Τρίποντο παρά τη μέτρια εμφάνιση ...

Για την 14η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 0-3 και έφτασε τα 49 ματς αήττητος στο πρωτάθλημα ...

Ο Άμπελ Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλη, στα χαφ τους Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιό, Βιεϊρίνια και μπροστά τους οι Πέλκας, Σφιντέρσκι.

Ο Δικέφαλος ευτύχησε να βρει το πρώτο του γκολ στο 7ο λεπτό, όταν σκόραρε ο Πέλκας με κοντινό σουτ μετά από σέντρα του Γιαννούλη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη! Η ομάδα μετά το 20λεπτο έριξε τον ρυθμό της, η κατοχή της μπάλας περιορίστηκε αισθητά, χωρίς όμως ο Παναιτωλικός να έχει επικίνδυνες φάσεις.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων σταμάτησε τα σουτ των Μαουρίσιο στο 31' και Βιείρίνια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο με σαφή διάθεση να καθαρίσει το ματς, πιέζοντας τον Παναιτωλικό! Το 0-2 σημειώθηκε στο 66ο λεπτό, όταν ο Λημνιός με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Άκπομ από τα αριστερά νίκησε τον Κνετ.

Τρία λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με τον Άκπομ να αξιοποιεί ιδανικά την εκπληκτική κάθετη του Μίσιτς και να σημειώνει το 0-3, επιστρέφοντας στα γκολ! Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία και πλέον ο ΠΑΟΚ κοιτά το παιχνίδι που έχει να δώσει μεσοβδόμαδα στη Νέα Σμύρνη για την 15η αγωνιστική!

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25' Λιάβας), Φυτόπουλος (46' Μπαΐροβιτς), Ταχάρ, Σιέστεντ (59' Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Ντίαζ, Ρότσα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (80' Βαρέλα), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (61' Άκπομ).

..........................................

75ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος για κράτημα στον Αριγίμπι

69ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-3 ο Άκπομ! Εκπληκτική κάθετη ο Μίσιτς, εξαιρετικό τελείωμα ο Άκπομ!

66ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Άκπομ από τα αριστερά

64ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιγγάρα για μαρκάρισμα στον Κρέσπο

61ο λεπτό: Ελ Καντουρί και Άκπομ στις θέσεις των Πέλκα - Σφιντέρσκι

59ο λεπτό: Τσιγγάρας στη θέση του Σιένστεντ

57ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς άουτ

Eλ Καντουρί, Ντόουγκλας, Άκπομ προθερμαίνονται

55ο λεπτό: Σκόραρε ο Πέλκας, υποδείχτηκε οφ σάιντ. Ακυρώθηκε το γκολ μέσω VAR

Σοβαρός ήταν ο τραυματισμός του Λουσέρο, καθώς έσπασε το χέρι του!

49ο λεπτό: Κόρνερ ο Βιεϊρίνια, δεν πιάνει την κεφαλιά όπως θα ήθελε ο Ίνγκασον

48ο λεπτό: Γύρισμα ο Βιεϊρίνια παραλίγο αυτογκόλ αμυντικός των γηπεδούχων

47ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς απέκρουσε ο Κνετ

46ο λεπτό: Μπαΐροβιτς στη θέση του Φυτόπουλου

Ξεκίνησε η επανάληψη

45'+2': Σουτ του Βιεϊρίνια, σε κόρνερ ο Κνετ, στη συνέχεια της φάσης σουτ του Πέλκα, νέα απόκρουση του Κνετ

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Φυτόπουλο για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη

39ο λεπτό: Σουτ του Μιμίτο άουτ, πρώτο του Παναιτωλικού στο ματς

31ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα σουτ ο Μαουρίσιο, δύσκολα σε κόρνερ ο Κνετ

27ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα για μαρκάρισμα στον Μαρσιάλ

25ο λεπτό: Λιάβας στη θέση του Λουσέρο, αναγκαστική αλλαγή

16ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα, απέκρουσε ο Κνετ

14ο λεπτό: Κίτρινη στον Σιέστεντ για μαρκάρισμα στον Λημνιό

7ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας με κοντινό σουτ μετά από σέντρα του Γιαννούλη

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25' Λιάβας), Φυτόπουλος (46' Μπαΐροβιτς), Ταχάρ, Σιέστεντ (59' Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Ντίαζ, Ρότσα. Αναπληρωματικοί: Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Παρράς, Ντάλσιο, Λιάβας, Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (80' Βαρέλα), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (61' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Ντόουγκλας, Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ

Το pregame της αναμέτρησης

17:52 Χωρίς προβλήματα έφτασε η αποστολή του ΠΑΟΚ στο γήπεδο και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

Κόπηκε τελικά από την 18άδα ο Λάζαρος Λάμπρου

18:36 Ξεκίνησαν ζέσταμα ο Ζίβκοβιτς και ο Πασχαλάκης

18:55 Και οι υπόλοιποι παίκτες του Δικεφάλου στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση