Πανιώνιο!

Πλέον όλοι στην ομάδα σκέφτονται το ματς της Δευτέρας (23/12) με τον Ατρόμητο στην Τούμπα, το τελευταίο που θα δώσουμε για το 2019...

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μασούρας, Κόρμπος, Οικονομίδης, Παπανικολάου (68' Εμμανουηλίδης), Τσιλούλης (82' Δούμτσιος), Αραμπούλι.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς (72' Μαουρίσιο), Λημνιός (81΄Πέλκας), Ελ Καντουρί (46' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

......................................

91ο λεπτό: Ο Μαλέρμπ σε κόρνερ του σουτ του Ντόουγκλας

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: Κίτρινη στον 'Ακπομ για φάουλ στον Σταυρόπουλο

85ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Βιεϊρίνια από εξαιρετική θέση δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε

67ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη

65ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σαραμαντά να προλαβαίνει τον Άκπομ!

62ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ με κοντινή κεφαλιά και 0-2

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Σαραμαντά για διαμαρτυρία

52ο λεπτό: Ο Ντόουγκλας από κοντά χάνει το ΑΧΑΣΤΟ, μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Γιαννούλη!

50ό λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Μαλέρμπ σε σουτ του Μπίσεσβαρ

48ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ίνγκασον με κοντινό σουτ μετά από κόρνερ του Βιεϊρίνια

46ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θέση του Ελ Καντουρί

45'+5" Μεγάλη επέμβαση του Ζίβκοβιτς, απέκρουσε σε κόρνερ που δε θα εκτελεστεί καθώς το κοράκι αποφάσισε επιτέλους να το λήξει

Φάουλ για τον Πανιώνιο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων

45'+2' Σουτ του Αραμπούλι, άουτ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Πολύ δυνατό σουτ του Ντόουγκλας, απέκρουσε δύσκολο ο Μαλέρμπ

40ό λεπτό: Υπάρχει τραυματισμός του Ελ Καντουρί στον αστράγαλο

36ο λεπτό: Σουτ του Μασούρα σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς

34ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς άουτ

22ο λεπτό: Άουτ το μακρινό  πλασέ του Μπίσεσβαρ, μετά από ωραία μπαλιά του Ελ Καντουρί και πάλι!

18ο λεπτό: Σουτ του Άκπομ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ

10ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, το σοπυτ του Άκπομ κόντραρε στον Σταυρόπουλο και πέρασε κόρνερ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον  Πανιώνιο στη σέντρα

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μασούρας, Κόρμπος, Οικονομίδης, Παπανικολάου (68' Εμμανουηλίδης), Τσιλούλης (82' Δούμτσιος), Αραμπούλι. Αναπληρωματικοί: Κόντικ, Κιάκος, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Δούμτσιος

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς (72' Μαουρίσιο), Λημνιός, Ελ Καντουρί (46' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια, Πέλκας,  Σφιντέρσκι

.........................................

Από την αποστολή κόπηκε τελικά ο Ροντρίγκο

Δεν υπάρχουν οπαδοί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, καθώς έτσι αποφάσισε η διοίκηση των γηπεδούχων

Χωρίς προβλήματα έφτασε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα