Πήρε πολύτιμο "Χ", κράτησε το αήττητο!

Για την 12η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό ...

Ο Άμπελ Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα, τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη - Κρέσπο - Ίνγκασον - Μάτος, στα χαφ τους Λημνιό - Ντόουγκλας - Μίσιτς - Καντουρί και πιο μπροστά οι Μπίσεσβαρ και Σφιντέρσκι.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν φουριόζοι όπως περιμέναμε οι περισσότεροι, αλλά έμοιαζαν περισσότερο φοβισμένοι, παρά αποφασισμένοι, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοσή του μετά το 15' και να φτάνει στο γκολ στο 30'.

Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που εκτέλεσε από τα αριστερά ο Μίσιτς, ο Ίνγκασον με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Σα ανοίγοντας το σκορ, παγώνοντας το γήπεδο! Με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του 45λεπτου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατά πολύ την πίεση και στο 63ο λεπτό, υπέπεσε σε πέναλτι ο Γιαννούλης στον Ποντένσε και ο Βαλμπουενά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν 2-3 καλές ευκαιρίες, ο Ζίβκοβιτς όποτε χρειάστηκε φώναξε παρόν και έτσι φτάσαμε στο τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα.

Δεν έλειψαν τα γνωστά ευτράπελα τόσο κατά την άφιξη της αποστολής μας στο Καραϊσκάκη, όσο και στο ημίχρονο της αναμέτρησης, σύμφωνα με τις αναφορές που έχουν γίνει!

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Αβραάμ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλακης (61' Καμαρά), Βαλμπουενά (66' Γκερέρο) Ποντένσε, Μασούρας (41' Σουντανί), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ (81' Πέλκας), Σφιντέρσκι (66' Άκπομ).

.....................................

Κίτρινη στον Ζίβκοβιτς

94ο λεπτό: Σουτ ο Καμαρά, άουτ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Κίτρινη ΚΑΙ στον Πέλκα

87ο λεπτό: Σουτ ο Γκερέρο, σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς

85ο λεπτό: Ο Πέλκας από καλή θέση σούταρε, ο Σα μπλόκαρε!

81ο λεπτό: Πέλκας στη θέση του Μπίσεσβαρ

80ό λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά

79ο λεπτό: Προβολή του Ελ Αραμπί, σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς

69ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σουντανί να πιάνει την κεφαλιά άουτ!

66ο λεπτό: Γκερέρο στη θέση του Βαλμπουενά και Μαουρίσιο - Άκπομ στιος θέσεις των Καντουρί - Σφιντέρσκι

45+1: Κεφαλιά του Σουντανί άουτ

45ο λεπτό: Ο Τσιμίκας προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και κόβει την μπαλιά του Μπίσεσβαρ

41ο λεπτό: Σουντανί στη θέση του Μασούρα

37ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντόουγκλας

30ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ίνγκασον από κοντά! Προηγήθηκε μια ακόμη εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς

27o λεπτό: Ο Τσιμίκας ρίχνει τον Μάτος εντός περιοχής, δεν δίνει κάτι ο Ισπανός ρέφερι

19:38 Ξεκίνησε με οκτάλεπτη καθυστέρηση, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Αβραάμ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλακης (61' Καμαρά), Βαλμπουενά (66' Γκερέρο) Ποντένσε, Μασούρας (41' Σουντανί), Ελ Αραμπί. Αναπληρωματικοί: Αλέν, Σουντανί, Καμαρά, Γκερέρο, Μπρούνο, Μπα, Τοροσίδης

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ (81' Πέλκας), Σφιντέρσκι (66' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Βιεϊρίνια, Πέλκας, Μαουρίσιο, Άκπομ

................................

17:54 Η αποστολή των γηπεδούχων έφτασε στο γήπεδο

18:00 Έφτασε στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο ΠΑΟΚ, με τους παίκτες να παραμένουν αρκετή ώρα σε αυτό!!!

18:21 Βγήκε ο ΠΑΟΚ για μια αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, με τους κάφρους να αλαλάζουν στiς εξέδρες